DRUŽICE NASA - TRACE - BUDE ZKOUMAT BOUŘLIVOU VYSOKOU ATMOSFÉRU SLUNCE

Družice TRACE (Transition Region And Coronal Explorer), jejíž vypuštění bylo plánováno na 30.3.1998, výraznou měrou pomůže zvýšit porozumění dějům probíhajícím ve sluneční atmosféře, včetně intenzivních bouří a vzplanutí, která mohou mít dopad na funkčnost komunikačních systémů na Zemi.

Mise TRACE se přidá k celému loďstvu kosmických sond, které budou studovat Slunce v kritickém období, kdy je sluneční aktivita v maximu. Toto období nás čeká na začátku příštího tisíciletí. Slunce prochází jedenáctiletým cyklem, kdy se vždy střídají období bouří a obrovského počtu slunečních skvrn s obdobími relativního klidu na slunečním povrchu. TRACE zaměří svůj silný dalekohled na dynamickou tzv. "přechodnou oblast" sluneční atmosféry. Tato oblast se nachází mezi poměrně chladným povrchem a nízkou atmosférou, kde teplota dosahuje 6 000 stupňů. Dále bude družice sledovat sluneční korónu, kde teplota přesahuje 16 milionů stupňů. Bude používat přístroje citlivé na extrémně ultrafialový a ultrafialový obor. TRACE bude detailně studovat podrobný vztah mezi charakteristikami povrchu a měnící se strukturou atmosférické plazmy, který je realizována magnetickým polem Slunce.

TRACE se svými přístroji řadí mezi unikátní družice svého druhu. Dr. Alan Title, hlavní badatel ze Stanford Lockheed Institute pro Scientific Research v Palo Alto, CA. říká: "Družice má zhruba desetkrát lepší rozlišení v měření teploty a pětkrát lepší rozlišení v měření prostoru než předešlé vypuštěné sondy. Její zjištění jsou dychtivě očekávána komunitou vědců zabývajících se Sluncem. Můžeme očekávat vyřešení některých současných tajemství dynamiky sluneční atmosféry právě tak, jako objevy nových a vzrušujících fenoménů.

TRACE bude vypuštěna na polární dráhu, která jí umožní skutečně nepřetržité pozorování Slunce, nepřerušené stínem Země. Tato dráha dá misi velkou šanci pozorovat náhodné děje, jenž jsou příčinou slunečních vzplanutí, a masivních erupcí ve sluneční atmosféře.

Dalekohled družice TRACE se ve skutečnosti skládá z dalekohledů čtyř. Její 30-ti centimetrové primární a 6 ti centimetrové sekundární zrcadlo muselo být velmi kvalitně vyleštěno. Zrcadla jsou jednotlivě uložena ve čtyřech odlišných kvadrantech, aby bylo možno snímat světlo v různých vlnových délkách. Velikost zorného pole elektronického detektoru je 370 000 km, tedy 25% slunečního disku. Počítač si bude muset poradit s velkým množstvím dat, bude muset velmi pružně používat detektoru záření zahrnující přizpůsobivý terčový výběr, kompresi dat a stabilizaci obrázků.

Sonda TRACE bude vypuštěna Orbital Sciences Corp.v Dullesu ve Virginii, USA. Vynese ji raketa Pegas-XL a letadlo L-1011 na Western Range, Vandenberg Air Force Base, CA. Letové okno je otevřeno jen po dobu 10-ti minut.

TRACE bude první vesmírná vědecká mise s politikou volných dat. To znamená, že všechna data pořízená sondou budou volně poskytnuta všem vědcům, studentům a široké veřejnosti krátce poté, co informace přijdou do hlavního vědeckého týmu.

Dalekohled pro TRACE byl navržen a vyvinut ve spolupráci mezi Lockheed Martin Corp. a Stanford University. Sonda byla navržena a testována v Goddardu, kde řídí misi pro Office of Space Science v NASA Headquarters, Washington, DC.

(podle relace NASA 98-48 přeložil PS)