Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

24.02.2020, 04:29 CET
Juliánské datum: 2458903.65
Brno - soumrak (9° ↓): 17h 20m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 53m UT
Max.délka pozorování: 11.6 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 06:34) Měsíc (↓ 17:13)

Stáří (dny): 0.7

(↑ 05:49) Slunce (↓ 16:24)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

HST ODHALIL V RANÉM VESMÍRU MALÉ GALAXIE S PROCESY HVĚZDNÉHO ZRODU


Galaxie v raném vesmíru. Kredit: HST, NASA.Hubble Space Telescope NASA s pomocí infračerveného vidění nahlédl zpět v čase až do doby před 9 miliardami let a odhalil mimořádnou populaci malých mladých galaxií, které jsou plné nově rodících se hvězd. Galaxie jsou obvykle stokrát méně hmotné než naše Galaxie a přesto produkují stále nové hvězdy tak, že jejich počet se za pouhých 10 milionů let zdvojnásobí. Pro srovnání naše Galaxie zdvojnásobí počet hvězd za tisíc krát delší dobu.

Tyto nově objevené trpasličí galaxie jsou extrémní i v rámci mladého vesmíru, kdy většina galaxií tvořila hvězdy vyšší rychlostí než je tomu dnes. Vesmír je starý 13.7 miliardy let. HST spatřil galaxie protože záření z mladých horkých hvězd způsobuje kyslík v okolním plynu, který je rozzáří jako neonovou zářivku. Rychlý zrod hvězd pravděpodobně představuje důležitou fázi tvorby trpasličích galaxií, nejobvyklejších typů galaxií ve vesmíru.

"Tyto galaxie tam byly celou dobu, ale až dosud jsou astronomové schopni prozkoumat malé kousky oblohy s potřebnou citlivostí, aby je detekovali," uvedl Arjen van der Wel z Max Planck Institute for Astronomy, Heidelberg, Německo. Van der Wel je vedoucím autorem článku, který bude publikován 14. listopadu v Astropysical Journal. "Původně jsme nehledali speciálně tyto galaxie, ale oni se objevily díky jejich neobvyklé barvě."

Pozorování byla prováděna v rámci projektu Cosmic Assembly Near-infrared Deep Extragalactic Legacy Survey (CANDELS), ambiciózního tříletého projektu zaměřeného na analýzu nejvzdálenějších galaxií ve vesmíru. CANDELS je projekt sčítání trpasličích galaxií v raném stáří vesmíru.

"Kromě snímků HST zachytil spektrum, které nám dokazuje přítomnost kyslíku a potvrzuje jejich extrémně rychlý hvězdný vývoj, řekl spoluautor Amber Straughn v NASA Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md "Spektra jsou jako otisky prstů - vypovídají o chemickém složení."

Pozorování jsou poněkud v rozporu se závěry nedávných studií trpasličích galaxií, které obíhají jako satelity naší Galaxie.

Tyto studie naznačují, že zrod hvězd je relativně pomalý proces, táhnoucí se po miliardy let", vysvětlil Harry Ferguson ze Space Telescope Science Institute (STScI) v Baltimore, Md., spoluautor projektu CANDELS. Projekt CANDELS zjistil, že v raném vesmíru velmi rychle vznikly galaxie přibližně stejné velikosti. To nás nutí přehodnotit teorie, které jsme dosud měli ohledně evoluce trpasličích galaxií."

Další člen týmu Anton Koekemoer, také ze STScI, který produkuje všechna obrazová data z HST. "Jak bude naše pozorování pokračovat, měli bychom najít ještě více těchto mladých galaxií a získat více informací o jejich historiích hvězdného vývoje.

Tým CANDELS objevil na snímcích v blízké infračervené oblasti 69 mladých trpasličích galaxií. Snímky exponovala kamera na HST, Wide Field Camera 3 and Advanced Camera for Surveys. Galaxie byly objeveny ve dvou oblastech oblohy, nazvaných Great Observatories Origins Deep Survey South a UKIDSS Ultra Deep Survey (součást UKIRT Infrared Deep Sky Survey).

Pozorování naznačují, že nově objevené galaxie byly velmi časté před 9 miliardami let. Je záhadou proč nově objevené trpasličí galaxie spouštěly procesy tvorby hvězd s tak vysokou rychlostí. Počítačové simulace ukazují, že vývoj hvězd v malých galaxiích může probíhat po epizodách. Plyn se ochlazuje a kolabuje do formy hvězd. Hvězdy se pak ohřívají přes plyn, například explozemi supernov, které odfouknou plyn pryč. Po nějaké době se plyn ochladí a opět kolabuje, vznikne nový burst hvězdného vývoje a cyklus pokračuje.

I když tyto teoretické předpovědi mohou poskytovat vysvětlení tvorby hvězd v těchto nově objevených galaxiích, pozorované bursty jsou mnohem intenzívnější než vychází dle teoretických modelů", dodává van der Wel.

Koncem tohoto desetiletí se plánuje vypustit James Webb Space Telescope. Bude to infračervená observatoř, která bude schopná zkoumat tyto slabé galaxie dokonce ještě v ranější etapě a budeme moci spatřit záři prvních generací hvězd, což nám poskytne detailní informace o chemickém složení galaxií.
S Web teleskopem budeme pravděpodobně svědky dalších objevů těchto galaxií, možná i původní galaxií, ve kterých docházelo ke zrodu první generace hvězd," říká Ferguson. "Schopnost detekce až na úroveň trpasličích galaxií v raném vesmíru nám pomůže pochopit formování prvních hvězd a galaxií."

(podle STScI-2011-31 z 10. 11. 2011 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 22. 11. 2011, 14:30
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa 2I/Borisov. Fotografovano: 1. 10. 2019 2h 54m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS