ČERNÁ DÍRA VYTVÁŘÍ BUBLINY


Monstrózní černá díra fouká do prostoru ohromné bubliny horkého plynu. Tato černá díra se nachází v sousední galaxii NGC 4438. Je známa kvůli svému neobvyklému tvaru, nachází se v kupě v souhvězdí Pany 50 miliónů světelných let od Země.

Snímky NASA HST jasně ukazují centrální oblast galaxie, kde je vidět jedna z bublin vyvěrající z tmavé oblasti prachu. Druhá bublina vyvěrá z dolního prachového pásu, je sotva viditelná a objevuje se jako nejasná skvrnka v detailním záběru galaxie (plně barevný obrázek vpravo). Pozadí snímku reprezentuje široký pohled na galaxii s centrální oblastí označenou bílým boxem.

Tyto neobyčejně horké bubliny vzniknou v hltavém jádře černé díry. Požírací mašinérie polyká kolem sebe věškerý materiál, který se "namotává" kolem dokola v akrečním disku (bílá oblast pod jasnou bublinou). Nějaké množství tohoto materiálu je vytlačováno z disku v opačných směrech. Činnost podobná jako u zahradní stříkačky, která stříká vodu do opačných směrů. Tyto jety narazí do pomale se pohybujícího plynu jako do husté zdi. Srážkou je vyroben žhavý materiál. Bubliny se kontinuálně rozpínají až se eventuelně rozptýlí.

Ve srovnání s životem galaxie je fáze nafukování bublin pouze přechodná událost. Bublina je na jedné straně galaktického středu mnohem jasnější, protože jet vrazil do hustějšího množství plynu. Jasná bublina 800 světelných let dlouhá a 800 světelných let široká.

Pozorování byla představena 5. června na setkání Americké astronomické společnosti v Rochestru. Oba obrázky byly pořízeny 24. března 1999 za pomoci WFPC 2 kamery. Falešné barvy byly užity k zvětšení detailů bublin. Červené oblasti na snímku označují horký plyn.

Kredit: NASA, Jeffrey Kenney a Elizabeth Yale (Yale University).


(podle STScI-PRC-00-21 z 5.6.2000 připravil PH)