Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

24.02.2020, 03:31 CET
Juliánské datum: 2458903.6
Brno - soumrak (9° ↓): 17h 20m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 53m UT
Max.délka pozorování: 11.6 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 06:34) Měsíc (↓ 17:13)

Stáří (dny): 0.7

(↑ 05:49) Slunce (↓ 16:24)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÝ TELESKOP POŘÍDIL PRVNÍ SNÍMKY POZŮSTATKU PO KOLIZI ASTEROIDU


Postupný vývoj X útvaru a ohonu tělesa P/2010 A2 . Foto: HST, NASA.WASHINGTON -- Kosmický teleskop NASA, Hubble Space Telescope, poprvé zachytil obraz předpokládané kolize asteroidu. Snímky ukazují bizardní objekt tvaru X, který má u hlavy proud materiálu podobný kometárnímu ohonu.

Tento objekt astronomové pracující z HST sledovali od ledna po pět měsíců. Domnívají se, že byli svědky čerstvé kolize asteroidu a byli překvapeni, když zjistili, že ke kolizi došlo počátkem roku 2009.

"Očekávali jsme, že mrak zbytkového materiálu bude rychle expandovat, podobně jako šrapnel z ručního granátu," říká astronom David Jewitt z University of California, Los Angeles, který je vedoucím Hubble pozorování. "To co se stalo bylo ale docela jiné. Zjistili jsme, že objekt expanduje velmi, velmi pomalu."

"Pekuliární objekt má jméno P/2010 A2 a byl objeven v hlavním planetkovém pásu, obrovském rezervoáru milionů hornatých těles obíhajících mezi drahami Marsu a Jupitera. Vědci odhadují, že ke vzájemné srážce průměrně velkých asteroidů dojde jednou za rok. Když dojde ke kolizi těles, do interplanetárního prostoru se dostane prach. Až dosud se astronomové spoléhali na modely popisující frekvence těchto kolizí a množství produkovaného prachu.

Zachytit kolidující asteroidy je obtížné, protože velké impakty jsou vzácnější než malé. Takové jakým je případ P/2010 A2 jsou velmi vzácné. Dva asteroidy, které účastnily srážky P/2010 A2 byly před kolizí neznámé, protože byly příliš slabé. Samotná kolize byla nepozorovatelná, díky poloze objektů vůči Slunci.

Před asi 10 až 11 měsíci, v lednu 2010 program Lincoln Near-Earth Research (LINEAR) Sky Survey objevil těleso s kometárním ohonem jako následek kolize. Pouze HST však rozlišil vzor X, který poskytl nezpochybnitelný důkaz o tom, že objektem není kometa a unikající proud plynů z jejího povrchu.

Ačkoli snímky z HST dávají kompletní svědectví o kolizi asteroidu, Jewitt říká, že stále nemá dostatek informací k vyloučení jiných vysvětlení pekuliarity tohoto objektu. Jedním z takových scénářů byl bylo to, že se malý asteroid více rozrotoval vlivem slunečního záření a ztrátou hmoty vytvořil ohon podobný kometárnímu.

"Tyto pozorování jsou důležité, protože potřebujeme znát odkud se vzal kometární prach ve sluneční soustavě a jak často vznikají komety z kolidujících asteroidů oproti "plynným" kometám," řekl Jewitt. Tyto poznatky také použijeme k výzkumu prachových disků kolem jiných hvězd, protože jak se domníváme vznikly také kolizemi mezi nepozorovatelnými tělesy v disku. Se znalostí toho jak prach vznikl se budeme moci více dozvědět i o těchto neviditelných tělesech."

Kosmický teleskop snímky pořizoval od ledna do května 2010. Byl využit přístroj Wide Field Camera 3, který odhalil objekt o velikosti asi 128m s dlouhým ohonem a dosud nepozorovaným X vzorem. Velikost částic v ohonu se odhaduje kolem 1mm.

128m velký objekt je na HST snímcích pozůstatkem nepatrně většího mateřského tělesa. Astronomové se domnívají, že menší těleso (o rozměrech asi 3 - 5 m) narazilo do většího. Tato dvojice těles se pravděpodobně srazila vysokou rychlostí, kolem 17000 km/h, což zapříčinilo vypaření malého asteroidu a odloupnutí části materiálu z většího asteroidu. Jewitt odhaduje, že ke vzájemné kolizi došlo v únoru až březnu 2009. Při srážce došlo k mohutné detonaci, kterou lze srovnat s výbuchem malé atomové bomby.

Sluneční záření zbytky zahnalo za pozůstatek asteroidu a vytvořil se "kometární" ohon. Tento ohon obsahuje takové množství prachu, které by vytvořilo 21m kouli. Je to většina materiálu, který byl vyvržen z většího tělesa během impaktem způsobené explozi. Vědecké výsledky byly publikovány 14. 10. ve vydání časopisu Nature.

"Kosmický teleskop opět objevil neočekávaný jev, který se odehrál "za humny," řekl Eric Smith, vědecký specialista Hubble Programu z NASA Headquarters, Washington. " Ačkoli HST často provádí hluboká pozorování vesmíru či pořizuje nádherné snímky zářících mlhovin v naší Galaxii, které plní titulky článků, pozorování objektů v naší sluneční soustavě jako je tento nám připomíná, jak málo toho ještě víme o našem lokálním vesmíru."

Pro tvar X dosud astronomové nemají uspokojivé vysvětlení. Zkřížené výtrysky u hlavy ohonu naznačují, že kolidující asteroidy nebyly přesně symetrické. Materiál vyvržený z impaktu proto nevytvořil symetrický vzor, ale poněkud deformovaný, kopírující povrch těles. Větší částice v X se rozpínaly velmi pomalu a daly struktuře její dlouhověkost.

Astronomové plánují HST opět použít k pozorování tohoto objektu příští rok. Jewitt se svými kolegy doufá, že spatří jak daleko se prach od tělesa dostane vlivem slunečního záření a jak se tajemné X bude vyvíjet.

Snímky, video a další informace o srážce asteroidu P/2010 A2 najdete na:
http://hubblesite.org/news/2010/34.

(podle informací 10-253 z 13. 20. 2010 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 18. 10. 2010, 08:58
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa 2I/Borisov. Fotografovano: 1. 10. 2019 2h 54m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS