SONDA NEAR ÚSPĚŠNĚ PŘISTÁLA NA ASTEROIDU (433) EROS

           


Svou jednoroční vesmírnou pouť včera završila kosmická sonda NASA přistáním na povrchu planetky. Úspěšné přistání NEARu bylo potvrzeno, když v řídícím středisku přijali signál od sondy, ležící na povrchu tělesa ve vzdálenosti 314 milionů km od Země.

            „Jsem velmi šťastný, že vám mohu oznámit, že sonda přistála na povrchu Erosu. Stále od sondy přijímáme určitý signál, což svědčí o tom, že NEAR i po přistání na povrchu stále vysílá. Je to poprvé v historii, kdy je kosmická sonda na povrchu planetky,“ prohlásil Robert Farquhar, NEAR mission director,  The Johns Hopkins University Applied Physics (APL) Laboratory in Laurel, Maryland.

            Ještě předtím, než se sonda NEAR-Shoemaker dotknula prvních balvanů na povrchu, vyslala naprosto perfektně čisté a detailní snímky asteroidu. Samotní vědci ještě v pondělí odpoledně ani nedoufali, že sonda za $225 milionů dopad přežije, protože byla navržena ke studiu Erosu z oběžné dráhy a ne k přistání na povrchu.


Pro detailnější informace, klikněte na obrázek

            Přípravy na manévr začaly v neděli  večer ( 11.2. ve 22:00 ). Proběhl přenos dat ze Země na sondu a připravil ji tak k autonomnímu režimu snížení oběžné dráhy a následného přistání. Čas letu signálu od sondy k Zemi byl 17min 34sec.

Pondělní odpoledne začalo natočením sondy (14:13 ) tak, aby se mohl zapálit brzdící  motor. Celkem bylo plánováno 5 brzdících impulsu. O hodinu později (15:13) následoval první brzdící impuls (20sec) diky kterému se snížila dráha z 36 km na 5 km nad povrchem, rychlost sondy na začátku manévru byla 36 km/h. Tímto se rovněž kalibroval tah motoru.

Manévr proběhl na slepo, sondě byl vypnut autopilot aby se neopakovala situace z roku 1998, kdy se při prvním příletu k Erosu (20.12.1998) sonda vypojila a tím se vypnul i motor. To znamenalo, že se tělesa minula a až po znovunavázání spojení 22.12.1998, opravě chyby v SW a novém impulsu 4.1.1999 se NEAR mohl opět 14.2.2000 přiblížit a úspěšně zaparkovat na oběžné dráze kolem planetky.

O dvě minuty později se sonda již zase nacházela ve stavu zapnutém a natočila se anténou k Zemi, její signál přijímá stanice v Madridu. Od 15:57 sonda pořizovala a vysílá poslední snímky pro optickou navigaci, které na Zemi analyzuje tým navigátorů.

Následně převzalo řízení Goldstone (17:45), NEAR se natočil (bez ztráty signálu) v ose antény  a připravil na druhý brzdící impuls ( 18:58) v délce 3 minut.  Těsně před druhým impulsem bylo zahájeno nepřetržité vědecké snímkování (2-3 snímky za minutu - podle expoziční doby).

Po druhém impulsu byl zapnut laserový výškoměr a v 19:13 se po úpravě dráhy ve výšce asi 5 km zahájil dalším impulsem třetí manévr, díky kterému se za 5min a 12 sec sonda dostala na dráhu 2,6 km nad povrchem a 19:29 proběhl nejdelší brzdící impuls - 6min a 11sec, sonda se nacházela asi 900 m nad povrchem.  Poslední brždění proběhlo v 19:40  ( impuls o délce trvání 4min 14 sec) ve výšce asi 400 m nad povrchem. V 19:45 je sonda ve výšce 70m, impuls končí.

Krátce po 21:04 středoevropského času sonda NEAR přistála na prachovém a hornatém povrchu Erosu. Přistání, trochu tvrdé, protože NEAR nebyl vybaven obvyklými airbagy, proběhlo rychlostí asi 10km/h.

Snímkování Erose a další měření budou postupně vyhodnocovány, k disposici je 3D mapa tělesa ( díky 11 mil. laserovým impulsům) a od X a gama spektrometru se do roka očekává vyhodnocení chemického složení. Z hlediska kosmonautiky sonda poprvé se dokázala pohybovat nad nepravidelným tělesem s gravitací rovnou 1/1000 pozemské a úspěšně na něm přistát.

Dosavadní výsledky ukazují, že se jedná o těleso odpovídající složením chondritům, dosavadní detailní snímky ukazují malé krátery a prohlubně s hladkými plochými dny, po úbočích se sype jemný zrnitý materiál, který na dnech kráterů tvoří "jezírka", kolem velkých balvanů leží drobnější materiál jakoby odpadl z jejich povrchu, rýhy kolem sedla Himeros vypadají jako obrovské pukliny vzniklé po srážce.


(podle informací CNN, space.com a diskuse SMPH z 12. 2. 2001 připravil DH)