Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

24.02.2020, 02:46 CET
Juliánské datum: 2458903.57
Brno - soumrak (9° ↓): 17h 20m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 53m UT
Max.délka pozorování: 11.6 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 06:34) Měsíc (↓ 17:13)

Stáří (dny): 0.7

(↑ 05:49) Slunce (↓ 16:24)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

DETAILNÍ MAPA TEMNÉ HMOTY PŘINÁŠÍ NOVÝ POHLED NA TVORBU KUP GALAXIÍ


Tento snímek ukazuje rozložení temné hmoty v centru gigantické kupy galaxií Abell 1689, která obsahuje kolem 1000 galaxií a bilióny hvězd. Kredit: HST,NASA.Astronomové pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu využili obří kosmickou lupu pro vytvoření jedné z nejostřejších a nejdetailnějších map temné hmoty ve vesmíru. Temná hmota je neviditelná a neznámá látka, která tvoří podstatnou část veškeré hmoty ve vesmíru.

Nová pozorování temné hmoty mohou přinést nové pohledy na úlohu temné energie v počátečních stádiích formování našeho vesmíru. Výsledek naznačuje, že se galaktické kupy mohly formovat dříve, než temná energie mohla zpomalit jejich růst. Je to záhadná vlastnost vesmíru, kdy temná energie bojuje proti gravitačním účinkům temné hmoty. Temná energie odtlačuje galaxie od sebe tím, že způsobuje rozpínání prostoru mezi nimi, čímž se potlačuje vznik obří struktury zvané kupy galaxií. Jedna z možností, jak mohou astronomové prozkoumat tuto pravěkou bitvu, je prostřednictvím mapování rozložení temné hmoty v takových kupách.

Tým vedený Danem Coem z NASA Jet Propulsion Laboratory v Pasadeně použil Advanced Camera for Surveys Hubbleova teleskopu pro vytvoření mapy temné hmoty v masivní kupě galaxií Abell 1689, vzdálené od nás 2,2 miliardy světelných let. Gravitace této kupy, z nichž většina pochází z temné hmoty, působí jako kosmická lupa. Ohýbá a zesiluje světlo ze vzdálených galaxií v pozadí. Tento efekt, tzv. gravitační čočka, produkuje pokřivený a výrazně zvětšený obraz.

Studiem těchto obrazů odhadli astronomové množství temné hmoty uvnitř kupy. Pokud by byla gravitace kupy způsobena pouze hmotou, kterou vidíme, museli by být obrazy gravitačních čoček mnohem méně výrazné.

Na základě studia mapy rozložení temné hmoty ve vysokém rozlišení, Coe a jeho tým potvrzují, že jádro kupy Abell 1689 je, co se týká temné hmoty mnohem hustší, než se podle počítačových simulací růstu pro galaktické kupy těchto velikostí předpokládalo. Totéž bylo potvrzeno u dalších kup galaxií srovnatelných s Abell 1689. Zjištění je překvapující, protože brzká přítomnost temné energie ve vesmíru by měla způsobit zpomalení růstu všech kup galaxií.
„Galaktické kupy by se tedy musely začít tvořit miliardy let dříve, než nyní předpokládáme, aby dorostly do takových rozměrů, jaké nyní pozorujeme,“ vysvětluje Coe. „V dřívějších dobách byl vesmír menší a hustě zabalený s temnou hmotou. Abell 1689 se zdá být dobře krmena hustou hmotou a mohla tedy dosáhnou takových parametrů, jaké dnes pozorujeme“.

Mapování Neviditelného

Abell 1689 je jednou z nejmocnějších gravitačních čoček, jaké jsme kdy pozorovali. Coeho pozorování, v kombinaci s předchozími studiemi, přinesla 135 složených snímků 42 galaxií v pozadí kupy.

„Obrazy čoček jsou jako velké puzzle,“ říká Coe. „Tady jsme poprvé přišli na to, jakým způsobem uspořádat hmotnost Abell 1689 tak, aby všechny obrazy pozorovaných galaxí v pozadí byly tam, kde mají být“. Coe tyto informace používá pro vytváření mapy rozložení temné hmoty v kupě v mnohem větším rozlišení, než bylo dosud možné.

Coe se spojil s matematikem Edwarde Fuselierem, který působí na vojenské akademii ve West Pointu. „Díky Edwardovi jsme mohli vymyslet novou techniku, pomocí které je možné rozluštit kód na gravitační čočky. Ostatní metody jsou založené na vytváření odhadů toho, co mapa rozložení hmotnosti je a pokouší se najít řešení, které co nejlépe aproximuje získaná data. Použitím naší metody můžeme tuto mapu získat přímo ze získaných dat“.

Astronomové plánují studovat více kup k potvrzení možného vlivu temné energie. Hlavní program Hubbleova teleskopu, který bude zkoumat temnou hmotu v gigantických kupách galaxií, se nazývá Cluster Lensing and Supernova Survey with Hubble (CLASH). V rámci tohoto průzkumu bude dalekohled zkoumat 25 kup v celkové délce jednoho měsíce po dobu příštích tří let. Tyto kupy byly vybrány z důvodu jejich silné emise rentgenového záření, což naznačuje, že obsahují velké množství horkého plynu. Toto množství znamená, že kupy jsou velmi masivní. Pozorováním těchto kup budou astronomové mapovat rozložení temné hmoty, hledat další nezvratné důkazy o raném vytváření kup a možná i temné energii.

Na základě prohlášení STScI-2010-37 z 11. 11. 2010 přeložil Michal Vodička.


Dalibor Hanžl, 16. 11. 2010, 07:14
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa 2I/Borisov. Fotografovano: 1. 10. 2019 2h 54m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS