Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

24.02.2020, 04:01 CET
Juliánské datum: 2458903.63
Brno - soumrak (9° ↓): 17h 20m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 53m UT
Max.délka pozorování: 11.6 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 06:34) Měsíc (↓ 17:13)

Stáří (dny): 0.7

(↑ 05:49) Slunce (↓ 16:24)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

TELESKOPY NASA SPOJILY SÍLY K POZOROVÁNÍ MOMOŘÁDNÉ EXPLOZE


Snímek vzdálené galaxie s X-ray zdrojem 110328A (GRB). Kredit: HST.Satelity NASA Swift, Hubble Space Telescope, a Chandra X-ray Observatory se spojily a studovaly jednu z největších záhad - mohutný kosmický výbuch. Po více než týdnu vysoko energetické záření nadále zjasňuje a pak mizí.

Astronomové říkají, že ještě nikdy neviděli tak jasnou proměnnou, s tak vysokou energií a dlouho trvajícím zábleskem. Obvykle, gama-ray záblesky znamenají zničení hmotné hvězdy a zapalování emisí z těchto výbuchů nikdy netrvá déle než několik hodin.

Přestože výzkum stále probíhá, astronomové se domnívají, že neobvyklý výbuch pravděpodobně vznikl tak, že se hvězda přiblížila příliš blízko k její galaktické centrální černé díře. Intenzivní slapové síly hvězdu roztrhaly a dopadající plyn nadále proudil směrem k černé díře. Podle tohoto modelu se podél rotační osy rotující černé díry vytvořily jety. Silný výbuch rentgenového a gama záření můžeme pozorovat jen když paprsek jetu směřuje přesně do roviny našeho pohledu.

28. března 2011 satelit Swift Burst Alert Telescope objevil zdroj v souhvězdí Draka, když se objevil první z řady silných výbuchů.

"Víme, že v naší galaxii existují objekty, které mohou produkovat opakované výbuchy. Ty jsou ale tisíc až milion krát slabší než výbuch, kterého jsme svědky dnes. Toto je opravdu mimořádné," řekl Andrew Fruchter na Space Telescope Science Institute v Baltimore.

Swift určil pozici výbuchu, který je nyní katalogizován jako výbuch-gama 110328A (GRB), a informoval astronomy na celém světě.

Jakmile se desítky dalekohledů obrátily na toto místo na obloze, astronomové si rychle všimli malé vzdálené galaxie, která se nacházela velmi blízko pozice Swift. Hluboký snímek pořízený HST v pondělí 4. dubna, označil za zdroj exploze oblast v centru této galaxie. Galaxie leží ve vzdálenosti 3,8 miliardy světelných let od Země. V ten stejný den astronomové použili NASA Chandra X-ray Observatory, aby provedli čtyř hodinovou expozici záhadného zdroje. Obraz, který lokalizuje X-ray objekt 10 krát přesněji než satelit Swift, ukazuje, že zdroj opravdu leží v centru galaxie, jakou snímkoval teleskop HST.

"Netrpělivě jsme očekávali pozorování z HST," řekl Neil Gehrels, vedoucí týmu a vědecký pracovník Swift v NASA Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md. "Skutečnost, že exploze nastala v centru galaxie nám říká, že je velmi pravděpodobně spojena s masivní černou dírou. To řeší klíčovou otázku této tajemné události."

Většina galaxií, včetně naší Galaxie, obsahuje centrální černé díry s hmotnostmi miliónů Sluncí. Tyto největší galaxie mohou být i tisíckrát větší. Explozí narušená hvězda byla zřejmě lapena do černé díry s hmotností menší než Mléčná dráha a čtyři milion krát větší než naše Slunce.

Astronomové již dříve objevili hvězdy narušené supermasivními černými děrami, ale žádný případ neukázal takovou X-ray jasnost a proměnnost jako u GRB 110328A. Zdroj prošel mnoha vzplanutími. Například od 3. dubna zdroj vykazuje více než pětinásobné zjasnění.

Vědci si myslí, že X-ray záření může pocházet z hmoty pohybující se téměř rychlostí světla v částicích jetu, jež se vytvořil podél rotační osy rotující černé díry a jak hvězdný plyn dopadá do disku kolem černé díry.

"Nejlepší vysvětlení v tuto chvíli je, že jsme se dívaly přesně do hlavního jetu," řekl Andrew Levan z University of Warwick ve Velké Británii, který je vedoucím pozorování Chandra. "Když se díváme přímo do jetů, zvýšení jasu nám umožňuje spatřit detaily, jaké bychom jinak nemohli pozorovat."

Toto zvýšení jasnosti, které je nazýváno relativistickým paprskem, nastává v případě, když se hmota pohybuje téměř rychlostí světla a je vidět k nám v téměř v kolmém směru. Astronomové plánují další pozorování s HST, aby ověřili, zda jádro galaxie prodělává nějaké změny jasnosti.

Goddard řídí Swift a HST. NASA Marshall Space Flight Center v Huntsville, Alabama, USA, řídí projekt Chandra. Hubble byl postaven a je provozován ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou. Vědecké operace pro všechny tři mise zahrnují podporu od mnoha národních a mezinárodních partnerů.

(podle STScI-2011-10 z 7. 4. 2011 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 13. 04. 2011, 09:45
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa 2I/Borisov. Fotografovano: 1. 10. 2019 2h 54m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS