Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

24.02.2020, 03:10 CET
Juliánské datum: 2458903.59
Brno - soumrak (9° ↓): 17h 20m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 53m UT
Max.délka pozorování: 11.6 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 06:34) Měsíc (↓ 17:13)

Stáří (dny): 0.7

(↑ 05:49) Slunce (↓ 16:24)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÝ TELESKOP HST OBJEVIL MRTVOU HVĚZDU ZNEČIŠTĚNOU ZBYTKY PLANETY


Kosmický teleskop NASA, Hubble Space Telescope, objevil na neobvyklém místě stavební kameny planety podobné Zemi. Bylo to v atmosférách dvojice vyhořelých hvězd, nazývaných bílý trpaslíci. Trpaslíci byly znečištěni asteroidálními zbytky, které na ně dopadaly. Podle vědců objev naznačuje, že hornaté planety jsou u hvězd běžné.

Bílý trpaslíci se nachází ve 150 sv. let vzdálené hvězdokupě Hyády, která se nachází v souhvězdí Býka. Hvězdokupa je relativně mladá, má stáří pouze 625 milionů let.

Spektroskopické pozorování z HST detekovalo v atmosférách bílých trpaslíků stopy křemíku, jakožto hlavní složky hornin, ze kterých je složena Země a ostatní terestrické planety v naší sluneční soustavě. Křemík by mohl pocházet z asteroidů, které byly pohlceny gravitací bílých trpaslíků, když se k nim příliš přiblížily. Úlomky pravděpodobně vytvořili prstenec kolem mrtvých hvězd, jehož materiál potom proudil do hvězdných zbytků.

Detekovaný materiál obíhající kolem bílých trpaslíků naznačuje, že terestrické planety vznikly v době, kdy se hvězdy zrodily. Poté, co došlo ke kolapsu hvězd do bílých trpaslíků mohly přeživší obří plynné planety gravitačně rozrušit zbývající členy pásu asteroidů a poslat je na dráhy, které končí zachycením trpaslíkem.

"Identifikovali jsme různé chemické látky, jakožto stavební kameny planet," řekl Jay Farihi z University of Cambridge, Anglie, který je vedoucí autor nové studie, která byla publikována 2. května v Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. "Když se zrodily tyto hvězdy, vznikly planety, a existuje dobrá šance, že se ještě dnes některá z nich zachovala. Materiál, který pozorujeme, je toho důkazem. Zbytky jsou minimálně stejnou horninou, z jaké jsou složeny primitivní terestrická tělesa v naší sluneční soustavě."

Astronomové se obecně domnívají, že všechny hvězdy vznikly ve hvězdokupách. Ale hledání planet mimo naši sluneční soustavu přineslo výsledky pouze u hrstky hvězd obíhajících v kupách. Farihi se domnívá, že hledání planet ve hvězdokupách je těžké díky přesným měřením, které jsou potřebná k nalezení extrasolárních planet v těchto hvězdokupách, protože se jedná o hvězdy mladé a aktivní, produkující hvězdné erupce a outbursty.

Tým se proto zaměřil na hledání planet kolem hvězd v "důchodovém" věku, "S využitím HST vědci analyzovali atmosféry bílých trpaslíků, což se ukázalo jako nejlepší metoda pro nalezení chemických podpisů pevných planet a určení jejich složení," vysvětluje Farihi. "Běžně jsou bílý trpaslíci jako nepopsaný list papíru, protože obsahují jen světlo od vodíku a hélia. Těžké prvky jako křemík a uhlík jsou v jádrech."

Kromě objevu křemíku v atmosférách hvězd z Hyád, kosmický dalekohled také detekoval malé množství uhlíku, jakožto dalšího prvku z pozůstatku hornatých těles. Astronomové očekávají, že uhlík byl vyčerpán a nebo v horninách těles Zemského typu chyběl. Uhlík je klíčovým prvkem, který astronomům pomáhá určovat vlastnosti a původ zbytků planet, které dopadaly na bílé trpaslíky. Své stopy zanechal pouze v ultrafialovém světle, které pozemskými teleskopy nemůže být pozorováno. Chemické stopy detekoval přístroj na HST s názvem Hubble Cosmic Origins Spectrograph (COS).

"Jediná věc, tedy znečištění bílého trpaslíka, nám dává techniku k detekci jiných planet. Jiná technika, než využití chemie pevných planet dosud neexistuje," říká Farihi. "Na základě poměru křemík-uhlík, tak jako v příkladu naší studie, jsme schopni skutečně prohlásit, že tento materiál je svou podstatnou Zemi podobný. Když byste dali takový materiál do rukou dítěti nebo dospělému, každý by měl být schopen reagovat "Toto je skála!" To bych pak nemusel být vědcem. Každý by přesně věděl co to je, protože by poznal něco, co každý z nás zná."

Farihi naznačuje, že asteroidy menší než 160 km byly pravděpodobně gravitačně roztrhány působením slapových sil bílých trpaslíků. Rozdrcený materiál může být formován do prstence a nakonec padat na mrtvé hvězdy. "Je těžké si představit jiný mechanismus než gravitaci, který způsobí, že se materiál dostane tak blízko, a že bude dopadat na hvězdy," dodává.

Tým je schopen velikost každého asteroidu odhadnout z měření množství prachu, které požere mrtvá hvězda. Jedná se asi o 10 milionů gramů za sekundu, což odpovídá průtoku malé říčky. Vědci pak srovnali tyto data s měřeními materiálu dopadajícího na jiné trpaslíky.

Studie z Hyád nabízí pohled na to, co se bude dít v naší sluneční soustavě až naše Slunce za 5 miliard let vyhoří. Po vyčerpání vodíkového paliva ve Slunci, dojde k nafouknutí Slunce až za dráhu Jupitera a bude pohlcen Merkur, Venuše a možná i Země. Jakmile Slunce začne odvrhovat své vnější vrstvy, bude ztrácet hmotu. Gravitační síly mezi Sluncem a Jupiterem rozruší hlavní pás planetek. Některé z těchto asteroidů mohou být zatlačeny tak těsně k mrtvému Slunci, že se gravitačně rozpadnou. Tyto zbytky pak mohou být vtaženy do prstence kolem mrtvého Slunce a vytvořit útvar podobný, jako vyvozované prstence kolem bílých trpaslíků v Hyádách.

Dva "znečištění" trpaslíci z Hyád jsou součástí souboru ke hledání planetárních pozůstatků. Vědci takto zkoumají více než 100 bílých trpaslíků. V čele skupiny stojí Boris Gänsicke z University of Warwick, Anglie. Člen týmu Detlev Koester z University of Kiel, Německo, použil sofistikované počítačové modely atmosfér bílých trpaslíků k určování abundancí různých prvků, které by pomohly z COS dat planety vystopovat.

Tým plánuje analyzovat více bílých trpaslíků pomocí stejné techniky a identifikovat nejen složení hornin, ale také mateřských těles. "Krása této metody je v tom, že bez ohledu na to, co se ve vesmíru děje, budeme to schopni změřit," říká Farihi. Naší sluneční soustavu jsme použili jako jistý druh mapy, ale nevíme co vesmír tvoří. Je to další recept na hledání obydlených planet Zemského typu? Chemie nám to může říci. Doufáme, že Hubble a jeho mocná ultrafialová COS kamera spolu s připravovanými pozemskými 30-40m teleskopy bude moci tento příběh dovyprávět. Doufáme, že budeme moci vytvořit obraz stovek základních kamenů hornatých planet a ty nám řeknou, jestli vypadají stejně jako Země, nebo jak jsou odlišné nebo dokonce exotické. Kdo ví, možná že najdeme nějaké věci, které jsme si dnes ani nedokázali představit."

(podle STScI-2013-18 z 9. 5. 2013 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 23. 05. 2013, 14:13
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa 2I/Borisov. Fotografovano: 1. 10. 2019 2h 54m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS