NOVÁ RTG DRUŽICE XMM - NEWTON

MADRID -- Zde je skupina snímků mlhoviny ve tvaru pavouka, sada kolidujicích galaxií a červená hvězda. XMM - Newton - nová rtg observatoř na oběžné dráze - produkuje obrázky, o kterých odborníci ESA hovoří, že nám tyto obrázky dávají představu o tom, že vesmír je teplejší, než jsme si představovali. Pozorování objektů ve vesmíru - na vlnových délkách rtg, UV a viditelné oblasti - je jedinečným rysem XMM-Newton observatoře, kterou ESA vypustila v prosinci 1999. Satelit nese jméno Izáka Newtona (1642-1727), který vlastně objevil rozložení světla na spektrum. Obrázky nás přesvědčí o tom, že teleskopy a zařízení pracující ve vesmíru jsou velmi žádoucí. Satelit zamířil tři kamery do kosmického prostoru a získal tři obrazy tří subjektů.

Jeden z těchto snímků je Velký Magellanův mrak, který je vzdálen od Země 160000 světelných let. Jedná se o nepravidelnou galaxii, která může být vidět pouhým okem na jižní polokouli. Obrazové zvětšení zachycuje mračno známé jako 30 Doradus nebo mlhovina Tarantula.  Zbytky po expozi hvězdy jako supernova 1987 A jsou vidět v pravén dolním rohu snímku. Toto byl první takový výbuch viditelný pouhým okem od doby Keplera, který takový jev pozoroval v roce 1604.

"Tyto první obrázky jsou velmi vzrušující po tolika letech práce," řekl Martin Turner, specialista na kamery v projektu XMM Dalším objektem je galaktická kupa známá jako HCG-16, jedna z kompaktních hvězdokup. Studium takových soustav pomůže astronomům pochopit vývoj galaxií a dalších podobných objektů.

Třetí snímek je kompozicí několika jasných rtg zdrojů. Jsou zde také zaznamenány skvrnky, které charakterizují slabé rtg objekty. V tomto případě XMM-Newton zařízení provedlo porovnání objektů v optickém, UV a rtg oboru. Observatoř začala pořizovat snímky na konci ledna po vypuštění raketou Ariane 5. Od XMM se očekává pravidelná vědecká činnost od června 2000.

(podle informace CNN z 10.2.2000 připravil PH)