Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

24.02.2020, 04:18 CET
Juliánské datum: 2458903.64
Brno - soumrak (9° ↓): 17h 20m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 53m UT
Max.délka pozorování: 11.6 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 06:34) Měsíc (↓ 17:13)

Stáří (dny): 0.7

(↑ 05:49) Slunce (↓ 16:24)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÝ TELESKOP HST OBJEVIL VZÁCNÉ MODRÉ OPOZDILCE V CENTRU MLÉČNÉ DRÁHY


Modří opozdilci v centru Mléčné dráhy. Kredit: HST.Prohledáváním hvězdných polí v centru naší Galaxie objevil Kosmický teleskop vzácnou třídu tajemných hvězd, tzv. modrých opozdilců. Je to poprvé, kdy takové objekty byly objeveny v rámci naší Galaxie.

Velikosti a povaha populace modrých opozdilců v naší Galaxii astronomům umožní lépe pochopit to, zda oblast tvoří výhradně staré hvězdy nebo zda se jedná o směs starých a mladých hvězd. Kromě toho objev poskytuje nový učebnicový případ pro tvorbu modelů ohledně samotných modrých opozdilců.

Modří opozdilci - byly takto pojmenovány proto, protože se zdají být opoždění v rychlosti stárnutí v porovnání s populací hvězd ve které vznikly. Poprvé byly nalezeny ve staré kulové hvězdokupě před půl stoletím. Potom byly zjištěny v mnoha kulových a otevřených hvězdokupách, stejně jako mezi hvězdami ve slunečním okolí. Ještě nikdy ale nebyly pozorovány uvnitř výdutě naší Galaxie. Teprve až nyní, kdy byl na tuto oblast zamířen Kosmický teleskop HST.

Astronomové pracující s HST zjistili modré opozdilce v rozsáhlém souboru expozic, které HST provedl na centru naší Mléčné dráhy. Modří opozdilci jsou mnohem teplejší - a tím modřejší - než by měly být s ohledem na stárnoucí okolí, ve kterém žijí. Nyní, když byly modří opozdilci objeveni ve výduti Galaxie, velikost a vlastnosti této populace astronomům umožní lépe porozumět stále tajemným procesům, panujícím uvnitř oblasti.

Výsledky práce budou publikovány v Astrophysical Journal a oznámil je vedoucí autor Will Clarkson z Indiana University a University of California, Los Angeles, na zasedání Americké astronomické společnosti v Bostonu, Massachusetts.

Tyto výsledky podporují představu, že se hvězdy ve výduti Mléčné dráhy přestaly tvořit před miliardami let. Oblast je teď domovem pro hvězdy slunečního typu a chladné červené trpaslíky. Obří modré hvězdy, které tam kdysi žily tam před miliardami let explodovaly jako supernovy. Pro představu, pokud by celá naše Galaxie byla o velikosti talíře, potom centrální výduť by odpovídala přibližně velikosti grapefruitu umístěném ve středu talíře.

Tento objev byl učiněn v rámci týdenní přehlídky, která probíhala v roce 2006. Nesla název Sagittarius Window Eclipsing Extrasolar Planet Search (SWEEPS). Hubble tehdy sledoval proměnnost 180 000 hvězd v přeplněné centrální výduti naší Galaxie až ve vzdálenosti 26000 sv. let. Průzkum byl určen k vyhledávání planet typu horkých Jupiterů, které obíhají těsně u svých mateřských hvězd. SWEEPS tým ale také našel 42 podivných modrých hvězd s jasnostmi a teplotami typickými pro hvězdy mnohem mladší než běžné hvězdy sídlící v centru Galaxie.
Modří opozdilci jsou již dlouhou dobu v podezření, že ve výduti Galaxie žijí. Ale až dosud to nikdy nebylo prokázáno, protože v naší Galaxii tyto hvězdy leží ve směru k jádru a tam je obrovské množství hvězd, které překážejí v dobrém výhledu.

Nicméně obraz HST je tak ostrý, že astronomové mohli rozlišit podle pohybu hvězdy, které náleží k jádru od hvězd z popředí z naší Galaxie. Hvězdy z galaktického středu obíhají kolem jádra Galaxie jinou rychlostí, než hvězdy z popředí. K objevu došlo díky návratu k původním datům SWEEPS a vykreslením jejich pohybu během dvou let po prvním pozorování.

Modří opozdilci pak byly identifikováni jako hvězdy pohybující se spolu s ostatními hvězdami v centru Galaxie. Je to jako bychom se dívali do průzračné vody hlubokého rybníka, kde ryba plující u dna se pohybuje pomaleji než ryba blíže k povrchu.

"Velikost zorného pole na obloze, jakou Kosmický teleskop HST snímal odpovídá přibližně tloušťce lidského nehtu, drženého v délce natažené paže. V této oblasti pozoroval HST asi čtvrt milionu hvězd," říká Clarkson. "Jen díky vynikající kvalitě obrazu a stabilitě HST bylo možné provádět toto měření v takto přeplněné oblasti."

Ze 42 kandidátů na modré opozdilce výzkumníci potvrdili, že asi 18 až 37 hvězd by mohly být skuteční modří opozdilci. Zbytek je superpozice s objekty v popředí. Většina hvězd z této skupiny je skutečně typu modrých mladých hvězd v centru Galaxie.

Zatím není jasné jak modří opozdilci vznikly a to, zda existuje více než jeden mechanismus jejich tvorby. Společnou myšlenkou je, že modří opozdilci vzniknou z binárního systému. Jako většina hmotných hvězd se vyvíjí a expandují, materiál od méně hmotného svého souputníka hromadí. Nahromaděné vodíkové palivo u hvězdy způsobí vyšší rychlost hoření při zahájení jaderné fúze. Takové hvězdy hoří jako žhavější a modřejší.

Týdenní pozorování umožnilo odhalit jen zlomek kandidátů na modré opozdilce. Další se odhalují na základě sledování změn ve světelných křivkách hvězd které v současné době tvoří těsné dvojhvězdné páry. Změna tvaru křivky je způsobena změnou tvaru hvězd od vzájemného gravitačního působení složek v systému. "Program SWEEPS byl navržen k vyhledávání planet, které přechází před hvězdou a způsobují malou světelnou změnu. Proto také celý program může snadno detekovat proměnnost binárních párů, což bylo rozhodující právě k tomu, aby se potvrdilo, že se jedná o modré opozdilce," říká Kailash Sahu ze Space Telescope Science Institute, Baltimore , Md, hlavní řešitel projektu SWEEPS.

Pozorování jednoznačně ukazují, že jestliže se ve výduti nachází populace mladých hvězd, jedná se o skupinku velmi malou a programem SWEEPS nedetekovatelnou. "Ačkoli výduť naší Galaxie je zdaleka nejbližší výdutí, zůstává několik klíčových otázek ohledně jejího vzniku a následného vývoje nezodpovězených," říká Clarkson. "Zatímco vědci se shodují na tom, že výduť do značné míry již dávno zastavila zrod hvězd, mnoho detailů z historie hvězdného vývoje zůstává sporných. Modří hvězdní opozdilci, kteří byly detekováni nám tak poskytnou dvě nová omezení pro modely hvězdného vývoje ve výduti."

(podle STScI-2011-16 z 25. 5. 2011 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 06. 06. 2011, 06:48
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa 2I/Borisov. Fotografovano: 1. 10. 2019 2h 54m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS