SLUNEČNÍ PANELY PRO ISS


Ve čtvrtek v noci vynesl raketoplán ENDEAVOUR sadu slunečních panelů pro mezinárodní orbitální stanici ISS. Úkolem mise je dopravit a nainstalovat nejdražší část celého orbitálního komplexu - panely slunečních baterií v ceně 600 milionů dolarů. Tyto panely budou po rozevření také vůbec nejrozlehlejší konstrukcí, kterou kdy člověk dopravil do vesmíru (rozpětí 72 metrů, plocha cca 2000m2).

Sluneční články s příslušenstvím (akumulátory, radiátory atd.) mají hmotnost okolo 17t.

Jejich úkolem je dodávat elektrickou energii pro napájení všech zařízení na ISS, která dosud nemůže fungovat v plném režimu - provizorní ruské solární panely nestačí ani k napájení aparatury klimatizace v modulu Unity. Americké sluneční baterie by měly dodávat výkon 65kW (na Zemi je to výkon dostatečný k napájení třiceti domácností). Energeticky nejnáročnější modul NASA by měl být připraven ke startu již v lednu.

Panely slunečních baterií jsou při startu poskládány jako harmonika a jejich rozvinutí a instalace je nejobtížnější částí celého projektu. Kosmonauti se na tuto operaci připravovali asi tři roky. Celé akce se zúčastní pět členů posádky raketoplánu spolu se třemi astronauty, kteří již obývají Alfu. Pro instalaci se počítá se třemi výstupy do volného kosmu. Na prvních dvou J.Tanner a C.Noriega provedou montáž a propojení solárních panelů, při třetí "vycházce" budou nainstalována zařízení ke sledování elektrostatiky na povrchu konstrukcí.

Celá výprava totiž podstupuje nepředvídatelná nebezpečí - například nikdo pořádně neví, nakolik se může rozlehlá konstrukce statickou elektřinou nabít. Po rozvinutí zlatavě lesknoucích se panelů bude ISS nejjasnějším objektem noční oblohy.


(podle informací CNN z 1. 12. 2000 přeložil PZ)