ASTRONOMOVÉ ODHADUJÍ ROZLOŽENÍ GALAXIÍ VE VESMÍRU

AUSTIN, Texas (Reuters) -- Dívat se zpět v čase umožnil HST na malé části oblohy, na základě toho byl vysloven odhad, že je okolo 125 miliard galaxií, asi o 45 miliard více než při posledním odhadu, o kterém astronomové informovali 7.1.1999.

Nový početní odhad byl založen na pozorování obíhajícího dalekohledu Deep Field kamery koncem října 1998, kdy byla pozorována oblast jižní oblohy.
HST učinil podobný pohled na severní obloze v roce 1995 a odhadlo se, že na obloze by mohlo být okolo 80 miliard galaxií. Harry Ferguson z Space Telescope Science Institute, který studoval HST zjištění řekl, že jižní pozorování je pohled o kousek dál do minulosti než ten na severní, pravděpodobně zde existuje "tlumič" světla, který způsobuje nižší odhad galaxií.

Projekt Deep-Field na jižní obloze umožňuje pohled do minulosti v čase asi 12 miliard let zpět do doby zhruba jednu miliardu let po Velkém třesku, kterému astronomové věří, že byl začátkem vytvoření vesmíru. HST záběr na jižní obloze se dá připodobnit velikosti oblohy, kterou bychom uviděli skrze zrnko obilí na natežené paži, toto přirovnání použil Ferguson při setkání astronomické společnosti v Austinu.

Ale v této malé části oblohy dalekohled odhalil 620 galaxií. Na základě toho astronomové extrapolovali odhad, že by mohlo být 125 miliard galaxií na celé obloze. Ferguson a další astronomové na tiskové konferenci potvrdili, že některé galaxie zvláště profilovány podobně jako naše Mléčná dráha, tedy že existují galaxie eliptického a spirálového tvaru. Ferguson dodal, že tato studie také pomohla ukázat, jak byl vesmír vyvinutý určitou dobu po Velkém třesku. Většina astronomů věří, že 90 procent vesmíru může být tvořeno temnou hmotou, která může být studována pouze na základě nových astronomických zařízení.
Jistě je známo, že jeden světelný rok je vzdálenost, kterou urazí světlo za rok. Vyjádřeno v kilometrech je to asi 10 biliónů kilometrů.

(podle informace CNN ze 7.1.1999 připravil PH)