Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

24.02.2020, 04:17 CET
Juliánské datum: 2458903.64
Brno - soumrak (9° ↓): 17h 20m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 53m UT
Max.délka pozorování: 11.6 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 06:34) Měsíc (↓ 17:13)

Stáří (dny): 0.7

(↑ 05:49) Slunce (↓ 16:24)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL NOVÝ ŽIVOT VE STARODÁVNÉ GALAXII


Eliptická galaxie NGC 4150. Kredit: HST.Dosud se vědci domnívali, že eliptické galaxie byly hvězdné přístavy tvořené těmi nejstaršími hvězdami. Stáří hvězd odhadovali na miliardy let.
Nová pozorování z kosmického teleskopu NASA, Hubble Space Telescope, ale ukazují, že eliptické galaxie stále mají mladickou ráznost a to díky přiblížení se k menším galaxiím.

Snímky jádra galaxie NGC 4150 získané v blízko ultrafialovém světle s pomocí nového vynikajícího přístroje Wide Field Camera 3 (WFC3) ukazují proudy prachu a plynu, stejně jako shluky mladých modrých hvězd, které se slučují s trpasličí galaxií.

Nová studie nám pomáhá upevnit naše představy o tom, že většina eliptických galaxií obsahuje mladé hvězdy, jež do staré galaxie přinášejí nový život.
"Mysleli jsme si, že eliptické galaxie jsou tvořeny hvězdy o stáří miliardy let," říká astronom

Mark Crockett z University of Oxford, vedoucí pozorování z HST. "Tyto hvězdy již spotřebovaly veškerý jejich plyn pro tvorbu nových hvězd. Nyní jsme ale získali důkaz, že v mnoha eliptických galaxiích dochází ke zrodu nových hvězd, což je dotováno materiálem z kanibalismu menších galaxií."
"Tyto pozorování podporují teorii, že galaxie samotné vznikají během miliard let pomocí kolizí s trpasličími galaxiemi," pokračuje Crockett. "Dramatický je případ NGC 4150. Galaxie leží kousek od naší Galaxie a je příkladem dějů odehrávajících se v raném vesmíru."

Snímky z teleskopu HST ukazují turbulentní aktivitu hluboko uvnitř jádra galaxie. Kupy mladých, modrých hvězd vytváří prstenec, který rotuje kolem centra galaxie. Zrod hvězd se děje v oblasti o velikosti kolem 1300 sv. let. Dlouhé prachové proudy vytváří siluety na nažloutlém jádře. Vše je zasazeno v kompozici s populací starších hvězd.

Z analýzy barev hvězd na snímcích z HST Crockett a jeho spolupracovníci vypočítali, že boom hvězdného zrodu započal asi před miliardou let. To je v rámci kosmologické historie poměrně nedávno. Továrna na výrobu hvězd je od té doby v útlumu.

"Tuto galaxii vidíme po hlavní etapě zrodu hvězd," vysvětluje člen týmu Joseph Silk z University of Oxford. "Nejhmotnější hvězdy již vznikly. Nejmladší hvězdy mají stáří kolem 50 milionů až 300-400 milionů let. Pro srovnání většina ostatních hvězd v galaxii je stará 10 miliard let."

Galaxie, která se přiblížila a spustila tento zrod hvězd byla podobná souputníku naší Galaxie, sousednímu Velkému Magellanovu mračnu.

Domníváme se, že sloučení s malou a na plyn bohatou galaxií přibližně před miliardou let dodalo galaxii NGC 4150 potřebné palivo k tvorbě nových hvězd," říká další člen týmu Sugata Kaviraj z Imperial College London a University of Oxford. "Hojnost "kovů"— prvků těžších než vodík a helium — v mladých hvězdách je velmi malá. To naznačuje, že galaxie která se sloučila s NGC 4150 také byla chudá na kov. Tyto indicie naznačují, že malá trpasličí galaxie měla kolem jedné dvacetiny hmoty NGC 4150."

Podle astronomů malá slučování podobná tomuto jsou se vyskytují častěji než interakce mezi velkými galaxiemi. Na každé významné přiblížení připadá až 10 krát častější srážka mezi velkou a malou galaxií. Velké kolize je snadnější pozorovat protože vytváří neuvěřitelné ohňostroje: deformované galaxie, dlouhé plynné proudy a tucty mladých hvězdokup. Menší interakce jsou obtížněji detekovatelné protože zanechávají relativně malé stopy.

V uplynulých pěti letech však pozemské i kosmické teleskopy zjistily známky tvorby nových hvězd v eliptických galaxiích. Pozemské pozorování objevilo modré žhavé hvězdy v eliptických galaxiích a satelity jako např. Galaxy Evolution Explorer (GALEX), pracující v daleké a blízké infračervené oblasti spektra potvrdily že modré žhavé objekty pochází z oblastí hvězd, jejichž stáří je menší než miliarda let. Ultrafialová část spektra je velmi vhodná pro sledování horkých a žhavých mladých hvězd.

Crockett si se svým týmem vybral NGC 4150 pro studium s HST proto, protože spektroskopická analýza z pozemských dalekohledů naznačovala, že galaktické jádro je docela bouřlivé místo. Pozemská přehlídka se jmenovala Spectrographic Areal Unit for Research on Optical Nebulae (SAURON) a dokumentovala přítomnost mladých hvězd a dynamické aktivity, která byla mimo nesynchronní s touto galaxií.

"Ve viditelném světle eliptické galaxie jako NGC 4150 vypadají jako normální eliptické galaxie," říká Silk. "Obraz se ale mění, když se podíváme v ultrafialovém světle. Nejméně tři z eliptických galaxií září modře díky mladým hvězdám."

Crockett dodává: "Eliptické galaxie jsou perfektní laboratoří pro studium slučování galaxií. V galaxii dominují hlavně staré červené hvězdy a v ultrafialovém světle září hlavně slabé modré mladé hvězdy."

Astronomové doufají, že studium jiných eliptických galaxií v rámci projektu SAURON pomůže najít další známky nově zrozených mladých hvězd. Výsledky týmu byly akceptovány k publikaci v časopise The Astrophysical Journal.

(podle STScI-2010-38 z 18. 11. 2010 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 15. 12. 2010, 07:29
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa 2I/Borisov. Fotografovano: 1. 10. 2019 2h 54m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS