SONDA CASSINI POSÍLÁ SNÍMKY ASTEROIDU

Nové snímky, které získala kamera na palubě sondy Cassini, která směřuje k planetě Saturn, vědcům dovolují poprvé odhadnout velikost asteroidu 2685 Masursky a ověřit předběžnou představu o tom, zda materiál ze kterého js složen nemá jiné vlastnosti, než jsme se dosud domnívali.

"Snímky planetky Masursky představují první informaci od Cassini o tělese, které ze Země není hlouběji studováno," řekl Carolyn C. Porco, člen Cassini imaging týmu a profesor na Lunar and Planetary Laboratory, University of Arizona, Tucson.

Snímek pořízený 23. ledna také znamená první použití schopností sondy Cassini automatizované pointace a sledování. Vše pracovalo tak, jak jsme očekávali, řekl Porco. Dva nové snímky jsou k dispozici na http://www.jpl.nasa.gov/pictures/cassini a http://ciclops.lpl.arizona.edu.

Sonda Cassini startovala 15. října 1997, prolétla kolem Venuše a Marsu a nyní směřuje k Jupiteru, se kterým se setká v prosinci. V polovině listopadu 1999 vlétla do oblasti pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem.

Kamera na sondě Cassini získala snímek asteroidu právě 7h a 5-1/2 hodiny před nejtěsnějším průletem ve vzdálenosti 1.6 milionu kilometrů.Asteroid Masursky je příliš malý k tomu, abychom jej mohli měřit ze Země. Proto vědci doufají, že Cassini jim pomůže při určování velikosti, stejně jako odrazivosti, kategorie asteroidu a možná i rotační periody. "I přes značnou vzdálenost, lze odhadnout, že Masursky snímaný sondou Cassini má průměr asi 15-20 km," řekl Porco

K Saturnu by sonda Cassini měla dorazit v červenci 2004. Tím začne její čtyřletá výzkumná mise planety, prstenců a jejich měsíců. Mise Cassini je řízena NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif., pro NASA Office of Space Science, Washington, D.C. JPL je oddělení California Institute of Technology in Pasadena.

(podle informací JPL z 13. 2. 2000 přeložil DH)