Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

24.02.2020, 03:17 CET
Juliánské datum: 2458903.6
Brno - soumrak (9° ↓): 17h 20m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 53m UT
Max.délka pozorování: 11.6 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 06:34) Měsíc (↓ 17:13)

Stáří (dny): 0.7

(↑ 05:49) Slunce (↓ 16:24)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÝ TELESKOP HST SESTAVIL DOSUD NEJHLUBŠÍ POHLED DO VESMÍRU


Hubble Ultra Deep Field. Kredit: HST, NASA.Tak, jako fotografové sestavují do galerií své nejlepší záběry, tak astronomové sestavili nový, lepší portrét dosud nejhlubšího pohledu do vesmíru.
Nazývá se eXtreme Deep Field, neboli XDF a tvoří ho snímky pořízené během 10 let činnosti NASA Hubble Space Telescope, kdy kosmický teleskop snímkoval jednu oblast nebe uprostřed Hubble Ultra Deep Field snímku. XDF je malý výřez odpovídající úhlově měsíčnímu úplňku.

Hubble Ultra Deep Field je záběr malé části vesmíru v souhvězdí Fornax, jež vytvořil Hubble Space Telescope v letech 2003 a 2004. Teleskop sbíral slabé světlo během mnoha hodin pozorování. Výsledný snímek ukázal tisíce galaxií a to jak blízké, tak velmi vzdálené. Jedná se o dosud nejhlubší obraz vesmíru, jaký kdy byl pořízen.

Nový celobarevný XDF obraz zachycuje mnohem slabší galaxie a je sestaven z velmi dlouhých expozic v červené oblasti spektra z nové infračervené kamery na Hubble teleskopu. Snímek umožňuje nové studie ohledně prvních galaxií ve vesmíru. XDF obsahuje v rámci menšího zorného pole asi 5500 galaxií. Nejslabší zachycené galaxie září jednou miliardtinou jasu, jaký je schopen zachytit lidské oko.

Na snímku můžeme spatřit nádherné spirální galaxie podobných tvarů jako naše Galaxie a sousední galaxie v Andromedě, stejně jako velké, rozmazané červené galaxie, ve kterých již přestala tvorba nových hvězd. Tyto červené galaxie jsou pozůstatky po vzájemných kolizích mezi galaxiemi, přičemž jejich četnost během doby klesá. Pole je doslova poseto malými, slabými a více vzdálenými galaxiemi, které se postupně vyvíjeli do dnešní galaktické podoby. V jednom pozoruhodném obrazuje je zachycena celá historie galaxií - od prvních galaxií až po současné velké galaxie, jako je naše Galaxie.

HST byl na malý kousek jižní oblohy během opakovaného snímkování (během posledního desetiletí) zaměřen po 50 dnů. Celková expoziční doba představuje 2 miliony sekund. Jedna z nových kamer HST - Advanced Camera for Surveys and the Wide Field Camera 3 - pořídila vice než 2000 obrázků stejné oblasti. Rozšířila tak pozorovací schopnost HST v blízkém infračerveném světle a její snímky bylo možné zkombinovat tak, aby vznikl XDF.

"XDF je dosud nejhlubší pohled do vesmíru, jaký kdy byl pořízen. Odhaluje nejslabší a nejvzdálenější galaxie, jaké dosud nikdo nespatřil. XDF umožňuje zkoumat ještě dále zpět v čase," řekl Garth Illingworth z University of California v Santa Cruz, vedoucí výzkumného týmu Hubble Ultra Deep Field 2009 (HUDF09) programu.

Vesmír je starý 13.7 miliardy let. XDF snímek zachycuje galaxie, které existovaly před 13.2 miliardami let. Většina galaxií na XDF snímku je zachycena v době jejich mládí, jako malé a rostoucí, často násilně, neboť docházelo ke vzájemným srážkám a slučování. Raný vesmír byl obdobím dramatických zrodů galaxií obsahujících svítivé modré hvězdy, mnohem jasnější než naše Slunce. Světlo z těchto dávných událostí právě nyní dopadá na Zemi a tak XDF by se dal nazvat "časovým tunelem do dávné minulosti". Nejmladší galaxie nacházející se v XDF má stáří jen 450 milionů let po svém zrození, po Velkém třesku.

Před érou HST, který byl na oběžnou dráhu vypuštěn v r. 1990, mohli astronomové pozorovat běžné galaxie do vzdálenosti kolem 7 miliard sv. let, tedy asi v půli cesty napříč vesmírem. Pozorováním dalekohledy na Zemi astronomové nebyli schopni zjistit, jak galaxie vznikají a jak se vyvíjel raný vesmír.

Teprve až Hubble Space Telescope nabídl astronomům první pohled na skutečné formy a tvary galaxií, jaké měly v dobách svého mládí. To vědcům poskytlo přesvědčivý a přímý vizuální důkaz o tom, že vesmír jak stárne se opravdu mění. Podobně jako sledování jednotlivých políček z filmu mapují průzkumy Hubble Deep vznikající struktury krátce po zrodu vesmíru a následná dynamická stádia vývoje galaxií.

Infračervené vidění plánovaného NASA James Webb Space Telescope (Webb teleskop) bude zaměřeno právě na XDF. Dalekohled Webb bude schopen zachytit i slabší galaxie, které existovaly v dobách, kdy vesmír měl stáří jen několik set milionů let. Vzhledem k expanzi vesmíru je světlo z dávné minulosti protaženo k delším, infračerveným, vlnovým délkám. Proto právě Webb infračervené vidění je ideální k tomu, aby se limit XDF posunul ještě hlouběji, do okamžiku tvorby prvních hvězd a galaxií. Do doby, kdy se rozzářením prvních hvězd ukončila vesmírná éra temna ("dark ages").

Členové týmu XDF/HUDF09 jsou G. Illingworth (University of California, Santa Cruz), R. Bouwens (Leiden University), M. Carollo (Swiss Federal Institute of Technology, Curych (ETH)), M. Franx (Leiden University) , V. Gonzalez (University of California, Santa Cruz), I. Labbe (Leiden University), D. Magee a P. Oesch (University of California, Santa Cruz), M. Stiavelli (Space Telescope Science Institute), M. Trenti (University of Cambridge), a P. van Dokkum (Yale University).

Veřejnost byla také vyzvána k účasti na "Setkání Hubble Deep Field eXtreme týmu" na webináři, kde tři významní astronomové týmu XDF popisovali, jak se snímky shromažďovali a vysvětlovali problematiku rozpínajícího se vesmíru. Účastníci byli vyzváni, aby poslali otázky pro skupinu odborníků a aby diskutovali. Webinar se vysílal ve 13:00 EDT ve čtvrtek 27.září 2012. Ragistrace na webinář byla přes portál: http://hubblesite.org/go/xdf/.

(podle informací STScI-2012-37 z 25. 9. 2012 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 11. 10. 2012, 14:47
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa 2I/Borisov. Fotografovano: 1. 10. 2019 2h 54m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS