Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

24.02.2020, 04:09 CET
Juliánské datum: 2458903.63
Brno - soumrak (9° ↓): 17h 20m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 53m UT
Max.délka pozorování: 11.6 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 06:34) Měsíc (↓ 17:13)

Stáří (dny): 0.7

(↑ 05:49) Slunce (↓ 16:24)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÝ TELESKOP ODHALIL SKUTEČNÝ TVAR PRSTENCOVÉ MLHOVINY M 57


Mlhovina M 57. Kredit: HSTVýrazné tvary prstencových mlhovin se používají jako ilustrace v astronomických knihách. Ale nová pozorování zářícího plynu kolem staré umírající hvězdy podobné Slunci, které získal Kosmický teleskop NASA, Hubble Space Telescope, ukazují nové podrobnosti.

"Mlhovina nevypadá jako prstenec, ale připomíná spíše koblihu, protože je vyplněna materiálem i uprostřed," řekl C. Robert ODell of Vanderbilt University z Nashville, Tenn, který je také vedoucím výzkumného týmu, který využil HST a několik pozemských teleskopů k pořízení dosud nejlepšího snímku této mlhoviny. Snímky zachycují ještě složitější strukturu než si astronomové mysleli a než jim umožňovaly vytvářet nejpřesnější 3-D modely mlhovin.

"S detaily s HST vidíme úplně jiný tvar, než jaký jsme si představovali u této klasické mlhoviny," řekl ODell. "Nová pozorování HST ukazují mlhovinu s mnohem většími detaily a my vidíme, že věci nejsou tak jednoduché, jak se dříve myslelo."

Prstencová mlhovina leží ve vzdálenosti 2000 sv. let od Země a její průměr je asi 1 sv. rok. Nalezneme ji v souhvězdí Lyra a stala se oblíbeným cílem pro amatérské astronomy.

Předchozími pozorováními několika teleskopy byl v centrální části detekován plynný materiál. Ale nový ostrý pohled z Kosmického teleskopu a jeho přístroje Wide Field Camera 3 ukazuje strukturu mlhoviny ještě podrobněji. Tým ODella se domnívá, že prstenec obtáčí modrou strukturu tvaru fotbalového hřiště a každý konec této struktury z prstence vyčnívá.

Mlhovina je natočena směrem k Zemi, takže astronomové vidí prstenec zepředu. Na snímku HST modře září helium. Bílý trpaslík září jako tečka uprostřed prstence. Je to hvězdný pozůstatek Slunci podobné hvězdy. Hvězdě však vyhořelo vodíkové palivo, odhodila své vnější vrstvy a gravitačně se zhroutila do kompaktního objektu.

ODellův tým byl detailními pohledy HST na tmavé nepravidelné uzly hustého plynu překvapen. Rozkládají se podél vnějšího okraje prstence a vypadají jako paprsky v jízdním kole. Tyto plynná chapadla vznikají při rozpínání horkého plynu, který je tlačen do chladného plynu, který byl již dříve vyvržen umírající hvězdou. Uzly jsou odolné vůči erozi od ultrafialového záření centrální hvězdy. HST snímky astronomům umožnily najít souvislost mezi uzly a ostrůvky světla v jasném hlavním prstenci, které vznikají efektem stínu. Podobné uzly astronomové našli i u jiných planetárních mlhovin.

Všechen plyn byl vyvržen z centrální hvězdy asi před 4000 lety. Původní hvězda byla několikrát hmotnější než naše Slunce. Po miliardy let v jejím jádře probíhala přeměna vodíku na helium až najednou jí začalo docházet palivo. Začala se nafukovat, stala se červeným obrem. Během této fáze odhodila své vnější plynné vrstvy do prostoru a jakmile ustávala termonukleární fůze, hvězda se začala hroutit. Proud ultrafialového světla z umírající hvězdy plyn excitoval a ten se rozzářil.

Vnější prstence vznikly když rychle pohybující se plyn narážel do pomaleji se pohybujícího materiálu. Mlhovina se rozšiřovala rychlostí více než 69000 km/hod. V centru byla expanze rychlejší než v hlavním prstenci. Tým ODella změřil expanzi mlhoviny pomocí porovnání nových pozorování HST s těmi, které HST pořídil v roce 1998.

Prstencová mlhovina se bude i nadále rozpínat po 10000 let, po krátkou životní etapu hvězdy. Mlhovina bude stále slábnout až se spojí s mezihvězdným prostředím.

Studium pohasínání Prstencové mlhoviny nám poskytne nový pohled na zánik naší sluneční soustavy během dalších 6 miliard let. Naše Slunce je méně hmotné než centrální hvězda v Prstencové mlhovině, takže náš konec nebude tak okázalý.

Jakmile se naše Slunce stane bílým trpaslíkem, bude méně hřát a odhodí vnější plynné vrstvy," říká ODell. Materiál bude ve větší vzdálenosti a dostatečně horký materiál, začne osvětlovat plyn. Větší vzdálenost však v případě mlhoviny z našeho Slunce znamená, že mlhovina bude slabší."

Pro tuto analýzu tým získal snímky také z Large Binocular Telescope na Mount Graham International Observatory v Arizoně a spektroskopická data ze San Pedro Martir Observatory v Baja California, Mexico.

(podle STScI-2013-13 z 23. 5. 2013 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 11. 06. 2013, 07:16
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa 2I/Borisov. Fotografovano: 1. 10. 2019 2h 54m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS