START LUNAR PROSPECTORU PRELOZEN NA KONEC LISTOPADU


Douglas Isbell, Headquarters, Washington, DC
David Morse / Michael Mewhinney, Ames Research Center, Moffett Field, CA


Start mise Lunar Prospector, ktera bude zamerena na vyzkum Mesice byl prelozen z konce zari na 23. listopadu 1997.

Ke zmene ve startovacim planu doslo proto, protoze uplne testovani a priprava nove rakety Lockheed Martin LMLV2 si vyzadala vice casu.

Lunar Prospector je prvni konkurecne vybrana zakazka v ramci NASA Discovery Programu uskutecnovani "rychlejsich, lepsich a levnejsich" vedeckych vyzkumnych misi. Cela mise, vcetne 660-poundu tezke kosmicke sondy, jejiho raketoveho nosice, vedeckych pristroju, datovych operaci a vypusteni byla planovana tak, aby stala pouze $62.8 milionu.

Po startu a priletu k Mesici, bude Lunar Prospector asi rok krouzit nad mesicnim povrchem ve vysce priblizne 100 km. Pet vedeckych pristroju bude ziskavat detailni data o slozeni hornin a gravitacnim poli cele mesicni krajiny, protoze vice nez 75 procent jeste nyni zustava neprozkoumano. Klicovym ukolem mise je ziskat prime svedectvi pritomnosti ci nepritomnosti ledu v oblastech polu, kde je na Mesici stale stin.

Mise Lunar Prospector je rizena z NASA Ames Research Center, Moffett Field, CA, prostrednictvim hlavnich kontraktu s Lockheed Martin Corporation, Sunnyvale, CA. Start rakety zajistuje Lockheed Martin Astronautics, Denver, CO, v ramci hlavniho kontaktu. Start se uskutecni ze startovaciho komplexu 46 na Cape Canaveral Air Station, FL.

Puvodne planovany termin startu Lunar Prospectoru 24. zari 1997 byl opozden z duvodu predchoziho startu sondy NASA Lewis, ktera startovala na rakete LMLV1. Tento start probehl uspesne 23. srpna i kdyz na samotne sonde Lewis se pozdeji vyskytly problemy. Uspesny start LMLV1 byl nutnym krokem pred prvnim pouzitim nosice LMVL2. Hlavni rozdil mezi temito verzemi raket LMLV je v tom, ze u druhe verze je pridan dodatecny raketovy motor na tuhe palivo Castor 120.

Dalsi informace o Lunar Prospectoru, vcetne obrazku naleznete pres internet na URL: http://pyroeis.arc.nasa.gov/lunar_prospector/home.html.