Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

24.02.2020, 04:25 CET
Juliánské datum: 2458903.64
Brno - soumrak (9° ↓): 17h 20m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 53m UT
Max.délka pozorování: 11.6 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 06:34) Měsíc (↓ 17:13)

Stáří (dny): 0.7

(↑ 05:49) Slunce (↓ 16:24)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÝ TELESKOP POSUNUL LIMIT V DETEKCI VZDÁLENÝCH SUPERNOV


Vzdálené supernovy typu Ia na snímku z HST. Kredit: HST, NASA.NASA, Hubble Space Telescope nahlédl hluboko do vzdáleného vesmíru a detekoval slabé světlo od hvězdy, která vybuchla před více než 9 miliardami let.

Není to jen obyčejná umírající hvězda. Hvězda patří do speciální třídy s názvem supernova typu Ia, které slouží jako jasné etalony pro měření vzdálenosti ve vesmíru a jsou využívané pro studium rychlosti rozpínání vesmíru. Supernova typu Ia vznikne když bílí trpaslík - vyhořelé jádro normální hvězdy - pohltí velké množství materiálu ze svého souputníka a následně hvězda exploduje.

Hvězdná exploze dostala přezdívku SN Primo. Pomáhá astronomům lépe pochopit povahu temné energie - tajemné odpudivé síly, která způsobuje zrychlující se rozpínání vesmíru.

SN Primo je nejvzdálenější supernovou typu Ia, jejíž vzdálenost byla potvrzena pomocí spektroskopických pozorování. Spektroskopie je "zlatým standardem" pro měření vzdáleností supernov. Spektrum rozloží světlo od supernovy na jednotlivé barvy. Na základě analýzy těchto barev, astronomové mohou potvrdit její vzdálenost, tím že změří o kolik bylo světlo supernovy posunuto, neboli na infračervených vlnových délkách zčervenalo v důsledku rozpínání vesmíru.

Toto pozorování je prvním výsledkem tříletého programu Hubble zaměřeného k průzkumu vzdálených supernov typu Ia a otevírá nový rozsah vzdálenosti k hledání této speciální třídy hvězdných explozí. Vzdálené supernovy pomohou astronomům určit, zda explodující hvězdy zůstanou spolehlivým kosmickým měřítkem obrovských vzdáleností i v období, kdy byl vesmír starý jen jednu třetinu svého současného věku 13,7 miliardy roků.

Projekt s názvem CANDELS+CLASH Supernova Project využívá ostrosti a univerzálnosti přístroje Hubble Wide Field Camera 3 (WFC3). Tento přístroj astronomům pomáhá hledat supernovy v blízké infračervené oblasti a ověřuje jejich vzdálenost s pomocí spektroskopie. WFC3 hledá v oblastech, na které byly zaměřeny dva velké programy, tzv. Cosmic Assembly Near-infrared Deep Extragalactic Legacy Survey (CANDELS) a Cluster Lensing and Supernova Survey with Hubble (CLASH).

"Při našem hledání supernov, jsme šli tak daleko, jak nám dovolili limity ve viditelném světle," řekl vedoucí výzkumu, Adam Riess z Space Telescope Science Institute a Johns Hopkins University, Baltimore, Md "Ale to je jen začátek toho, co můžeme udělat v infračerveném světle. Tento objev ukazuje, že můžeme použít přístroj Wide Field Camera 3 i k hledání supernov ve vzdáleném vesmíru. "

Nové výsledky byly prezentovány na setkání Americké astronomické společnosti v Austinu v Texasu. Článek byl přijat k publikování v časopise Astrophysical Journal.

Technika hledání Supernova týmu spočívá v pořízení více infračervených snímků v průběhu několika měsíců a následném hledání slabé supernovy. Jakmile tým spatřil hvězdný výbuch v říjnu 2010, ihned použili WFC3 spektrograf k ověření, zda se jedná o SN Primo. Byla určena vzdálenost a dekódováno její světlo. Bylo potvrzeno, že se jedná o supernovu typu Ia. Tým znovu fotografoval SN Primo pravidelně po dobu osmi měsíců a měřil pomalé stmívání jejího světla.

Astronomové doufají, že s pomocí statistiky určí frekvenci supernov typu Ia v raném vesmíru a získají pohled na mechanismy, kterými vybuchla.

"Jestliže nahlédneme do raného vesmíru a změříme pokles počtu supernov, potom budeme moci určit i to, jak dlouho trvá, aby vybuchl typ supernovy Ia" řekl Steve Rodney z Johns Hopkins University a první autor odborného článku. "Stejně jako vyloupaná kukuřice čeká na pánvi až ji olej zahřeje i hvězdy neměli dostatek času na to, aby se během této epochy dostatečně vyvinuly k výbuchu. Nicméně, pokud se supernovy tvoří velmi rychle, je to jako když popcorn zahřívá mikrovlnná trouba. Supernovy pak budou okamžitě viditelné a najdeme jich mnoho i ve velmi mladém vesmíru. Každá supernova je unikátní. Je možné, že existuje více způsobů jak se z hvězdy stane supernova. "

Když astronomové zjistili že se supernovy typu Ia začínají odchylovat od toho jak by očekávali, měli by být schopni z této změny stanovit přesnější měření temné energie, vysvětlil Riess. Riess a další dva astronomové obdrželi v roce 2011 Nobelovu cenu za fyziku za objevení temné energie před 13 lety. Stalo se tak s pomocí supernov typu Ia a vykreslení jejich počtu v závislosti na rychlosti expanze vesmíru.

Po rozšíření hranice pro objevy supernov přístroji HST bude třeba nová podrobná prohlídka oblasti. To bude muset počkat na James Webb Space Telescope (JWST). Plánované zahájení činnosti je ještě v tomto desetiletí. JWST bude zkoumat explodující hvězdy na mnohem delší vzdálenosti než HST.

JWST bude také vidět dál do infračervené oblasti než HST. Tato schopnost posune hranice pro snímání o více než 11 miliard let zpět v čase, kdy byl vesmír starý pouhé 2 miliardy let.

(podle informací STScI-2012-02 z 11. 1. 2012 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 01. 02. 2012, 08:09
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa 2I/Borisov. Fotografovano: 1. 10. 2019 2h 54m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS