SONDA NEAR STÁLE ŽIJE NA POVRCHU ASTEROIDU

 


(CNN) -- Podle prohlášení NASA zůstává kosmická sonda NEAR-Shoemaker stále živá a bude posílat data z povrchu Erosu minimálně do konce února. I přes to, že sonda nebyla pro přistání na povrchu asteroidu připravena, pracovníci v řídícím středisku se o přistání pokusili a 12 února sonda poprvé v historii úspěšně přistála.

Kosmická agentura na 14. února plánovala opětovný start a přistání sondy NEAR (Near Earth Asteroid Rendezvous) na povrch asteroidu. Poloha sondy po neočekávaně kvalitním přistání byla však dostačující k minimálně desetidenní činnosti sondy

Tento týden bylo rozhodnuto, že sonda za $200 milionů bude pracovat až do 28. února. Prodloužená mise umožní, aby přístroje na palubě NEAR-Shoemakeru shromáždili ještě více dat o složení tohoto 34 km tělesa.

Tým NEAR bude mít ještě další dvě příležitosti přehrát data ze sondy pomocí anténního systému NASA Deep Space Network. "Čím déle budeme shromažďovat data, tím více snížíme nejistotu našich výsledků. Studujeme-li malý vzorek dat, můžeme formulovat domněnku, ale pokud máme k dispozici větší množství dat, můžeme domněnku mnohem více zpřesnit," komentoval v prohlášení vědecký pracovník NASA Jacob Trombka.

Vědci z týmu NEAR budou k interpretaci nashromážděných dat potřebovat celé měsíce či roky. Zpětně prozkoumají všech 160000 snímků, stejně jako množství dat, které sonda NEAR-Shoemaker posílal během jednoročního pobytu na oběžné dráze kolem Erosu, tvarem připomínající ledvinu nebo burský oříšek.

Jakmile se zásoba paliva blížila k nule, byl sondě NEAR-Shoemaker 12. února vydán příkaz, aby přistála na povrchu a během sestupné fáze pořizovala snímky. Během řízeného sestupu sondy, bylo po celou dobu udržováno se sondou rádiové spojeni. Vědci dávali sondě šanci úspěšného přistání jedno procento. Nejdetailnější snímek byl pořízen z výšky 120 m nad povrchem asteroidu Eros.

Sonda nese jméno podle známého astronoma Eugene Shoemakera, průkopníka lunární a planetární vědy. Během dvouleté mise NEAR-Shoemaker procestovala 3.2 miliardy km.


(podle informací CNN z 23. 2. 2001 přeložil DH)