Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

24.02.2020, 04:17 CET
Juliánské datum: 2458903.64
Brno - soumrak (9° ↓): 17h 20m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 53m UT
Max.délka pozorování: 11.6 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 06:34) Měsíc (↓ 17:13)

Stáří (dny): 0.7

(↑ 05:49) Slunce (↓ 16:24)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÝ TELESKOP UKAZUJE, ŽE NAŠE GALAXIE SE V BUDOUCNU SRAZÍ S GALAXIÍ V ANDROMEDĚ


Ilustrace srážky naší Galaxie a galaxie v Andromedě. Kredit: HST.Kosmický teleskop NASA ukazuje, že naši Galaxii čeká čelní srážka s galaxií v Andromedě. Astronomové z NASA oznámili, že nyní mohou s jistotou předpovědět významnou událost, která ovlivní naši Galaxii, Slunce i sluneční soustavu - dojde k velké katastrofické kolizi naší Galaxie se sousední galaxií v Andromedě. Toto významné setkání galaxií se má podle předpovědi odehrát za čtyři miliardy let. Je pravděpodobné, že Slunce změní polohu a bude se nacházet v nové oblasti naší Galaxie, ale naše Země a sluneční soustava budou pravděpodobně zničeny.

„Naše pozorování jsou statisticky v souladu s čelní srážkou mezi galaxií v Andromedě a naší Galaxií“, řekl van der Marel Roeland ze Space Telescope Science Institute (STScI) v Baltimore.

K tomuto jsme dospěli pečlivým měřením pohybu galaxie v Andromedě, známé jako galaxie M31, která byla snímkována NASA HST. Galaxie se nyní nachází od nás 2 a půl milionu světelných let, ale k naší Galaxii se neúprosně přibližuje díky vzájemné gravitaci a neviditelné temné hmotě, která nás obklopuje.

„Téměř po celém století spekulací o budoucím osudu galaxie v Andromedě a naší Galaxie, máme nyní jasnou představu o tom, jak se události budou v příštích miliardách let vyvíjet“, řekl Tony Sangmo Sohn z STScI. Počítačové simulace odvozené z HST dat ukazují, že za další 2 miliardy let po srážce se obě galaxie zcela sloučí a gravitace je přetvoří v jednu samostatnou eliptickou galaxii, jež můžeme běžně pozorovat v lokálním vesmíru.

Přestože galaxie budou vzájemně prostupovat, hvězdy uvnitř každé galaxie jsou tak daleko od sebe, že vzájemně kolidovat nebudou. Nicméně hvězdy změní polohu do různých oběžných drah nového galaktického centra. Simulace ukazují, že naše sluneční soustava bude zřejmě odsunuta mnohem dále od galaktického jádra, než je dnes.

Aby byla situace ještě komplikovanější, do srážky se zapojí ještě malý společník M 31, galaxie v trojúhelníku M 33. I ta by se později měla spojit s galaktickým párem. Existuje ale malá pravděpodobnost, že by se M 33 s naší Galaxií srazila jako první.

Vesmír se rozpíná a zrychluje a vzájemné srážky mezi galaxiemi, které se nachází blízko sebe, stále nastávají, protože jsou gravitačně vázány temnou hmotou, která je obklopuje. Hluboké pohledy HST do vesmíru ukazují, že těsná přiblížení mezi galaxiemi byla častější v minulosti, kdy byl vesmír menší. Před sto lety si astronomové ještě neuvědomovali, že M 31 je samostatnou galaxií daleko za hranicí naší Galaxie. Teprve až Edwin Hubble změřil tuto ohromnou vzdálenost pomocí proměnné hvězdy, která sloužila jako „milník“.
Edwin Hubble potom zjistil, že vesmír expanduje, protože galaxie se od nás vzdalují, ale v tu dobu již bylo známo, že M 31 se k nám přibližuje rychlostí asi 250 000 km/hod. Touto rychlostí bychom urazili ze Země na Měsíc za hodinu. Měření bylo provedeno pomocí Dopplerova jevu, jehož principem je změna frekvence a vlnové délky vln, které produkuje pohybující se objekt ve vztahu k pozorovateli. Tímto způsobem bylo možné s pomocí světla hvězd v galaxii M 31 v Andromedě změřit její pohyb směrem k nám.

Dříve nebylo jasné, zdali setkání naší Galaxie a M 31 proběhne jen jako těsný průlet, nebo přímý střet, nebo zda se úplně minou. Záleželo to na tangenciálním pohybu M 31. Ten astronomové u M 31 až dosud nebyli schopni změřit, přestože pokusy o jeho měření probíhaly více než sto let. Mimořádně přesná měření provedl tým HST pod vedením van der Marela až nyní. Přesné změření bočního pohybu M 31 odstranilo veškeré pochybnosti a potvrdilo, že naše Galaxie je předurčena k tomu, aby splynula s M 31.

„Pozorování bylo provedeno tak, že jsme opakovaně sledovali vybrané oblasti galaxie po dobu pěti až sedmi let“, řekl Jay Anderson z STScI. „ V rámci simulací vychází jako nejhorší scénář ten, že M 31 narazí do naší Galaxie čelně a hvězdy se rozptýlí do různých oběžných drah“, říká členka týmu Gurtina Besla z Kolumbijské univerzity v New Yorku. „Hvězdné populace obou galaxií budou stlačeny a naše Galaxie ztratí svůj zploštělý tvar disku, kde se většina hvězd nachází na kruhových drahách. Jádra galaxií se sloučí, hvězdy se usadí na náhodných dráhách a vytvoří se eliptický tvar galaxie“.

Servisní mise raketoplánu ke kosmickému dalekohledu HST systém dalekohledu zmodernizovaly a instalovaly dosud nejcitlivější kamery, které astronomům umožnily velmi dlouhé expozice a získat toto klíčové měření pohybu M 31. Pozorování HST a výsledky jsou společně uvedeny ve třech dokumentech, které se objeví v nadcházejícím vydání časopisu Astrophysical journal.

Vědecký tým, který vedl výzkum pracoval pod vedením Principal Investigator RP van der Marel (Space Telescope Science Institute [STScI], Baltimore, Md), a jeho členové jsou dále ST Sohn a J. Anderson (STScI), G. Besla (Columbia University, New York, NY), M. Fardal (University of Massachusetts, Amherst, Massachusetts), RL Beaton (University of Virginia, Charlottesville, Virginia), Thomas M. Brown (STScI), P. Guhathakurta (UČO / Lick Observatory a University of California, Santa Cruz, Kalifornie) a TJ Cox (Carnegie Hvězdárny, Pasadena, Calif).

(podle STScI-2012-20 z 31. 5. 2012 přeložili DH a GK)


Dalibor Hanžl, 26. 06. 2012, 07:08
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa 2I/Borisov. Fotografovano: 1. 10. 2019 2h 54m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS