HVĚZDNÉ "OHŇOSTROJOVÉ VYVRCHOLENÍ" NÁS PŘIVÁDÍ DO RANÉHO VESMÍRU

Toto je umělecko teoretická představa jak asi vypadal velmi ranný vesmír (asi 1 miliardu let starý), když byla dokončena první fáze tvorby hvězdných soustav, přeměna prvotního vodíku do nespočetného množství hvězd. Je to rub toho, jak vypadá dnešní pohled na "moře klidných" galaxií kolem nás.

Nebe září prvotně vytvořenými galaxiemi ve formě gigantických eliptických a spirálních galaxií. Během vytvoření galaxií jasná oblast horkých modrých hvězd může vypadat jako když se protrhne ohňostrojová obálka a uvidíme jednotlivé "ohňostrojové hvězdičky". Oblasti vytvoření nových hvězd intenzivně září červeně pod gejzírem ultrafialové radiace.

Většina hmotných hvězd sama vybuchuje ve formě supernov, které vybuchnou napříč nebem jako šňůra výbušných žabek. V popředí vybuchující galaxie se (na obr. vpravo dole) vytváří horké bubliny z explodujících supernov a prudký hvězdný vítr. Na rozdíl od dnešní doby je v těchto galaxiích velmi málo prachu, protože těžší prvky nejsou ještě vytvořeny skrze nukleosyntézu ve hvězdách. Nedávné analýzy HST deep sky snímků posilují teorii o tom, že první hvězdy ve vesmíru se objevují v náhlém výbuchu hvězdné formace častěji, než ve vývoji pozvolných kroků.

(podle STScI-PRC02-02 z 9.1.2002 připravil PH)