25.09.2017, 11:56 CEST

TELESKOPY HUBBLE A SPITZER SPACE TELESCOPE OBJEVILI DOSUD NEJMLADŠÍ GALAXII

nejmladší galaxie na snímku Frontier Field project. Kredit: HST.Mezinárodní tým astronomů pod vedením pracovníků z Instituto de Astrofisica de Canarias (IAC) and La Laguna University (ULL) uvolnili první analýzu pozorování galaktické kupy Abell 2744. Jednalo se o koordinovaný program pozorování s Hubble Space Telescope a Spitzer Space Telescope. Vědci objevili jednu z nejvzdálenějších známých galaxií. Projekt jasně ukázal potenciál víceletého projektu s názvem Frontier Field project.

Tento projekt využívá fenomén známý jako gravitační čočka, při kterém slabé světlo vybrané galaxie v pozadí je zvětšeno mnohem hmotnějšími objekty v popředí. Spojením dat z HST a Spitzeru mohli astrofyzici určit vlastnosti této mladé galaxie s lepší přesností než v předcházejících studiích či jiném vzorku podobných kosmických epoch.

Tato galaxie nese označení Abell2744_Y1 a je 30 krát menší než naše Galaxie. Produkuje však minimálně 10 krát více hvězd. Ze Země tuto galaxii pozorujeme tak, jak vypadala v době 650 milionů let po Velkém třesku. Podle vědců je to jedna z nejjasnějších galaxií objevených v tak vzdáleném čase. Tyto výsledky byly akceptovány pro publikaci ve vědeckém časopise Astronomy and Astrophysics Letters.

Kromě Instituto de Astrofisica de Canarias (IAC) a La Laguna University (ULL) tým tvoří vědci z Francie (Institut de Recherche en Astrophysique et Planétologie and Centre de Recherche Astrophysique de Lyon), Švýcarska (Geneva University and Ecole Polytechnique Federal de Lausanne) a Spojených států (University of Arizona).

(podle informací STScI-2014-17 z 7. 2. 2014)

Dalibor Hanžl, 26. 02. 2014, 09:07