Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

24.02.2020, 04:11 CET
Juliánské datum: 2458903.63
Brno - soumrak (9° ↓): 17h 20m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 53m UT
Max.délka pozorování: 11.6 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 06:34) Měsíc (↓ 17:13)

Stáří (dny): 0.7

(↑ 05:49) Slunce (↓ 16:24)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

TELESKOPY NASA SLEDUJÍ ULTRA-VZDÁLENOU GALAXII UPROSTŘED KOSMICKÉHO OBDOBÍ TEMNA


Dosud nejvzdálenější galaxie pozorovaná HST. Kredit: HST, NASA.Astronomové využili pozorování z teleskopů NASA Spitzer a Hubble Space Teleskopů, stejně jako efekt kosmické čočky, aby spatřili dosud nejvzdálenější galaxii. Světlo z mladé galaxie zachycené kosmickými teleskopy na oběžné dráze kolem Země pozorujeme v době, kdy byl vesmír starý pouze 500 milionů let. Vesmír má celkové stáří 13.7 miliardy let.

Vzdálené galaxie existovaly v důležitém období, v epoše vesmíru, kdy končila tzv. kosmická doba temna. Během tohoto období vesmír přecházel z tmavé éry na vesmír plný galaxií. Objev této malé galaxie tak otevřel okno do nejhlubší a nejvíce vzdálené epochy kosmických dějin.

"Tato galaxie je nejvzdálenějším objektem, jaký jsme kdy pozorovali s vysokou mírou jistoty," řekl Wei Zheng, hlavní výzkumník z oddělení fyziky a astronomie na Univerzitě Johnse Hopkinse v Baltimore a hlavní autor nového článku publikovaného v časopise Nature. Budoucí výzkum této galaxie, stejně jako ostatních z této kosmické éry, je to, v co doufáme, že nám umožní studovat nejstarší vesmírné objekty a určit, jak skončila doba temna."

Světlo z prapůvodní galaxie k nám cestovalo asi 13.2 miliardy světelných let. Jinými slovy světlo zachycené teleskopy HST a Spitzer galaxii opustilo v době, kdy vesmír měl jen 3.6 procenta svého současného věku. Technicky vzato, galaxie má rudý posuv, neboli "Z" rovno 9.6. Termín rudý posuv se týká toho, jak moc je světlo objektu přesunuto k delším vlnovým délkám v důsledku rozpínání vesmíru. Astronomové používají rudý posuv k popisu kosmických vzdáleností.

Na rozdíl od předchozích pozorování, kdy přístroj kandidáty na galaxie pozoroval jen v jedné barvě, tato galaxie v tak mladém věku byla pozorována v pěti různých vlnových pásmech. Pozorování probíhalo v rámci projektu Cluster Lensing And Supernova Survey. HST novou galaxii zaregistroval na viditelných a jedné infračervené vlnové délce. Potom teleskop Spitzer galaxii pozoroval v pátém oboru, ještě delší infračervené vlnové dálce, což objev ještě více potvrdilo.

Objekty v těchto extrémních vzdálenostech jsou většinou mimo citlivosti detektorů dnešních i největších teleskopů. Chceme-li pozorovat takto rané a vzdálené galaxie, musí se astronomové spolehnout na gravitační čočky. Tento jev předpověděl Albert Einstein před sto lety. Díky gravitaci objektu v popředí se světlo z objektů v pozadí zvětší. Mezi naší Galaxií a nově objevenou galaxií se nachází hmotná kupa galaxií. Přes ni prochází světlo nově objevené galaxie. Její světlo je tak asi 15 krát zesíleno a můžeme ho pozorovat.

Podle HST a Spitzer pozorování se astronomové domnívají, že vzdálená galaxie měla v době pozorování méně než 200 milionů let. Také je velmi malá a kompaktní, obsahuje pouze procento hmoty naší Galaxie. Podle předních kosmologických teorií, měly opravdu první galaxie začínat jako malé objekty. Teprve postupem času splývaly a zvětšovaly se do značně rozměrných galaxií, jaké pozorujeme v moderním vesmíru.

Tyto první galaxie pravděpodobně hrály dominantní roli v epoše reionizace, události, která předznamenala ukončení doby kosmického temna. Tato epocha začala asi 400000 let po velkém třesku, kdy z chladnoucích částic vznikal neutrální plynný vodík. O několik set milionů let později se objevily první svítivé hvězdy a jejich hostitelské galaxie. Podle teorií se energie uvolněná z těchto nejstarších galaxií postarala o ionizaci, neboli ztrátu elektronu neutrálního vodíku a tento plyn od té doby ve vesmíru zůstal.

Dá se říci, že během epochy reionizace se vesmír rozsvítil," řekl spoluautor článku Leonidas Moustakas, výzkumník Propulsion Laboratory NASA Jet, divize z California Institute of Technology, Pasadena, Calif.

Astronomové plánují studovat vznik prvních hvězd a galaxií, včetně epochy reoinizace s pomocí nástupce teleskopů HST a Spitzer, teleskopu NASA James Webb Telescope, jehož vypuštění je plánováno na rok 2018. Výše popsaná, nově objevená galaxie, bude pravděpodobně jeho hlavním cílem.

Pro více informací o Spitzeru naleznete http://www.nasa.gov/spitzer. Pro více informací o HST navštivte: http://www.nasa.gov/hubble.

Hubble Space Telescope je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA a European Space Agency. NASA Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md, dalekohled řídí. Space Telescope Science Institute (STScI), Baltimore, Md, vede vědecké operace HST a je vědeckým a letovým operačním centrem také pro kosmický James Webb Telescope. STScI pracuje pro NASA Asociace univerzit pro výzkum v astronomii, Inc, ve Washingtonu, DC.

(podle informací STScI-2012-31 z 19. 9. 2012 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 01. 11. 2012, 14:09
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa 2I/Borisov. Fotografovano: 1. 10. 2019 2h 54m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS