Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

24.02.2020, 02:50 CET
Juliánské datum: 2458903.58
Brno - soumrak (9° ↓): 17h 20m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 53m UT
Max.délka pozorování: 11.6 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 06:34) Měsíc (↓ 17:13)

Stáří (dny): 0.7

(↑ 05:49) Slunce (↓ 16:24)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

ČERNÁ DÍRA PŘISTIŽENA PŘI HVĚZDNÉ VRAŽDĚ


Počítačová simulace dopadu hmoty do černé díry. Kredit: HST, NASA.WASHINGTON - Astronomové získali dosud největší přímý důkaz o tom, jak supermasivní černá díra drtí hvězdu, která se dostala do její těsné blízkosti. K objevu přispěla vesmírná observatoř NASA Galaxy Evolution Explorer a teleskop Pan-STARRS1 pracující na vrcholu Haleakala na Havaji, když přístroje identifikovali pozůstatek hvězdy.

Supermasivní černé díry o hmotnosti milionů až miliardkrát větších než Slunce číhají v centrech většiny galaxií. Tyto robustní monstra tiše "odpočívají" dokud se nic netušící oběť nepřiblíží, aby ji potom polapili do mohutných gravitačních spárů.

Astronomové detekovali tyto hvězdné vraždy i v minulosti, ale tohle je poprvé, kdy je identifikována oběť. Pomocí několika pozemních a vesmírných teleskopů tým astronomů pod vedením Suvi Gezari z Johns Hopkins University v Baltimore identifikoval oběť jako hvězdu bohatou na helium. Hvězda se nachází v galaxii vzdálené 2.7 miliardy sv. let. Výsledky vědeckého týmu byly publikovány v on-line vydání časopisu Nature.

"Když je hvězda zachycena do gravitačního pole černé díry některé její části padají do černé díry, zatímco zbytek je vysokými rychlosti vyvržen," řekl Gezari. "Pozorujeme záři hvězdného plynu padajícího do černé díry v čase. Také jsme svědky spektrálního podpisu vyvrženého plynu, který podle našeho názoru, byl především helium. Je to jako bychom shromažďovali důkazy na místě činu. Protože v plynu je málo vodíku, a většinu plynu tvoří helium, objektem muselo být na helium bohaté jádro hvězdy bez dalších vrstev.

Toto pozorování přináší poznatky o drsném prostředí kolem černých děr a typech hvězd, které se kolem nich nachází. Není to poprvé, kdy se nešťastná hvězda dostala do gravitačního pole černé díry.

Tým věří, že původní vodíková obálka kolem jádra byla někdy v minulosti odfouknuta stejnou dírou. Hvězda může být blízko konce života. Poté, co se u hvězdy spotřebuje veškeré vodíkové palivo, hvězda zvětšuje velikost, stává se červeným obrem. Astronomové se domnívají, že nafouklá hvězda se pohybuje kolem černé díry po vysoce eliptické dráze, podobné té, po jaké se pohybují komety ve sluneční soustavě. Při jednom ze svých těsných průletů byla nafouklá hvězda mohutnou gravitací černé díry zbavena atmosféry. Hvězdný zbytek pokračoval na své cestě kolem centra, až se dostal ještě blíže k černé díře, čímž zpečetil svůj zánik.

Astronomové se domnívají, že holé hvězdy obíhají také centrální černou díru v naší Galaxii. Tyto blízká setkání jsou vzácná, vyskytují se přibližně každých 100000 let. Pokud chtěl Gezariho tým tuto událost spatřit, musel sledovat stovky tisíc galaxií. V ultrafialovém světle pozoroval s pomocí satelitu Galaxy Evolution Explorer a ve viditelném světle s pomocí přístroje Pan-STARRS1. Pan-STARRS je zkratka pro Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System, který neustále prohledává celou noční oblohu a hledá různé objekty, včetně supernov.

Tým se zaměřil na jasné vzplanutí v ultrafialovém světle, které bylo detekováno z jádra galaxie, kterým dříve byla spící černá díra. Oba teleskopy vzplanutí zaznamenaly v červnu 2010. Astronomové objekt dále sledovali. Po měsíci dosáhl maxima jasnosti a další rok pomalu pohasínal. Případ zjasnění byl podobný explozivnímu uvolnění energie při výbuchu supernovy, ale vzestup jasnosti byl mnohem pomalejší, trval jeden a půl měsíce.

"Čím déle jev trval, tím více jsme byli nadšeni. Uvědomili jsme si, že toto je velmi neobvyklá supernova, nebo zcela nový jev, jako jsou např. hvězdy zachycené černou dírou," řekl člen týmu Armin Rest ze Space Telescope Science Institute v Baltimore.

Tím, že astronomové změří zvýšení jasu, mohou vypočítat hmotnost černé díry, která je několik milionů Sluncí. Jsou to srovnatelné hodnoty, jako u černé díry v naší Galaxii.

Spektroskopické pozorování s pomocí Multiple Meter Telescope Observatory umístěného na Mount Hopkins v Arizoně, zobrazilo černou díru po "požití" velkého množství helia. Spektroskopicky bylo světlo rozloženo a jeho analýza poukázala na vlastnosti objektu, jako je jeho teplota a plynné složení.
Tým NASA použil satelit Chandra X-ray Observatory, který studoval horký plyn. Zcela byla vyloučena možnost vzplanutí aktivního galaktického jádra. Chandra ukázala, že vlastnosti plynu neodpovídaly těm, jaké má plyn z aktivních galaktických jader.

(podle STScI-2012-18 z 2. 5. 2012 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 10. 05. 2012, 13:07
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa 2I/Borisov. Fotografovano: 1. 10. 2019 2h 54m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS