VĚDCI SE PŘIPRAVUJÍ NA ÚPLNÉ ZATMĚNÍ SLUNCE

WASHINGTON (AP) -- Vědci na celém světě se připravují na úplné zatmění Slunce, zřídkavý astronomický úkaz. 26. února bude pruh měsíčního stínu procházet centrálním Pacifikem a Atlantikem. Během úkazu, kdy se měsíční stín bude přesouvat rychlostí 1920 km/h napříč ostrovy Karibské oblasti, budou stovky vědců a výzkumníků provádět studium Slunce. Zájem je ale silnější než věda, poznamenává Jay Pasachoff, výzkumník z Williams College, Williamstown státu Massachusetts. "Je to úžasně krásná věc", dodává. Astronomové říkají, že zatmění Slunce je skutečný dar přírody.

Pozorování koróny

Šťastnou náhodou má Měsíc právě tu pravou velikost a nachází se právě ve vhodné vzdálenosti tak, aby přesně zastínil kotouč Slunce. Ovšem koróna, vnější sluneční obálka, je milionkrát větší. Když se Měsíc na své dráze dostane mezi Zemi a Slunce, zasáhne stín Zemi a nastane okamžik hlubokého šera. Právě v těchto sekundách totality se objeví koróna, která je vědecky sledována a analyzována. "Spatřit korónu v plné kráse můžeme právě jenom během těchto několika minut úplného zatmění," říká Pasachoff, veterán, který již spatřil 25 slunečních zatmění.

Místa, kde 26. února je zatmění pozorovatelné jako úplné:

Ostrovy Galapagy v Pacifickém Oceánu, západně od Equadoru, Severní Venezuela, Severní Kolombie, Karibské ostrovy Aruba, Curacao, Bonaire, Montserrat, Antigua a Guadeloupe.

Očekává se "šílenství" za zatměním Slunce

S. Habbalová, Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, Cambridge, Massachusetts, řekla, že rezervace ubytování v hotelech nacházejících se v lokalitách zatmění jsou již vyprodány. Předpokládá se, že ostrovy budou v příštím měsíci zcela přelidněny. Nějaké tři minuty, po které bude zatmění trvat, představují pro vědce drahocenou příležitost k výzkumu sluneční koróny, zajména jejich ohnivých vnějších částí, stejně jako věcí kolem Slunce samotného, které v jiném čase není možné pozorovat.

Pasachoff povede tým do Aruby, zaměřený k objasnění jedné z věčných slunečních záhad: Jak může koróna ve svých vnějších okrajových částech sluneční atmosféry dosahovat teploty kolem milionu °C, zatímco sluneční povrch má jen kolem 6000 °C?

Jejich práci bude koordinovat skupina W. Collegeho spolu s pozorováními sondy Solar and Heliospheric Observatory, (SOHO). Družice SOHO, která obíhá mezi Měsícem a Sluncem zatmění "neuvidí", ale ve stejném čase bude pořizovat data o Slunci, které pak bude možné porovnat s výsledky získané pozemskými vědci.

Vědecké týmy společně

Habbalová vede skupinu vědců na Guadeloupe, kteří budou studovat zatmění ze Země a následně analyzovat unikátní rádiová data přicházející z experimentu probíhajícího na sondě Galileo, která krouží kolem Jupitera.

Poloha sondy Galileo a Jupitera umožní, že přicházející rádiové signály od kosmické sondy budou v době zatmění procházet skrz sluneční korónu.

Habbalová prohlásila, že magnetické pole ve sluneční koróně bude rádiové signály ovlivňovat. Vynesením vzrůstů a poklesů tohoto efektu budou vědci schopni mapovat magnetickou energii v koróně. V oblasti zatmění budou také vědecké týmy z mnoha evropských zemí, Indie a Japonska.

Habbalová dále řekla, že důvod takového zájmu o zatmění je v tom, že pás totality je zřídkakdy tak dostupný. Sluneční zatmění nastávají v 18 měsíčním cyklu, ale místa s nejlepší pozorovatelností jsou často velmi vzdálená, obtížně a draze dosažitelná.

Při zatmění 26. února vědci mohou úkaz sledovat tak, že letadlem se dostanou přímo na místa a velmi snadno tam dopraví i své přístroje. V luxusních hotelech pak počkají až na kýžený okamžik. A to se nestává tak často, dodává Habbalová.

Další zatmění nastane v srpnu 1999, kdy pás totality bude procházet přes srdce Evropy. Lidé ve Spojených státech úplné zatmění neuvidí až do srpna 2017.

(podle informací CNN z 10. 1. 1998 připravil DH)