Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

24.02.2020, 04:34 CET
Juliánské datum: 2458903.65
Brno - soumrak (9° ↓): 17h 20m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 53m UT
Max.délka pozorování: 11.6 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 06:34) Měsíc (↓ 17:13)

Stáří (dny): 0.7

(↑ 05:49) Slunce (↓ 16:24)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

PRVNÍ FRONTIER POLE HST UKÁZALO TISÍCE DOSUD NESPATŘENÝCH VZDÁLENÝCH GALAXIÍ


Frontier pole HST. Kredit: HSTDnes byl uvolněn první z řady jedinečných super-hlubokých pohledů do vesmíru z ambiciózního programu probíhajícího v rámci spolupráce vědců a nesoucího název The Frontier Fields. Stalo se tak na 223. setkání Americké astronomické společnosti ve Washingtonu.

Snímek s dlouhou expozicí, který pořídil kosmický teleskop NASA, Hubble Space telescope, je dosud nejhlubším pohledem na kupu galaxií. Obsahuje obrazy dosud nejslabších a nejmladších galaxií, jaké jsme kdy spatřili.

Objektem zájmu se stala kupa Abell 2744, která obsahuje několik set galaxií, tak jak vypadaly před 3.5 miliardami let. Nesmírná gravitace v popředí této kupy se využívá jako gravitační čočka. Ta láme prostor a zvětšuje obrazy objektů, které se nacházejí ve větší vzdálenosti v pozadí. Vidíme tak objekty, jak vypadaly před více než 12 miliardami let, nedlouho po Velkém třesku.

"Frontier pole je experiment. Můžeme využít mimořádnou kvalitu obrazu z HST a Einsteinovu teorii obecné relativity k hledání prvotních galaxií?" řekl, ředitel Space Telescope Science Institute Matt Mountain. "Spolu s jinými velkými observatořemi jsme vytvořili společný projekt, který bude využívat kupy galaxií a zkoumat období první miliardy let existence vesmíru."

Simultánní pozorování této oblasti prováděly další dvě velké observatoře NASA, Spitzer Space Telescope a the Chandra X-ray Observatory. Mozaika této multispektrální informace podle očekávání poskytne nový pohled na vznik a vývoj galaxií a jejich doprovodných černých děr.

Snímek z Hubbleho teleskopu ukazuje téměř 3000 těchto galaxií v pozadí. Kromě toho jsou na snímku stovky galaxií v popředí v kupě. Jejich obrazy jsou nejen jasnější, ale také v rámci celého pole rozmazané a protažené, duplikované.
Díky jevu gravitační čočky jsou galaxie na pozadí zvětšeny a jeví se až 10 - 20 krát větší než by obvykle byly. A co víc. Nejslabší z těchto velmi zvětšených objektů mají vnitřní jasnosti asi 10 až 20 krát slabší než jakékoli dříve pozorované galaxie.

Data z HST jsou okamžitě k dispozici celé astronomické komunitě na celém světě. Celé týmy výzkumných pracovníků budou dělat podobnou studii a složená data z vizuální oblasti propojená s pozadím galaktické kupy nám pomohou lépe pochopit vývojové fáze galaxií.

Ačkoli popředí kupy Abell 2744 bylo intenzívně studováno jako jedna z nejvíce hmotných galaktických kup ve vesmíru, expozice Frontier pole odhaluje další nové detaily kupy. Hubble zachytil trpasličí galaxie v kupě tak malé, jako 1/1000 hmotnosti naší Galaxie. Na druhém konci velikostního spektra Hubble detekuje rozštěpené světlo od několika obřích centrální kup galaxií, které jsou 100 krát hmotnější než naše Galaxie. Také je zachyceno slabé světlo od hvězd uvnitř kupy, které byly vystrčeny z galaxií díky gravitačním interakcím. Tyto nové hluboké snímky astronomům také pomohou zmapovat temnou hmotu v kupě a to v dosud nevídaných detailech. Bude možné zmapovat deformační efekty na světle v pozadí. Většinu hmoty kupy tvoří právě neviditelná forma hmoty.

Jak vyfotografovat kupu Abell se přístroj HST Wide Field Camera 3 na dalekohledu Advanced Camera for Surveys, učil na sousedním poli, které leží 6 obl. minut od kupy. V této oblasti kosmický teleskop rozlišil asi 10000 galaxií ve viditelném světle, z nichž většina jsou náhodně rozptýlené galaxie. Modré galaxie jsou vzdálené galaxie, kde se dosud tvoří nové hvězdy. Vidíme tak do doby před více než 8 miliardami let. Na okraji kupy Abell 2744 je také několik velkých červených galaxií.

Toto Frontier pole bude HST zkoumat opět v květnu 2014, ale HST kamery pro snímání viditelné a infračervené oblasti se již přepnou na finální cíl. To umožní pro obě oblasti udržet celou barevnou škálu od ultrafialového světla až po blízké infračervené.

S každou novou kamerou nainstalovanou na HST viděl Kosmický teleskop hlouběji. Zda se má HST zabývat exponováním stále hlubších hvězdných polí, bylo potřeba lepší posouzení projektu a tím pádem vytvořit vědecké odůvodnění a potřebnost. Proto Space Telescope Science Institute či STScI v Baltimore vytvořil pracovní skupinu "The Hubble Frontier Fields". Skupina The Hubble Frontier Fields vznikla na základě diskuse na vysoké úrovni pracovní skupiny STScI, která plánuje vědecká zaměření HST v dalších letech. Po několika projektech Hubble Deep Field si astronomové uvědomili, že je ještě mnoho věcí, které je třeba se o dalekém vesmíru dovědět. Tyto znalosti mohou pomoci v plánování pozorovací strategie s připravovaným teleskopem James Webb Space Telescope.

Astronomové si také chválí spolupráci s jinými observatořemi, jako je Spitzer, Chandra a nová Atacama Large Millimeter/submillimeter Array či ALMA. V příštích letech bude vyfotografáno ještě pět dalších párů polí. Následujícím plánovaným cílem je kupa galaxií MACS J0416.1-2403, jejíž pozorování začíná tento týden.

(podle informací STScI-2014-01 z 7. 1. 2014


Dalibor Hanžl, 06. 02. 2014, 09:57
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa 2I/Borisov. Fotografovano: 1. 10. 2019 2h 54m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS