NOVÉ SVĚDECTVÍ O EXISTENCI ČERNÉ DÍRY V CENTRU GALAXIE

WASHINGTON (CNN) -- 7. ledna astronomové oznámili, že získali nové svědectví o existenci masivní černé díry nacházející se v centru naší Galaxie. Černá díra o hmotě 2.6 milionu Sluncí se v naší galaxii projevuje jako gravitační kotva.

Výzkumné týmy v Německu a USA zjistili, že některé hvězdy v okolí černé díry označované Sagittarius A se pohybují rychlostí větší než 960 km za sekundu (3.5 milionu km/hod).

"Toto je dosud nejsilnější svědectví toho, že v centru Galaxie existuje černá díra," řekl astronom A. Eckart na konferenci o novinkách, kterou sponzorovala Americká astronomická společnost.

Sagittarius A je vzdálen přibližně 26000 let od Slunce, které spolu s planetami kolem něj obíhá. Jednotka vzdálenosti světelný rok, užívaná v astronomii, odpovídá přibližně 9600 miliardám km.

Černá díra je útvar o takové hustotě a gravitaci, že nic - dokonce ani světlo - z něj nemůže uniknout. Proto neodráží světlo a nemůžeme ji přímo pozorovat. Můžeme pouze měřit jak se v jejím okolí pohybují hvězdy, plyn a prach.

Teorie, že ve středu Galaxie existuje černá díra (Galaxie s velkým G, tedy ta, ve které žijeme) byla dlouhou dobu rozporuplná. Mnoho astronomů dřívější svědectví, které teorii podporovalo, odmítalo. Vědci ale na středeční konferenci oznámili, že nejnovější data myšlenku černé díry podporují, protože nejlépe vysvětluje jejich pozorování.

Astronomové z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics pořídili pomocí rádiových dalekohledů nezávislá měření pohybu objektů nacházejících se v centru Galaxie. Zjistili, že tyto objekty zůstávají vzhledem ke zbytku Galaxie relativně v klidu, což je v souladu s existencí černé díry.

Jiný tým badatelů z Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics v Německu zjistil, že v oblasti kolem černé díry se nachází tisíce hvězd, které rychle obíhají kolem černé díry v těsných kružnicích. Hvězdy obíhají velice rychle, protože hmota centrální černé díry je taková, jakou by dalo 2.6 milionů našich Sluncí.

Mnoho z těchto hvězd obíhá kolem objektu Sagittarius A. Jsou to staré hvězdy, "hvězdy důchodového věku", říká Eckart. To naznačuje, že černé díry rostou a zvětšují se tak, že vysávají okolní hvězdy, až je nakonec úplně spolknou.

Astronomové ale také mají svědectví o další neobyčejné černé díře přezdívané "Old Faithful", která by měla ležet 40000 světelných let od Země.

Old Faithful, mohutnější než Sagittarius A, vysává hmotu do disku, který ji v erupcích vyvrhuje v takových kvantech jaké by se daly přirovnat k Mount Everestu a rychlostmi většími než 274000 km/s. "Je to něco neuvěřitelně mohutného" říká S. Eikenberry z California Institute of Technology. "Je to řekněme 1 x 1012 více energie než roční spotřeba v celých USA."

V době aktivity černé díry nastávají takové erupce každých 30 minut. Pravidelné erupce inspirovaly vědce NASA k dříve zmíněné přezdívce černé díry - Old Faithful (Starý věrný), což je jméno gejzíru v Yellowstonském národním parku. Jeho erupce se také pravidelně opakují.