Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

24.02.2020, 04:32 CET
Juliánské datum: 2458903.65
Brno - soumrak (9° ↓): 17h 20m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 53m UT
Max.délka pozorování: 11.6 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 06:34) Měsíc (↓ 17:13)

Stáří (dny): 0.7

(↑ 05:49) Slunce (↓ 16:24)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

HST OBJEVIL VZNIKAJÍCÍ EXOPLANETU


Porovnani velikostí disků.K dnešnímu dni byl potvrzen objev téměř 900 extrasolárních planet. Nyní se ale poprvé astronomové domnívají, že nalezli přesvědčivé důkazy ohledně planety, která teprve vzniká a to v nejméně pravděpodobné oblasti - ve velké vzdálenosti od malého červeného trpaslíka.

Vynikající optické schopnosti Kosmického teleskopu NASA, Hubble Space Telescope, ukázaly tajemnou mezeru v rozsáhlém protoplanetárním disku, který je tvořen z plynu a prachu, a který se nachází kolem sousední hvězdy TW Hydrae. Hvězda leží ve vzdálenosti 176 sv. let ve směru souhvězdí Hydra. Přítomnost takové mezery lze nejlépe vysvětlit jako důsledek účinků rostoucí neviditelné planety, která gravitačně zametá materiál a proráží si pruh diskem jako pluh.

Vědci pod vedením Johna Debese ze Space Telescope Science Institute v Baltimore, Md. našli mezeru, nacházející se 12 miliard km od červeného trpaslíka. Pokud by předpokládaná planeta obíhala v naší Sluneční soustavě, bylo by to ve vzdálenosti odpovídající asi dvojnásobku vzdálenosti Pluta.

Šířka dráhy předpokládané planety vypovídá o tom, že planeta pomalu obíhá kolem své mateřské hvězdy. Objev předpokládané planety na této dráze je velkou výzvou pro ověření teorií vzniku planet. Konvenční teorie tvorby planet předpokládají, že planety se tvoří desítky milionů let pomalým, ale vytrvalým shromažďováním prachu, hornin a plynu. Rodící se planeta bere materiál z okolního disku. TW Hydrae je ale pouhých 8 milionů let stará. Zde nebyl dostatek času pro růst planety pomalým shromažďováním úlomků. Ve skutečnosti planeta ve vzdálenosti 12 miliard km od centrální hvězdy by se mohla formovat více než 200 krát déle než objekt typu Jupitera v jeho vzdálenosti od Slunce, protože planeta obíhá mnohem menší orbitální rychlostí a v oblasti disku, kde je nedostatek materiálu.

Alternativní teorie vzniku planet naznačuje, že kusy disku se staly gravitačně nestabilními a zhroutily se do sebe. V tomto scénáři může planeta vzniknout rychleji, pouze během několika tisíc let. "Bude-li možné skutečně potvrdit, že tam planeta je, můžeme propojit její charakteristiky s měřeními vlastností mezery," řekl Debes. "To by mohlo doplnit teorie vzniku planet o to, jak skutečně může vznikat planeta, která se nachází daleko. Mezera ve struktuře zcela jistě existuje. Domníváme se, že tam planeta je, protože mezera je ostrá a kruhová.

Co příběh komplikuje je fakt, že hvězda, červený trpaslík, má jen 55 procent hmoty Slunce. "Pozorovat systém jako je tento je velmi zajímavé," dodává Debes. Jedná se o hvězdu s nejnižší hmotností u jaké jsme pozorovali mezeru a to v takové vzdálenosti."

Ve vnější části disku je také nedostatek velkých prachových zrn. Pozorování z teleskopu ALMA (Atacama Large Millimeter Array) ukazuje, že prach o rozměru řádově milimetrů se zrny o rozměrech o velikosti zrn písku velmi rychle mizí od vzdálenosti 9 miliard km od hvězdy a to jen v rámci úzké mezery. Samotný disk má průměr 66 miliard km.

"Obvykle před tím, než budete moci vytvořit planetu, musíte mít stavební kameny. Takže pokud tam je planeta, nejsou tam velká prachová zrna. Toto je velkou výzvou pro tradiční modely tvorby planet," řekl Debes.

Pozorování z HST ukazují, že mezera je 3 miliardy km široká a není zcela prázdná. Tým se domnívá, že pokud tam planeta existuje, je ve stádiu zrodu a není příliš velká. Na základě těchto důkazů člen týmu Hannah Jang-Condell z University of Wyoming, Laramie, odhadl, že domnělá planeta je 6-28 krát hmotnější než naše Země. V tomto rozsahu se nachází skupina planet nazývaných super Země a nebo ledoví obři. Taková malá planeta je také výzvou pro ověření teorií formování planet přímým kolapsem, které předpokládají, že shluky materiálu o hmotnostech jednoho až dvou Jupiterů mohou utvořit planetu.

TW Hydrae je oblíbeným cílem astronomů. Jedná se o jeden z nejbližších případů disku, který je k Zemi natočen čelně, což astronomům dává možnost nahlédnout do prostředí tvorby planet. Debesův tým použil k pozorování přístroj na HST s názvem Near Infrared Camera and Multi-Object Spectrometer (NICMOS). Pozorování probíhalo v infračerveném světle. Vědeckým tým také re-analyzoval archivní data z HST, kde byl také použit přístroj NICMOS, stejně jako optická a spektroskopická pozorování ze Space Telescope Imaging Spectrograph (STIS). S uvážením všech těchto pozorování pak astronomové mohli vytvořit nejkomplexnější pohled na systém v rámci velkého rozsahu vlnových délek.

Když Debes počítal rychlost s jakou disk tlumí odražené světlo hvězd, objevil mezeru v disku. Byl to rys, o kterém dvě předchozí studie HST tušily, ale nedokázali ho definitivně potvrdit. Dřívější studie zaznamenaly rozdílný jas disku, ale neodhalily mezeru.

"Když jsem poprvé uviděl strukturu mezery takto jsem vyvalil oči," řekl Debes. "Skutečnost, že mezeru pozorujeme na všech vlnových délkách nám napovídá, že se jedná reálný strukturální rys a ne jen o přístrojový artefakt a nebo jev, kdy prach rozptyluje světlo."

Tým plánuje využít ALMA a plánovaný NASA James Webb Space Telescope (který by měl startovat v r. 2018) k detailnímu studiu systému.

Článek o tomto objevu byl publikován 14. června v The Astrophysical Journal.

(podle STScI-2013-20 z 13. 6. 2013 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 21. 06. 2013, 07:22
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa 2I/Borisov. Fotografovano: 1. 10. 2019 2h 54m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS