VZÁCNÝ MARSOVSKÝ METEORIT OBJEVEN VE STŘEDNÍ EVROPĚ


Oman kámen je chemicky podobný marsovskému meteoritu z Antarktidy, který někteří vědci spojují s myšlenkou, že obsahuje zkamenělinu mikrobiálního života.

(CNN) -- Z 20000 známých objevených meteoritů, nahnědle šedých kamenů je pouze 15 identifikováno, že by mohly pocházet z Marsu.

"Jsme přesvědčeni, že pochází z Marsu," řekl Lawrence Taylor z University of Tennessee. Analyzoval vzorky z Omanu nalezeného Michajlem Mazarovem, ruským kolegou z Vernadsky Institute v Moskvě.

Kámen má chemické podobnosti s marsovským meteoritem v Antarktidě v roce 1984, v kterém někteří výzkumníci z NASA detekovali zkamenělé zbytky mikrobiálního života.

Meteoričtí výzkumníci se snažili udržet svoji práci v tajnosti na základě prosby nálezce. "Dárce si přál být anonymní, neboť je to určitá součást a záměr trhu," řekl Taylor. Ron Baalke se domnívá, že 800 gramů z tohoto nálezu bude brzo na trhu. Obchodník, který prodává meteority z Oman na základě předpokladu Baalkeho o marsovském původu, nabídl vzorky k průzkumu Meteoritical Society, mezinárodní organizaci profesionálních a amatérských výzkumníků.

Vzorek nazvaný Dhofar 019, který má 1,056 g se zdá být zhotoven z marsovského basaltu. Byl vyzvednut v Dhofar regionu sultanátu Oman, který zabírá východní okraj Arabského poloostrova. Oblast Oman je typ neúrodného terénu, který přitahuje lovce meteoritů. V takovéto krajině se dobře pátrá po kamenech z vesmíru.


(podle CNN z 25.5.2000 připravil PH)