NOVÝ SVĚT ZA PLANETOU PLUTO SE JMENUJE QUAOAR

BIRMINGHAM - Planetární vědci z California Institute of Technology (Caltech) nalezli největší těleso ve sluneční soustavě od dob objevu Pluta v roce 1930. Objekt obíhá kolem Slunce s oběžnou dobou 288 let a má asi poloviční průměr planety Pluta. Jedná se o největší objekt z Kuiperova pásu planetek.

Objekt byl zaznamenán na snímcích z 4. června 2002. Označen byl LM60 a posléze pojmenován "Quaoar". Původně byl nalezen pozemským přístrojem, teprve potom byl zkoumán kosmickým dalekohledem HST.

Výsledky pozorování oznámili 7.října 2002 Michael Brown a Chadwick Trujillo na 34. zasedání Division for Planetary Sciences of the American Astronomical Socirty v Birminghamu. Trujillo a Brown objevili Quaoar pomocí Schmidtovy komory na observatoři Mt. Palomar.

Objekt při objevu měl jasnost kolem 18.5 mag a pohyboval se v souhvězdí Ophiuchus. Dále byl objekt sledován pomocí HST, který umožnil větší rozlišení. Na základě těchto snímků byl určen průměr tohoto tělesa na 1300km.

Quaoar je vzdálen přibližně 43 AU a na rozdíl od Pluta je jeho oběžná dráha téměř kruhová. Oběžná doba je asi 288 let a usuzuje se, že tento objekt bude pravděpodobně složen z ledu a kamení, podobně jako komety.

Oficiálně tento objekt ještě nebyl pojmenován komisí IAU. Trujillo a Brown prozatím navrhli pojmenování po bohu původních obyvatel v oblast města Los Angeles. Bližší informace získáte na adrese: http://www.gps.caltech.edu/~chad/quaoar.

(podle Caltech News Release z 7.10.2002 připravil PH)