HST UKOŘISTIL NEJLEPŠÍ POHLED NA MARS ZÍSKANÝ ZE ZEMĚ

 

Mrazivé bílé vodní ledové mraky a vír pomerančové písečné bouře nad jasně rezavou krajinou odhaluje Mars jako dynamickou planetu na nejostřejším snímku této planety, který byl kdy získán ze Země.

NASA získala tento snímek pomocí HST teleskopu 26. června 2001, když byl Mars přibližně 68 milionů km od Země, což je nejbližší přiblížení Marsu a Země od roku 1988. HST dalekohled byl schopen pozorovat detaily s rozlišením okolo 16km. Barvy dávají vyváženě realistický pohled na Mars, jak by se jevil skrze dalekohled.

Zvláště překvapující je pohled na rozsáhlé sezónní písečné bouře. Jedna velká bouře víří vysoko nad severní polární čepičkou (vrchol snímku) a menší písečný bouřkový mrak může být viděn v sousedství. Jiné písečné bouře se ženou vně gigantického Hellas impaktního bazénu na jižní polokouli (dole vpravo).

HST pozoroval Mars i před tímto přiblížením, ale nikdy s takovými podrobnostmi. Dvouleté periodické přiblížení k Zemi není vždy stejné, neboť Mars se kolem Slunce pohybuje po zjevně eliptické dráze, kdy se může Zemi přiblížit na vzdálenost, která se dá vyčíslit v rozmezí od 56 mil. km do 101mil. km.

Astronomové se zajímají o to, jak se mění povrch na Marsu vlivem změn podmínek, způsobených změnou počasí, což pomůže částečně naplánovat dvě mise NASA s přistáním roveru na povrchu planety v roce 2004. Marsova opozice v roce 2001 slouží jako předehra pro rok 2003, kdy Mars bude od Země navzájem vzdálen 56 mil. km, což bude nejblíže od roku 1924 a dříve tomu tak nebude až v roce 2287.

 (podle STScI-PRC01-24 z 5.7.2001 připravil PH)