HMOTNÉ HVĚZDNÉ "NEMLUVNĚ"


 

HST pozoroval neobyčejně prudké záření z právě narozené hvězdy v UV oboru a odfouknutí sférické obálky v podobě mlhoviny N83B, známé také jako NGC 1748. HST snímek pomohl dešifrovat složitý komplex plynu a záření z oblasti, kde se rodí nové hvězdy v sousední galaxii. Snímek graficky ilustruje jak tyto hmotné hvězdy, tak jejich prostředí, kde vanou mocné větry, které přetváří původní "rodičovskou" plynnou mlhovinu. Tyto procesy jsou také vidět v naší Mléčné dráze v oblasti jako je Mlhovina v Orionu.

HST je proslulý právě tím, že přispívá k našemu novému názorovému pohledu na formování hvězd ve velmi vzdálených galaxiích. Ačkoli většina hvězd ve vesmíru se narodila před několika miliardami let, když byl vesmír mladý, ještě i dnes formování hvězd pokračuje. Tento nový HST snímek ukazuje velmi kompaktní oblast, kde se rodí hvězdy, v malé části naši nejbližší galaxie - Velkého Magellanova oblaku. Tato galaxie je vzdálena od Mléčné dráhy pouze 165 000 světelných let a může být vidět prostým okem na jižní polokouli.

Mladé, hmotné velmi jasné hvězdy jsou vidět zrovna jak se rodí ve svém prenatálním mraku. Jejich velké hmotnosti nasvědčují tomu, že se budou velmi rychle vyvíjet. Jediná šance jak takovouto hvězdu zaznamenat je právě období, kdy se začínají dostávat ze svého "kokónu".

Astronomové z Francie, USA a Německa používají HST k získávání snímků právě rodících se hvězd. Poprvé byla odhalena turbulentní struktura takovýchto útvarů. Velké rozlišení umožnilo studovat několik jednotlivých hvězd, které jsou odpovědné za rozsvícení tohoto mraku plynu. Zjevně "neškodná" hvězda právě ve středu mlhoviny je třicetkrát více hmotná než naše Slunce a 200000 krát jasnější než naše Slunce. Intenzivní záření a silný hvězdný vítr z velmi jasné hvězdy odstranil okolní plyn a vytvořil velkou dutinu. Dutina má průměr přibližně 25 světelných let, obdobnou velikost jako u hvězd rodících se v Mlhovině v Orionu. Mlhovina v Orionu je vytvořena podobně jako N83B. Astronomové se domnívají, že útvar N83B byl vytvořen poměrně nedávno asi před 30000 léty.

Nejžhavější hvězda v N83B je asi 45 krát hmotnější než Slunce a je uložena v nejjasnější oblasti mlhoviny. Tato jasná oblast je položena právě nad středem a má průměr asi 2 světelné roky. V oblasti bylo identifikováno asi 20 mladých velmi jasných a hmotných hvězd, ale mnohem více zůstává skryto v jiných oblastech Velkého Magellanova mračna jako je N83B.

Vpravo od žhavé N83B je mnohem větší difúzní mlhovina známá jako DEM22d, která je částečně temná a jsou zde rozsáhlé pruhy prachu a plynu. Snímek je složen ze tří obrázků pořízených v úzkopásmových filtrech, které byly pořízeny kamerou WFPC2 v květnu 2000. Červená barva odpovídá ionizovanému vodíku (H-a), zelená odpovídá ionizovanému kyslíku a modrá odpovídá ionizovanému vodíku (H-b). Modrá odpovídá teplejší oblasti, červená chladnější oblasti. Celý snímek má 66x133 obloukových vteřin, to odpovídá oblasti 55x108 světelných let ve vzdálenosti Velkého Magellanova mračna.

 


(podle STScI-PRC01-11 z 28.3.2001 připravil PH)