KOSMICKÁ SONDA PROŠLA KOMETÁRNÍM OCASEM

LONDON (Reuters) -- Příležitost setkání  sondy Ulysses a komety pomohla vědcům identifikovat nejdelší doposud zaznamenaný kometární ohon.

Objev dvou nezávislých skupin vědců byl oznámen v časopise Nature. Tento objev zpřístupní novou cestu ke studiu nebeských objektů a naší sluneční soustavy.

"Tento kometární ohon se táhne více než polovinu miliardy kilometrů. To je více než třikrát vzdálenost Země Slunce. Je to neuvěřitelné," řekl Nathan Schwadron z University of Michigan's College of Engineering.

Sonda Ulysses byla vypuštěna NASA a ESA v roce 1990 ke studiu slunečního větru a tyto údaje sonda měla předávat zpět na Zemi. Sluneční vítr a proud částic pocházejících od Slunce byl poměrně klidný. Avšak kosmická sonda byla bombardována množstvím částic, které nepocházely ze Slunce, ale podle výpočtů vědců šlo o částice z ohonu komety Hyakutake, které se ovšem nacházely v jiné části sluneční soustavy než sonda. Z toho se tedy dalo vyvodit, že ohon komety je mnohem delší než astronomové očekávají. Bylo to již po čtvrté, kdy sonda křižovala svoji cestu s kometárním ohonem a dávala možnost vědcům identifikovat chemické složení ohonu.

Jones a odborníci informovali, že ohon má délku 570 milionů kilometrů. Kometa Hyakutake, odhalená v roce 1996 je pojmenována podle japonských amatérů astronomů.

(podle agentury Reuters z 6.4.2000 připravil PH)