SATELIT, KTERY BUDE VYPUSTEN VYTVORI DALEKOHLED VETSI NEZ ZEME



Donald Savage, Headquarters, Washington, DC
Mary Hardin, Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, CA
David Finley, National Radio Astronomy Observatory, Socorro, NM


NASA a Narodni radioastronomicka observator spojene s mezinarodnim konsorciem vesmirnych agentur vypustili Japonsky satelit, ktery sestavil nejvetsi astronomicky "pristroj", ktery byl kdy vytvoren - radioteleskop vice nez dva a pulkrat vetsi nez prumer Zeme. Astronomove tak ziskaji v radiovem oboru dosud nejostrejsi pohled do vesmiru jaky kdy spatrili.

Start Very Long Baseline Interferometry (VLBI) Space Observatory Program (VSOP) byl Japonskym vesmirnym uradem planovan na 10. unora v 11:50 p.m. EST.

Satelit je projekt v ramci mezinarodni spoluprace, kterou vede ISAS a podili se na ni Japonska narodni astronomicka observator; NASA's Jet Propulsion Laboratory (JPL), Pasadena, CA; National Science Foundation's National Radio Astronomy Observatory (NRAO), Socorro, NM; Canadian Space Agency; the Australia Telescope National Facility; European VLBI Network a Joint Institute for Very Long Baseline Interferometry v Evrope.

Interferometrie na velmi dlouhe zakladne je technika, kterou pouzivaji radioastronomove k elektronickemu spojeni radioteleskopu nachazejicich se na ruznych mistech, tak, aby nasledne pracovaly jako jeden pristroj s mimoridne ostrym "videnim" nebo rozlisenim. Cim je vzdalenost mezi dalekohledy vetsi, tim vetsi je pak rozlisovaci schopnost pristroje. Poprve bude tato technika ve vesmiru a astronomove tak ziskaji asi trojnasobne rozliseni nez meli dosud k dispozici na pozemskych systemech. Satelitni system bude mit rozliseni temer 1000 krat vetsi nez HST na optickych vlnach. Rozliseni satelitu bude mozne prirovnat k tomu, ze bychom byli schopni z Los Angeles spatrit zrnko ryze, ktere lezi v Tokyu.

"Pomoci vesmirneho VLBI bude mozne zkoumat jadra kvasaru a aktivnich galaxii o kterych se domnivame, ze jsou hnacimi motory supermasivnich cernych der," rika Dr. Robert Preston, jeden z vyzkumniku projektu z U.S. Space Very Long Baseline Interferometry, JPL. "Pozorovani kosmickych maseru, prirodnich zdroju mikrovlnneho radioveho zareni, nam vice napovi o procesech vzniku hvezd a aktivitych v srdci jinych galaxii."

"Od osmdesatych let radioastronomove pozorovali vesmir pomoci montazi radioteleskopu, jejichz rozlisovaci schopnost byla limitovana velikosti Zeme. Nyni, diky velkemu mezinarodnimu usili budeme schopni prorazit tuto barieru a spatrit vetsi detaily hvezdnych objektu, ktere jiz jsou za hranici ciste pozemskych pristroju. Ocekavame velky prisun novych vedeckych poznatku," rika Dr. Paul Vanden Bout, reditel NRAO.

V prvnich tydnech po startu budou vedci a inzenyri "testovat vlastnosti a odrazivost siti dalekohledu na obezne draze, prijimat data v sirokem oboru a vykonavat drobne korekce drahy. Presne urceni drahy a nasmerovani druzice je pro spravnou praci orbitalniho dalekohledu velmi nutne," rika Dr. Joel Smith, manager of the U.S. Space VLBI project z JPL. Vedecka pozorovani zacnou v kvetnu. 833-m letajici radioteleskop bude pozorovat nebeske radiove zdroje v soucinnosti s mnozstvim pozemskych radioteleskopu. Satelit odstartoval z Japonske vesmirne zakladny Kagoshima, nachazejici se v jizni casti Kyushu, jedno z Japonskych hlavnich ostrovu. Poprve bude pouzita nova raketa serie M-5.

Satelit byl naveden na eliptickou drahu, takze se bude nachazet nad Zemi v ruznych vyskach (mezi 1000 a 20000 km). Tato draha poskytne siroky rozsah vzdalenosti mezi satelitem a pozemskymi dalekohledy, coz je dulezite pro ziskani vysoce kvalitnich snimku radiovych zdroju. Jeden oblet druzice kolem Zeme trva asi sest hodin.

Pozorovani se satelitem bude zamereno na nejvzdalenejsi objekty a zajimave objekty ve vesmiru, kde extremne ostry radiovy "pohled" na system poskytne potrebne informace k vyreseni mnoha astronomickych hadanek.

Po leta se astronomove domnivali, ze v srdcich kvasaru a mnoha galaxii sidli mohutne "stroje", ktere vyhaneji k povrchu ohromne mnozstvi energie. Predpokladali, ze uvnitr techto "stroju" lezi supermasivni cerne diry s tak silnymi gravitacnimi poli, ze ani paprsek svetla z nich nemuze uniknout. Mechanismus, jakym tyto "stroje" v centrech kvasaru a aktivnich galaktickych jadrech pracuji zustava hadankou. Pozemske radioteleskopy, vcetne pozoruhodneho NRAO Vely Long Baseline Array (VLBA) v poslednich letech odhalily nove a ohromujici detaily. Predpoklada se, ze VSOP prinese o techto objektech, ktere lezi miliony a miliardy svetelnych let daleko, jeste dalsi, nove informace.

Mnoho z techto objektu se chova jako supermohutne urychlovace castic a vyvrhuje temer rychlosti vyvrhuje "jety" subatomarnich castic. Vedci planuji VSOP pouzivat k monitorovani zmen a pohybu v techto jetech a ziskat tak vice informaci o jejich puvodu a interakci s okolim.

Satelit bude take zameren na takove oblasti oblohy, kde se nachazi obrovske kolekce vody a jinych molekul, ktere pusobi jako prirodni zesilovace radioveho zareni asi tak jako lasery zesiluji svetlo. Tyto oblasti se nazyvaji kosmicke masery a naleznete je v oblastech kde se rodi nove hvezdy a v blizkosti center galaxii. Pozorovani nam prinesou detaily potrebne k mereni pohybu jednotlivych maserovych "skvrn" v ramci techto oblasti a dale poskytnou nove informace o rodistich hvezd a galaxiich, kde masery sidli. Studie kosmickych maseru s vysokym rozlisenim muze krome toho astronomum umoznit pocitat vzdalenosti s mimoradnou presnosti a tim prispet k vyreseni otazek kolem velikosti a stari vesmiru.

Cely projekt je mezinarodne koordinovan, podili se na nem kolem 40 radioteleskopu z 15 zemi, ktere maji prideleny cas k soucasnemu pozorovani se satelitem. Projekt zahrnuje National Science Foundation's Very Long Baseline Array (VLBA), pole 10 radioteleskopu USA rozprostirajich se od Havaje po Saint Croix; NASA's Deep Space Network (DSN) v Kalifornii, Spanelsko a Australii; Evropskou sit VLBI a vice nez tucet dalsich radioteleskopu v oblastech od Velke Britanie az po Cinu; pole radioteleskopu na jizni polokouli od Australie az po Jizni Afriku a Japonskou sit domacich radioteleskopu.

V USA hraje v misi VSOP rozhodujici roli NASA na JPL a NRAO. JPL postavila pole tri novych sledovacich stanic v lokalite DSN Goldstone (stat Kalifornie); ve Spanelsku, Madridu a v blizkosti Canberry v Australii. Existujici velke radiove dalekohledy ze sledovacich stanic pro kosmicke sondy mohou byt samozrejme spojeny do jednoho extremne citliveho radioteleskopu pro simultalni sledovani kosmicke sondy. JPL take poskytuje presne drahove vypocty, ktere slouzi pro vedecke vypocty a podporu japonskym vedcum a oznamuje americkym astronomum, kdo si preje se satelitem pozorovat. NRAO postavila novou sledovaci stanici v Green Banku, WV, ktera tez pozorovacim casem prispiva k poli radioteleskopu VLBA. Probiha modifikace jiz existujicich dat, hardware a software a astronomove se zameruji na analyzu dat VSOP. Mnoha z techto dat budou zpracovana zarizenimi NRAO v Socorro, NM, pouzitim VLBA Correlatoru - zarizeni navrzeneho k specialnimu ucelu - k vysoce dokonalemu pocitacovemu navrhu, jak zpracovat data VLBI.

VSOP je vyvrcholenim mnohaleteho planovani a prace vedcu a inzenyru na celem svete. Testy ze sledovacich stanic NASA a Data Relay Satellite Systemu (TDRSS) ukazali technickou proveditelnost VLBI jiz v roce 1986. Prave v minulem roce byly tato data pouzity opet a testovalo se na nich bezchybne zpracovani dat ze zarizeni VSOP.