NÁDHERNÁ POLÁRNÍ ZÁŘE PO 11 LETECH OPĚT TADY

V noci z 6./7. 4. 2000 bylo možné opět po jedenácti letech pozorovat nad územím České republiky polární záři. Poslední úkaz tohoto druhu jsme mohli z našeho území pozorovat 17. 11. 1989.

Pozorovatelé se ovšem shodují na tom, že ta dnešní byla mnohem výraznější. Mnoho pozorovatelů, kteří tuto noc hodlali pozorovat seskupení Měsíce, Marsu, Jupitera a Saturna bylo takto odměněno dalším překvapením.

Podle informací z Sky & Telescope, který je také zapojen v Auroral Activity Observation Network, byla vyjímečná červená podívaná pozorovatelná v celé Evropě, stejně jako dále na jih a také v Novém Mexiku a na Floridě.

Rázová vlna proudu slunečního větru zasáhla Zemi přibližně ve 12h40m EDT a pozorovatelné následky začaly přibližně od 10h30m EDT.

Polární záře často mívá hořící zelené plameny, což je barva vyzařovaná atomy kyslíku v horní atmosféře po té, co je jejich struktura bombardována elektrony z zemské magnetosféry.

Červená barva je vzácnější. Někdy vzniká od energizovaných molekul dusíku v nižších hladinách atmosféry - je to známka silnější geomagnetické bouře. Polární záře, která se v tuto noc rozprostírala od pólu až těsně k rovníku byla také známkou silné bouře.

Během noci a zejména druhý den přicházelo velké množství hlášení o pozorovaném jevu od nás i ze zahraničí. Některé bezprostřední dojmy pozorovatelů otiskujeme v následujícím bloku, podle e-mailů, jak postupně docházely:

Snímky, které zde vidíte získal J. Šafář na brněnské hvězdárně v noci z 6./7. dubna 2000. Reálnou strukturu polární záře zachycuje spíše snímek vpravo, včetně tří žlutých sloupů. Levý snímek je kombinací červené polární záře v pozadí a efektně nasvětlené oblačnosti městským osvětlením.

P. Kušnikák, Ondřejov, píše: "Tu v Ondřejově aktivita kulminovala okolo 20h50m UT a najma okolo 23h15m UT, ked obloha doslova horela sytočervenou farbou s množstvom svetlých pruhov, ktoré vybiehali kolmo od obzoru a niektoré dosahovali až k zenitu. Červené svetlo polarnej žiáre sa tiahlo v širokom pruhu cez pol oblohy a vzhled úkazu sa neustale menil. Jednoducho úžasne."

J. Borovička, Ondřejov, upřesňuje, že na observatoři v Ondřejově úkaz pozorovali okolo 20h30m UT. Polární záře byla červená, difúzní, ve výškách 5-25? nad obzorem s SSV. Na poměrně vzácný jev je upozornil Aleš Kolář.

P. Pravec, Ondřejov, popisuje úkaz takto: "Byla fakt nádherná, červený oblouk nad severem, v tom světlejší svislé pruhy zelenobílé barvy, pod tím červeným obloukem jasná modrozelená oblast. Kolem 23h20m UT to bylo opět zpátky! Velká červená záře nad severem v tom jasně bílezelené pruhy. Jeden či dva šly chvíli až téměř do zenitu. Nad severním obzorem byla obloha zelenomodrobíla."

Hlášení přišlo také z observatoře AGO Modra, Slovensko, P. Zigo, píše: "Polárnu žiaru sme pozorovali aj na observatorium v Modre. Úkaz bol viditelný na SSV, vo vyške okolo 10-30? okolo 20h30m UT."

Další hlášení jsme dostali od T. Seluckého, Žďár n. Sázavou : "V noci ze 6. na 7 dubna jsem na obloze nad Žďárem nad Sázavou pozoroval červenou záři vycházející z severovýchodního směru.

V počáteční fázi mého náhodného pozorování cca 20h15 UT se záře pomalu začala objevovat na pravém okraji mnou pozorovaného horizontu. Asi po 10 až 15 minutách se záře rozložila přes 1/4 oblohy aby byla na svém postupu dále zastavena tmavším pruhem.

Ten po několika chvílích zmizel a červená záře začala opět od spodního okraje zabírat oblohu...
Když bylo asi 21h25m UT byla již záře přes celou oblohu. Ve chvíli kdy jsem končil své amatérské pozorování a odebral se domů protnuly oblohu dva bílé pruhy a rozdělily červenou oblohu na tři nestejně velké díly.

V dalších dnech jsem se pokoušel ze stejného stanoviště pozorovat oblohu, zda ještě jednou neuvidím polární záři. V pátek pršelo, v sobotu sice bylo jasno ale taky se ten pozoruhodný úkaz na obloze neobjevil a z neděle na pondělí byl výsledek stejný jako v předcházejících dnech.“

R. Ševčík (net@gemi.cz), popisuje, jak se polární záře projevovala v rádiovém oboru elektromagnetického spektra: „Byla pozorovatelná i tu od nás, z kopečku severně od Hustopeči. A zároveň s optickými projevy se velmi silně projevovala i rádiově.

Bohužel jsem před týdnem prodal své staré vysílací zařízení a nové ke mně ještě nedorazilo, takže jsem vše mohl sledovat pouze na ručním přijímacím scaneru, ale i to stálo za to. Už to svědčí o její síle. V pásmu 144MHz přicházely silné signály z celé severní Evropy od Irska,  Walesu, Norsko, Finsko, oblast Murmansku, Moskva a jako raritka se od polární záře odrážely signály jedné italské stanice z Milana a i z  Jugoslávie.
Tato polární záře byla letos druhá, kterou bylo možno u nás pozorovat, ta první proběhla celkem krátce 12. února a byla též zabarvena do červena. Rádiově se neprojevila.“

Tak jako každou jasnou noc, také 6./7. 4. 2000 prováděli pozorování naši nejzkušenější pozorovatelé M. Lehký z Hradce Králové a Kamil Hornoch z Lelekovic. Jak tento úkaz pozorovali přinášíme v následujících samostatných příspěvcích.
 

POLÁRNÍ ZÁŘE 6. 4. 2000 V HRADCI KRÁLOVÉ

Dnes je výjímečně krásná obloha, naprosto čistá s průzračným vzduchem. Bezstarostně si pozoruji kometky večerní oblohy a již mám tři za sebou. Do zorného pole 42-cm dobsona nastavuji okolí komety C/1999 H3 LINEAR v Honících Psech a jdu si ke stolku pro silnější okulár. Při této krátké cestě nechtěně zvednu pohled nad sever a zarazím se. Něco mi tu nesedí. Nad městem v souhvězdí Cephea se vznášel slabý načervenalý obláček. Kometa mě na chvilku přestala zcela zajímat a vyběhl jsem před domek, kde je přeci jen větší výhled a je tam také Martina Junková pozorujíc binarem deep-sky objekty. Má prvá slova byla:"Vidíš to také ??" Ano. Takže mé halucinace to nebyly, ale Martina mě ujišťuje, že se jedná o obláček nasvícený městem.
Kde by se však vzal na dnešní jasné obloze a navíc mě neseděla barva. Tato byla červená a ne nažloutlá. Prvně jsem tedy vyslovil domněnku, že se jedná o polární záři, již jednou jsem ji viděl (17.11.1989) a silně mě ji to připomínalo. Postupem času jsem se čím dál tím víc přikláněl k této variantě. Začal se totiž měnit tvar mlhovinky a přitom téměř stála na místě. V momentě kdy se objevil první modrozelený proužek již nebylo pochyb. Nádhera! Polární záře je tu!

20:10  Během prvních desíti minut se vytvořila ještě jedna jasnější oblast v oblasti mezi Cep a Lyr. 20:14 Ta se po chvilce stává nejjasnější a dosahuje maxima. Je zdobena množstvím proužků dynamicky se měnících. 20:17 První útlum. Pouze nad SSV je slabá načervenalá záře. 20:23 Mezi Cep a Lyr dochází k opětovnému zvýšení aktivity. Objevuje se velké množství světlých pruhů, některé jsou až 30 stupňů dlouhé. Mění se celkem rychle. Určitě je toto maximum výraznější než prvé. 20:30 Druhý útlum. Záře je velmi slabá, bez pruhů. Nejvýraznější západně od hvězdy Alfa Lyr. 20:37  Malinké zjasnění ve stejné oblasti. 20:38 Mizí. Na obloze je jen slabě růžový nádech. Konec polární záře? Ne, jen ticho před bouří! Ve 20:49 jsem zaregistroval velmi silný nárůst aktivity. Vše začíná ve známé oblasti mezi Cep a Lyr. Zde se zjasnil červený podklad a ukázaly se tři mohutné zelené pruhy. Jedna u Cep a dvě těsně u sebe blížeji k Lyr. Celý severní obzor se začínal zabarvovat do ruda a objevují se desítky slabších proužků. 20:54 Intenzita je již závratná. Šest výrazných proužků se ukazuje přímo v Cep a dvojice se rozzářila u Bety Cas. O minutu později ve 20:55 se vytvořila izolovaná rudá plocha o rozměru 15x15 stupňů v Per a vzápětí byla dekorována excelentní modrozelenou stuhou. Během následujících třech minut se oblast v Per neustále zvětšovala a zvětšovaly se zároveň i další samostatné jasné plochy a skvrnky. Výsledkem čehož byl skvostný celistvý oblouk nad severním obzorem ve 20:58 Táhl se od SZ obzoru přes souhvězdí Per, Cas, Cep, Cyg a Lyr k SV obzoru a byl nádherně ozdoben množstvím větších a menších proužků neustále se měnících. V této fázi jsem si také prvně všiml zvláštní modrozelené tlumené záře nízko nad severním obzorem, oddělené od aktivit odehrávajících se ve větších výškách. Vše tak vypadalo jako nádherný členitý rudý most vznášející se nad nebeskou řekou. Opravdu úchvatné a vyrážející dech. Zhruba po jedné minutě dochází k poklesu jasu oblouku. 21:08 Most jakoby mizel v dálce a stále slábne. Aktivní a výrazný zůstává oblak v Per. Modrozelená záře nad severem je neměnná. 21:24 Oblouk je již na hranici viditelnost na hradecké obloze. 20:27 Již je vidět pouze slabý červený oblak na hranici Per-Aur-Tau. 21:33 Sotva postřehnutelná načervenalá záře v Tau. Během následujících pěti minut mizí a definitivně tak končí večerní galapředstavení.  Zůstala jen modrozelená záře nad severem, dobře viditelná i ve 23:00 UT.
Právě kolem 23 UT jsem šel spát a bohužel jsem tak promeškal velký návrat polární záře, která byla ještě o mnoho intenzivnější než večer. Škoda, ale jsem rád, že jsem viděl alespoň část a mohl jsem si tak připomenout jak vlastně polární záře chutná. Tak zas někdy příště !!!

(Martin LEHKÝ, makalaki@astro.sci.muni.cz)

POPIS DRUHÉ FÁZE POLÁRNÍ ZÁŘE Z LELEKOVIC

K. Hornoch, Lelekovice, (časy v SELČ, velice dobrá průzračnost oblohy) takto popisuje druhou fázi polární záře:
Po celou dobu byla severní obloha velice světlá (jako když ruší asi 5 dní starý Měsíc). V maximální fázi mezi 1:10-1:30 měly svislé pruhy tak vysoký jas, že přes ně při pohledu pouhým okem mizely hvězdy slabší 2.5 mag. Nejtenší pruhy měly při pohledu triedrem 10x50 šířku kolem 20°, většinou ale několik stupňů.

1:00 - Stále velice jasný severní obzor, i když už slabší než byl kolem 23h.
1:05 - Slabý bílý svislý pás v Aur, trochu narůžovělá obloha v Gem,  Aur a Cyg.
1:10-1:30 - Nádhera! Bílé svislé pásy S od obzoru až do zenitu, jinak  severní obloha červená.
1:48 - Začátek další, nad S a SSZ obzorem.
1:51 - Nádherně zeleno-modro-červená v Cas (červená nejvýraznější).
1:55 - Už žádné svislé pásy, jen růžovobílé mraky od Cyg po Gem.
1:58.5 - Nový začátek v Aur - slabé svislé bílé pruhy.
2:01 - Max. aktivita od alfa Cep k obzoru.
2:03 - Zvýšení aktivity pod Cep - neostré svislé červeno-bílé pruhy.
2:06 - 3 pruhy v Cas, aktivita i pod Cep.
2:07 - Aktivita v Cas výrazně proměnná ve škálách desítek sekund.  Proletěl meteor 2.5 mag mezi Cyg a Cep.
2:12 - Další hromadná tvorba svislých pruhů.
2:15 - Další vzestup aktivity, hlavně S a SZ.
2:17 - Nejvýraznější aktivita mezi Aur a Gem, nevýrazné bílé svislé  pruhy, nápadně červený oblak.
2:19 - Slabé svislé pruhy pod Cep.
2:23 - Tvorba výrazných svislých pruhů mezi alfa UMi a Aur. Před  chvílí to vypadalo na konec....
2:29 - Další nárůst aktivity.
2:30 - Prudký nárůst aktivity.
2:39 - Pořád slušná aktivita červených mračen i svislých rozplizlých  pruhů. Ani zdaleka úroveň této sekundární maximální aktivity nedosáhla úrovně maxima mezi 1:10-1:30.
2:42 - Již žádný svislý pruh, jen červená oblaka.
2:47 - Začínají se dělat 2-3 svislé pruhy pod alfou UMi.
2:51 - Nevýrazná aktivita už jen pod alfou UMi (mraky a nevýrazné  pruhy)
2:58 - Několik nevýrazných svislých pásů pod Cas a Cep.
3:02 - Světlejší lehce narůžovělá obloha na SSV, občas s nevýraznými  svislými pruhy.
3:05 - Tvorba svislých pásů mezi Aur a Gem, narůžovělý nádech severní  oblohy.
3:14 - Asi 5 svislých pruhů pod Cas, jinak už nic, severní obloha i  obzor už tmavne.
3:20 - Už jen světlejší severní obzor.
3:45 - Možná ještě trošku světlejší severní obzor než bývá obvykle.
3:55 - Normální vzhled oblohy.
4:03 - Konec pozorování.

(Kamil Hornoch, Lelekovice)
(podle informací CNN z 7. 4. 2000 a materiálů pozorovatelů připravil DH)