Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

24.02.2020, 03:05 CET
Juliánské datum: 2458903.59
Brno - soumrak (9° ↓): 17h 20m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 53m UT
Max.délka pozorování: 11.6 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 06:34) Měsíc (↓ 17:13)

Stáří (dny): 0.7

(↑ 05:49) Slunce (↓ 16:24)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÝ TELESKOP SLEDUJE HVĚZDOKUPY NA KOLIZNÍM KURSU


Hvězdokupy v oblasti 30 Doradus. Kredit: HSTAstronomové využili data z Kosmického teleskopu HST a zachytili dvě hvězdokupy plné hmotných hvězd, které se nachází v rané fázi slučování. Hvězdokupy se od nás nachází 170000 sv. let daleko ve Velkém Magellanově mračnu, což je satelitní galaxie naší Mléčné dráhy.

Vědci původně předpokládali, že se jedná o jednu hvězdokupu nacházející se v jádru oblasti zrodu nových hvězd, nazývané 30 Doradus (také známou pod názvem Mlhovina Tarantula). Později se ukázalo, že je složena ze dvou částí, které se liší stářím o jeden milion roků.

Celý komplex 30 Doradus byl po 25 milionů let aktivní oblastí zrodu nových hvězd. Jestli se v oblasti rodí nové hvězdy ještě dnes není známo. Menší systémy, které se spojují do větších by mohli pomoci vysvětlit původ některých největších známých hvězdokup.

Vedoucí vědeckého týmu Elena Sabbi ze Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md spolu se svým týmem začala prohledávat okolí hvězdných uprchlíků, rychle se pohybujících hvězd, které byly zatlačené do oblastí svého zrození. "Předpokládá se, že tvorba hvězd probíhá v kupách, ale existuje mnoho mladých hvězd mimo 30 Doradus, které nemohly vzniknout tam kde nyní jsou a mohly být jedině z 30 Doradus vyvrženi velmi vysokou rychlostí," řekla Sabbi.

Následně, při analýze distribuce nízko hmotných hvězd detekovaných HST, si Sabbi všimla neobvyklé hvězdokupy. Nebyla to, jak by se očekávalo kulová hvězdokupa, ale byl to útvar podobný dvěma spojujícím se galaxiím, kdy výsledný tvar objektu je protažen díky působení gravitační síly. Kosmický teleskop tak přinesl nepřímé důkazy takové fúze hvězdokup, a to jednak protaženou strukturu v jedné z kup a také měření rozdílného stáří obou kup.

Podle některých modelů mohou obří plynná mračna nacházející se mimo hvězdokupy vytvořit fragmenty menších kousků. Jakmile jsou tyto malé kousky urychleny hvězdami, mohou se vzájemně ovlivňovat a slučovat do větších systémů. A právě tato interakce je to, co se Sabbi a její tým domnívá, že pozorují ve 30 Doradus.

Kolem 30 Doradus je také neobvykle velké množství hvězd pohybujících se vysokou rychlostí. Astronomové se domnívají, že tyto hvězdy, někdy nazývané "hvězdní uprchlíci", byly vytlačeny z jádra 30 Doradus dynamickými interakcemi. Tyto interakce jsou velmi časté během procesu nazývaném kolaps jádra, kdy více hmotné hvězdy klesají ke středu kupy dynamickými interakcemi s hvězdami nižší hmotnosti. Když více hmotné hvězdy dosáhnou jádra, jádro se stane nestabilní a tyto hmotné hvězdy se jedna o druhou vytlačují mimo kupu.

Velká kupa R136 v centru oblasti 30 Doradus je příliš mladá nato, aby zažila kolaps jádra. Ačkoli v menších systémech je kolaps jádra mnohem rychlejší, velké množství prchajících hvězd, jaké bylo objeveno v oblasti 30 Doradus, je možné lépe vysvětlit případy malých kup, které byly sloučeny do R 136.

Následné studie se zaměří na tuto oblast podrobněji a ve větším měřítku. Cílem bude zjistit, zda některé další hvězdokupy mohou interagovat s těmi, které pozorujeme. Zejména infračervená citlivost plánovaného James Webb Space Telescope (JWST) NASA teleskopu astronomům umožní nahlédnout mnohem hlouběji do oblasti mlhoviny Tarantule, které jsou na fotografiích ve viditelném světle skryté. V těchto oblastech se nachází chladnější a slabší hvězdy, které jsou cloněny mohutnými prachovými kokony. Webb teleskop tedy lépe odhalí celou populaci hvězd v mlhovině. Mlhovina 30 Doradus je zvláště zajímavá pro astronomy, protože je to dobrý příklad toho, jak hvězdy tvořící regiony v mladém vesmíru mohou vypadat. Tento objev může vědcům pomoci pochopit podrobnosti ohledně vzniku hvězdokup a také jak hvězdy vznikaly v raném vesmíru.

Členové týmu Sabbi tyto jsou D.J. Lennon (ESA / STScI), M. Gieles (University of Cambridge, UK), SE de Mink (STScI / JHU), N.R. Walborn, J. Anderson, A. Bellini, N. Panagia, a R. van der Marel (STScI), a J. Maíz Apellániz (Instituto de Astrofísica de Andalucía, CISC, Španělsko).

(podle STScI-2012-35 z 16. 8. 2012 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 28. 08. 2012, 07:11
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa 2I/Borisov. Fotografovano: 1. 10. 2019 2h 54m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS