PÁTRÁNÍ PO ŽIVOTĚ VE VESMÍRU ZAČÍNÁ NA ZEMI
 
ANAHEIM, California (Reuters) -- NASA hledá život za naší planetou v oblasti měsíců planety Jupiter, ale vše začíná v hlubině naší Země.  NASA zřídila nový astrobiologický institut a "virtuálně" propojila 11 různých laboratoří prostřednictvím Internetu, které budou pátrat po životě. Přes podmořské hlubiny, zamrzlou Antarktidu až po směry k planetě Mars a měsíci Europa a možná i dál.

"Byla zhotovena něco jako automapa pro astrobiology," řekl David Morrison, ředitel NASA-Ames Research Center v Moffett Field, California. Je nutno si zodpovědět otázku, zda je jednoduché určit život ve vesmíru. Je to zásadní otázka, která souvisí i s vývojem života na naší Zemi a s jeho budoucností.
Astrobiologický institut je úspěšně oddělen od nevládní instituce pro pátrání po mimozemském životě SETI. NASA spustila podobný projekt již v roce 1992, ale za necelý rok americký kongres tuto iniciativu zastavil pro velkou nákladnost.

Nyní má nový institut zabezpečeno 9 miliónů dolarů pro tento rok a 20 miliónů dolarů pro rok 2000 na určení podmínek života za jakých je možný mimo naši planetu, zda je možné aby pozemšťan zvládnul žít i mimo naší sluneční soustavu. Biologové, chemici, astronomové, fyzici a řada dalších specialistů bude spolupracovat na projektu NASA, aby bylo možno zodpovědět těžké otázky související se životem ve vesmíru. Budou studovat možnosti vytvoření života za teplot nad bodem varu vody, v hlubokých podmořských lávových otvorech, v termálním vřídle v Yellowstone Parku, právě tak jako za ohromných tlaků hluboko pod povrchem Zem, či zamrzlých zemských pólů.

"Jsou místa na Zemi, kde život neexistuje, ale není jich mnoho," řekl Jonathan Trent z NASA. Nejvíce se zajímá o mikroby a další podobné formy života žijící v oceánech, neboť 75 procent naší planety je pod vodou. "Pokud někde máme začít hledat různé formy života tak je to nepochybně v oceánech," dodal Jonathan Trent. Podobně je tomu i na Marsu a Europě. Na Marsu teď oceán není, ale v minulosti tam mohl být a právě v něm mohlo dojít k vývoji forem života. U Europy podala sonda Galileo zprávu, že pod povrchem může být oceán, kdy by možná mohla existovat nějaká forma života. Z toho vyplývá, že musíme prvně důkladně prověřit všechny možnosti existence života v našem pozemském oceánu i v extrémních podmínkách, abychom pak mohli posuzovat možnosti existence života například na Marsu nebo Europě.

Venuše je jako parní kotel, ale je možné, že i tak extrémní podmínky může respektovat určitá forma života, zatímco Cháron, ledový měsíc Pluta, může mít pod povrchem možná také oceán, kde by mohl život být. Projevy možného života jinde je zatím spekulace, která musí být potvrzena a kde jinde začít než u nás doma.

(podle zprávy CNN z 29.1.1999 upravil PH)