Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

24.02.2020, 02:24 CET
Juliánské datum: 2458903.56
Brno - soumrak (9° ↓): 17h 20m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 53m UT
Max.délka pozorování: 11.6 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 06:34) Měsíc (↓ 17:13)

Stáří (dny): 0.6

(↑ 05:49) Slunce (↓ 16:24)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

STUDIUM PÁSŮ PLANETEK PRÁVĚ VHODNÝCH PRO ŽIVOT


Tři scénáře vývoje asteroidálních pásů. Kredit: HST.Podle studie, kterou provedli astronomové Rebecca Martin z NASA Sagan Fellow z University of Colorado, Boulder a Mario Livio ze Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md, mohou sluneční soustavy s planetami vhodnými pro život být vzácné, protože souvisí s existencí pásu asteroidů té správné hmotnosti.

Astronomové navrhují, že parametry jako je velikost a umístění pásu asteroidů, které se utváří z protoplanetárního disku a vliv gravitace blízkých planet Jupiterova typu, mohou určovat zda se planeta bude vyvíjet jako planeta příznivá pro život, tedy planeta podobná Zemi.

Může to znít překvapivě, protože asteroidy jsou považovány spíše za překážky, s ohledem na nebezpečí ohrozit Zemi a spustit masové vymírání. Nový pohled však ukazuje, že srážka planety s asteroidem může být pro zrod a komplexní rozvoj života i podporou.

Asteroidy mohly na počátku existence Země dodávat vodu a organické sloučeniny. Podle teorie přerušované rovnováhy může občasný dopad asteroidu i zvýšit rychlost biologické evoluce. Naruší se prostředí planety do té míry, že aktuálně žijící druhy musí vyzkoušet nové adaptační strategie.

K těmto závěrům došli astronomové analýzou teoretických modelů, archivních pozorování extrasolárních planet Jupiterova typu a studiem disků kolem mladých hvězd. "Naše studie ukazuje, že pouze nepatrný zlomek planetárních systémů pozorovaných do dnešního dne má obří planety na správném místě, tedy tak, aby vznikl pás asteroidů patřičné velikosti, který nabízí potenciál pro život na blízké hornaté planetě," řekl Martin, vedoucí autor studie. "Naše studie ukazuje, že naše sluneční soustava může být poněkud zvláštní."

Tento objev bude publikován v dnešním vydání Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters (vydává Oxford University Press).
Martin a Livio naznačují, že poloha pásu asteroidů vůči planetě Jupiterova typu není náhoda. Pás asteroidů v naší Sluneční soustavě, se nachází mezi Marsem a Jupiterem a je to oblast milionů kosmických hornin, nacházející se v blízkosti tzv. "snow line", která je hranicí chladné oblasti, ve které těkavé látky jako např. vodní led, jsou již v takové vzdálenosti od Slunce, že zůstávají neporušené. V době, kdy v naší sluneční soustavě vznikaly obří planety, obsahovala oblast těsně za hranicí "snow line" hustou směs zmrzlých hornin, kamenů a kovů, což poskytovalo dostatek materiálu na vytvoření obří planety, jako je např. Jupiter.

Když vznikl Jupiter těsně za hranicí "snow line", jeho silná gravitace bránila okolnímu materiálu uvnitř své dráhy další coalescenci (shlukování) a tvorbě planet. Místo toho vliv Jupitera způsobil, že materiál začal vzájemně kolidovat a rozpadat se. Takto roztříštěné skály se usadily do pásu asteroidů kolem Slunce.

"Pro tak ideální podmínky potřebujete obří planetu jako je Jupiter, který se nachází právě mimo pás asteroidů a která může i trochu migrovat, ale ne přes pás asteroidů," vysvětlil Livio. "Jestliže velká planeta jako je Jupiter by migrovala přes pás asteroidů, materiál v pásu by úplně rozptýlila. Naopak, pokud velká planeta nemigruje vůbec, není tato varianta také dobrá, protože pás asteroidů by byl příliš masivní. Potom by bombardování od asteroidů bylo tak mohutné, že by se život nemohl vyvíjet vůbec."

V raných dobách sluneční soustavy měl pás asteroidů pravděpodobně dostatek materiálu, aby se vytvořila další Země. Přítomnost Jupitera a jeho malá migrace směrem ke Slunci, však způsobila, že se část materiálu rozptýlila. V dnešní době pás asteroidů obsahuje méně než jedno procento své původní hmotnosti. S pomocí naší sluneční soustavy jako modelu Martin a Livio ukazují, že v jiných slunečních soustavách se budou pásy asteroidů vždy nacházet přibližně na hranici "snow line". K otestování své teorie Martin a Livio vytvořili modely protoplanetárních disků kolem mladých hvězd a počítali polohu hranice "snow line" v těchto discích v závislosti na hmotnosti centrální hvězdy.

Potom si prohlédli všechna stávající infračervená pozorování 90 hvězd z NASA Spitzer Space Telescope, které mají kolem sebe horký prach, což může naznačovat přítomnost struktury pásu asteroidů. Teplota horkého prachu odpovídala poloze "snow line". "Teplota prachu vycházela přesně podle našich výpočtů polohy "snow line", takže pozorování byly v souladu s našimi výpočty", řekl Martin.

Dále astronomové studovali 520 obřích planet objevených mimo naši sluneční soustavu. Pouze 19 z nich se nacházelo mimo hranici "snow line", což naznačuje, že většina z obřích planet, které mohou vznikat mimo "snow line" mohou migrovat daleko dovnitř a tím zachovat mírně rozptýlený pás asteroidů, který jak se ukazuje je potřebný pro další vývoj života na planetě zemského typu, která se v blízkosti pásu nachází. Zdá se, že méně než čtyři procenta sledovaných systémů mohou skutečně kompaktní pás asteroidů obsahovat.

"Na základě našeho scénáře, bychom naše úsilí měli soustředit na hledání komplexního života v systémech, které obsahují obří planetu mimo hranici "snow line," řekl Livio.

(podle STScI-2012-44 z 1. 11. 2012 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 26. 12. 2012, 16:31
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa 2I/Borisov. Fotografovano: 1. 10. 2019 2h 54m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS