21.09.2017, 03:24 CEST

SONDA EPOXI PŘINESLA NOVÝ POHLED NA KOMETÁRNÍ JÁDRO

Trent J. Perrotto, Headquarters, Washington
DC Agle, Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.
Lee Tune, University of Maryland, College Park

Snímky jádra komety Hartley 2. Foto: EPOXI, NASA.WASHINGTON -- Sonda NASA EPOXI ve čtvrtek 4. 11. 2010 úspěšně prolétla kolem jádra komety Hartley 2. Stalo se tak v 10h dopoledne EDT. Vědci tvrdí, že již první snímky z průletu sondy nám dávají nové informace o složení komet a povaze materiálu vyvrhovaného z povrchu komet.

"První pozorování komety ukazují, že poprvé v historii budeme moci propojit aktivitu komety s jednotlivými útvary na jádře," říká vedoucí projektu EPOXI Michael A'Hearn z University of Maryland, College Park. "Před námi je spousta práce. Snímky jsou plné unikátních dat o kometě a to je to, co jsme čekali."

EPOXI je pokračování mise, která používá již dříve využívanou kosmickou sondu Deep Impact. Její přiblížení ke kometě Hartley 2 začalo v 16h odpoledne EDT 3. 11. 2010. V té chvíli sonda zaměřila dva obrazové snímače na jádro komety. Snímkování jádra začalo o hodinu později.

"Kosmická sonda poskytuje dosud nejrozsáhlejší pozorování komety v historii," říká Ed Weiler, vedoucí pracovník NASA Science Mission Directorate z vedení agentury ve Washingtonu. "Vědci a inženýři získali prvotřídní vědecká data z již použité kosmické sondy. Vše stálo jen zlomek ceny toho, kolik by stál nový projekt."

Snímky ze sondy EPOXI ukazují kometu Hertely 2 jako objekt 100 krát menší než kometa Tempel 1, která byla prvním cílem mise Deep Impact. Pokračující analýza jistě odkryje ohledně komety Hartley 2 mnohá tajemství.

První odhady naznačují, že se kosmická sonda v nejbližším bodě nacházela 696 km od jádra komety. Je to téměř stejná vzdálenost, kterou spočítali inženýři, kteří průlet plánovali.

"Toto je důkaz dovedností našeho týmu, což jsme dovršili těsným průletem kolem komety, která je pozorovatelná i na noční obloze," řekl Tim Larson, EPOXI project manager z NASA's Jet Propulsion Laboratory (JPL), Pasadena, Calif. "Přestože je úžasné vidět snímky které právě sonda posílá, před námi je stále obrovský kus práce. Snímkování bude probíhat ještě další tři týdny během tohoto průletu."

Jméno EPOXI pochází z Extrasolar Planet Observations and Characterization (EPOCh) a průletu kolem komety Hartley 2, která se jmenuje Deep Impact Extended Investigation (DIXI). Původně se kosmická sonda nazývala Deep Impact. V r. 2005 Deep Impact úspěšně uvolnila impaktor, který zasáhl kometu Tempel 1.

NASA's Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif., projekt EPOXI řídí pro NASA's Science Mission Directorate. Kosmická sonda byla vyrobena pro NASA v Ball Aerospace & Technologies Corp., Boulder, Colo.

Více informací o projektu EPOXI naleznete na: http://www.nasa.gov/epoxi a http://epoxi.umd.edu/

(podle informací 10-291 z 4. 11. 2010 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 10. 11. 2010, 07:42