25.09.2017, 11:54 CEST

HST REVIDUJE KULTOVNÍ "SLOUPY STVOŘENÍ" VE VYSOKÉM ROZLIŠENÍ

Sloupy stvoření. Kredit: HSTAčkoli Kosmický teleskop NASA, HST pořídil mnoho úchvatných snímků vesmíru, jeden se od ostatních liší - kultovní tzv. "Sloupy stvoření". Úchvatná fotografie z r. 1995 ukázala nikdy před tím nespatřené detaily ve třech obřích sloupcích chladného plynu, které se noří do spalujícího ultrafialového záření od skupinky mladých hmotných hvězd v malé oblasti Orlí mlhoviny - neboli M 16.

Přestože takové útvary jsou v oblastech tvorby hvězd běžné, struktury kolem M 16 jsou zdaleka nejvíce fotogenické a evokující. Obrázek z HST je tak populární, že se objevil ve filmech a televizních pořadech, na tričkách a dokonce i na poštovní známce.

Přestože původní obraz byl nazván Sloupy stvoření, nový obraz naznačuje, že by to mohly být také pilíře ničení. "Jsem ohromen tím, jak tyto struktury jsou pomíjivé. Před našima očima jsou vystaveny ablaci. Tajemný namodralý opar kolem okrajů pilířů je materiál, který se ohřívá a odpařuje pryč do vesmíru. Pilíře jsme přistihli ve velmi unikátním a krátkém okamžiku jejich vývoje," vysvětlil Paul Scowen z Arizona State University v Tempe, který s astronomem Jeffem Hesterem, pracuje na Arizona State University a je vedoucím pozorování Orlí mlhoviny s HST.

Infračervený snímek ukazuje, že důvod proč pilíře ještě existují, je ten, že jejich konce jsou husté a stíní plyn pod nimi, čímž se vytváří dlouhé, pilířům podobné struktury. Plyn mezi pilíři již dávno odnesl ionizující vítr od centrální hvězdokupy, která leží nad sloupy.

U horního okraje levého sloupu se nachází zahřátý plynný fragment, který letí od struktury pryč. To ještě podtrhuje bouřlivou povahu oblastí zrodu nových hvězd. "Tyto pilíře představují velmi dynamický a aktivní proces, "řekl Scowen. "Plyn není pasivně zahříván a unášen pryč do vesmíru. Plynné pilíře jsou ve skutečnosti ionizovány (proces, při kterém jsou elektrony odtrhávány od atomů) a ohřívány záření z hmotných hvězd. Následně jsou rozrušovány silným hvězdným větrem (proud nabitých částic), zejména ve vrcholech pilířů.

Když Scowen a Hester použili HST k původnímu pozorování Orlí mlhoviny v r. 1995 astronomové spatřili strukturu pilířů takovou, jakou zachycují pozemské dalekohledy - chyběly detaily. Vědci byli přesvědčeni, že takové fyzikální procesy nejsou v Orlí mlhovině jedinečné, protože tvorba hvězd probíhá napříč celým vesmírem. Tým si ale později uvědomil, že ve vzdálenosti 6500 sv. let, kde leží M 16, se jedná o nejdramatičtější blízký případ.

Jakmile Scowen pospojoval HST expozice Orlí mlhoviny byl ohromen tím, co spatřil. "Zatelefonoval jsem Jeffu Hesterovi a řekl: "Potřebuji, aby jsi sem hned přišel," vzpomíná Scowen. "Obrazy jsme položili na stůl a s úžasem zkoumali neuvěřitelné detaily, které jsme spatřili vůbec poprvé."

První rys, který se na snímcích týmu v r. 1995 zobrazil, byly plynné proudy, zdánlivě plynoucí od sloupců. Astronomové již v minulosti diskutovali, jaký vliv mají okolní hmotné hvězdy na okolní plyn v oblastech bohatých na rodící se nové hvězdy. "Existuje pouze jediná věc, která může rozsvítit své okolí - hmotné hvězdy produkující dostatek ultrafialového záření, které ionizuje mraky plynu a rozzáří je," řekl Scowen. "Mlhovinové oblasti tvorby nových hvězd, jako je M 16, jsou jako mezihvězdné světelné reklamy, které říkají," Právě se zde narodila spousta hmotných hvězd. "Bylo to poprvé, co jsme spatřili přímý pozorovací důkaz, že erozní proces se děje nejen zářením, ale i mechanicky odděluje plyn od sloupců. A to bylo na snímcích skutečně vidět."

Porovnáním snímků z r. 1995 a 2014 si astronomové také povšimli prodloužení úzkého plynného proudu, které vyhodnotili jako nově tvořící se hvězdu. Jet vypadá jako proud vody ze zahradní hadice. V průběhu uplynulých 19 let se jet protáhl o 96 miliard km. Protahování se děje tedy rychlostí 720000 km/h.

Pravděpodobně i naše Slunce vzniklo v podobné turbulentní oblasti zrodu nových hvězd. Existují důkazy, že i vznik sluneční soustavy byl ovlivněn zásahem radioaktivních částic od blízké supernovy. To znamená, že naše Slunce vzniklo jako součást kupy, která obsahovala dostatečně hmotné hvězdy k produkci mohutného ionizujícího záření, podobného jaké pozorujeme u Orlí mlhoviny. "Toto je jediný způsob, jak mlhoviny ze které se zrodilo i Slunce mohou být ovlivněny supernovou. Jedná se o krátké časové období, protože supernovy pochází pouze z hmotných hvězd, jejichž životní doba je jen několik desítek milionů let." vysvětluje Scowen. "Co to tedy znamená, když se podíváme na Orlí mlhovinu nebo oblast rodících se hvězd? Díváme se přesně do takového prostředí zrodu hvězd, ze kterého vzešlo i naše Slunce.

(podle STScI-2015-01 z 5. 1. 2015)

Dalibor Hanžl, 21. 01. 2015, 06:53