Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

24.02.2020, 04:31 CET
Juliánské datum: 2458903.65
Brno - soumrak (9° ↓): 17h 20m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 53m UT
Max.délka pozorování: 11.6 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 06:34) Měsíc (↓ 17:13)

Stáří (dny): 0.7

(↑ 05:49) Slunce (↓ 16:24)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOLEM BÍLÉHO TRPASLÍKA BYLY OBJEVENY ZÁKLADNÍ STAVEBNÍ BLOKY BOHATÉ NA VODU


Umělecká představa asteroidu kolem bílého trpaslíka. Kredit: HST.Astronomové s pomocí Kosmického teleskopu HST objevili stavební bloky pevných planet, které mohou obsahovat značné množství vody. Tyto pozůstatky skal nyní obíhají kolem trpasličí hvězdy s označením GDS 61. Astronomové tyto bloky považují za pozůstatek planetární soustavy, která přežila vyhoření své mateřské hvězdy. Nálezy naznačují, že hvězdný systém se nachází ve vzdálenosti 150 světelných let. Systém je na konci své životnosti a má potenciál obsahovat Zemi podobné exoplanety.

Tyto stavební kameny bohaté na vodu a planety pozemského typu, které jsou z něj sestaveny, mohou být ve vesmíru docela běžné. Systém už nemůže utvořit objekty velké jako asteroidy a nebo planety, ale GD 61 měla ingredience, které jejich povrchy dotovaly velkým množstvím vody," řekl Jay Farihi z University of Cambridge, United Kingdom. Přestože je těžké přesně předpovědět jaké typy planet tam mohly být Farihi zdůraznil, že "Naše výsledky ukazují, že v soustavě těchto exoplanet byl určitě potenciál i pro obyvatelné planety. Systém téměř jistě měl (a možná stále má) planety a ty obsahovaly ingredience poskytující jejím povrchům dostatek vody."

Nové výsledky výzkumu byly oznámeny 10. 10. v časopise Science.
Pozorování z HST s pomocí přístroje Hubble Cosmic Origins Spectrograph (COS) týmu astronomů pod vedením Farihia umožnilo udělat podrobnou chemickou analýzu trosek padajících do GD 61. Tento objev doplňují další astronomická pozorování, jako je měření velikosti a hustoty planety ale i určení jejich skutečného složení, říkají vědci.

"Jediný možný způsob jak zjistit z čeho je vzdálená planeta složena, je rozebrat ji. Příroda to za nás dělá s pomocí silné gravitační slapové síly bílých trpaslíků," řekl Farihi. "Tato technika nám umožňuje zaměřit se na chemické složení, ze kterého jsou složeny hornaté planety. Je to zcela nezávislá metoda, odlišná od ostatních způsobů pozorování exoplanet.

Bílý trpaslík GD 61 je pozůstatkem hvězdy, která v minulosti byla teplejší než naše Slunce. Hvězda vyčerpala palivo za pouhou 1.5 miliardu let (našemu Slunci to bude trvat asi desetkrát tak dlouho).

První známky přebytku kyslíku v atmosféře trpaslíka objevila v r. 2008 kosmická sonda NASA Far Ultraviolet Space Explorer (FUSE). Astronomové si nakonec uvědomili, že to je známka pozůstatku materiálu padajícího do hvězdy a znečisťujícího její atmosféru. Bílý trpaslíci obvykle mají atmosféry z čistého vodíku a nebo čistého hélia. Scénář "znečištěného bílého trpsalíka" byl podpořen pozorováním teleskopem NASA, Spitzer Space Telescope v r. 2011. Toto pozorování ukázalo, že hvězda má kolem sebe disk obsahující úlomky, které padají na hvězdu a kontaminují jinak čistou atmosféru.

Jediný způsob jak získat přesnější měření množství kyslíku ve zbytcích obíhajících kolem GD 61 vyžadoval pozorování v ultrafialovém světle, která mohou být prováděna pouze mimo zemskou atmosféru. Tým astronomů proto použil přístroj COS umístěný na palubě HST a pořídil data. Data přístroje COS byly následně analyzovány Detlevem Koesterem z University of Kiel, Německo, který použil počítačový model atmosféry bílého trpaslíka a určil abundance prvků.

Kombinací výsledků s předchozí studií, která využívala data W.M. Keck Observatory, postavené na vrcholu Mauna Kea, Havaj, tým také detekoval hořčík, křemík a železo. Vše spolu s kyslíkem patří k základním stavebním prvkům hornin. Sečtením těchto prvků vůči kyslíku astronomové byli schopni předpovědět kolik kyslíku by mělo být v atmosféře bílého trpaslíka. Výsledky ukázaly, že kyslíku je významně více, než by činil podíl pouze v samotných horninách. "Přebytek kyslíku může být připsán na vrub buď vodě nebo oxidu uhelnatému či uhličitému. V této hvězdě ale není prakticky žádný uhlík, což naznačuje, že podstatná část kyslíku musí být vázána ve vodě," řekl Boris Gnsicke z University of Warwick, Coventry, Velká Británie. Dále dodal, že malé množství uhlíku pozorované u bílého trpaslíka vylučuje jako zdroj vody komety. Komety jsou tělesa bohatá na vodu a uhlíkové sloučeniny.

Hubble survey tým ve svém výzkumu pozoroval téměř 100 bílých trpaslíků. Analýza stále probíhá, ale tým odhaduje, že nejméně 20 procent bílých trpaslíků vykazuje tvořící se akreční disky planetárních zbytků ale mohlo by jich být i 50 procent.

Jak asteroidy padají do hvězdného pozůstatku? Současný nejlepší model je založen na tom, jak Jupiter ovlivňuje tělesa z hlavního pásu asteroidů. Oblast zvaná Kirkwoodův pás je místem, kde asteroidy u Jupitera ztrácejí energii a padají do Slunce.

Infračervená pozorování provedená s pomocí Spitzer teleskopu ukazují, že hvězdy slunečního typu, které jsou podobné mateřské hvězdě GD 61 mají vnitřní pásy trosek analogické našemu hlavnímu pásu planetek. A je zajímavé, že tyto systémy pravděpodobně mimo svůj vnitřní pás mají i mezeru, která může být způsobená přítomností jedné nebo více planetami. "Vypadá to jako planeta, která existuje vedle pásu asteroidů, jehož členové padají do hvězdy. A to může být společný rys všech solárních systémů," řekl Farihi.

Země je v podstatě "suchá" planeta, která drží povrchovou vodu pouze jako 0.02 procenta své hmotnosti. Takže oceány vznikly dlouho poté, co byla Země zformována. A mohlo to být v souvislosti s nárazem na vodu bohatého asteroidu z naší sluneční soustavy.

Nový objev ukazuje, že určitý "distribuční mechanismus" vody mohl nastat i ve vzdálené sluneční soustavě kolem umírající hvězdy. A jak tyto nejnovější důkazy ukazují, odehrál se podobným typem na vodu bohatého asteroidu, jaký přinesl vodu na Zemi.

Astronomové pozorující za šest miliard let ode dneška mohou změřit podobné
abundance i v atmosféře našeho vyhořelého Slunce. A mohou tak dospět ke stejnému závěru, že terestrické planety obíhaly kolem mateřské hvězdy. Ačkoli původní hvězda ve studovaném systému se od našeho Slunce liší, "je to i přes to pohled do naší budoucnosti," řekl Gänsicke.

(podle informací STScI-2013-38 z 10.10.2013)


Dalibor Hanžl, 22. 11. 2013, 06:48
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa 2I/Borisov. Fotografovano: 1. 10. 2019 2h 54m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS