Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

24.02.2020, 04:31 CET
Juliánské datum: 2458903.65
Brno - soumrak (9° ↓): 17h 20m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 53m UT
Max.délka pozorování: 11.6 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 06:34) Měsíc (↓ 17:13)

Stáří (dny): 0.7

(↑ 05:49) Slunce (↓ 16:24)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÝ TELESKOP OBJEVIL HMOTNOU HVĚZDU UNIKAJÍCÍ ZE SYSTÉMU 30 DORADUS


Hvězda uprchlík z oblasti 30 Doradus. Kredit: HST, NASA.Hvězdný uprchlík se vzdaluje od nedaleké hvězdné školky rychlostí více než 400000 km za hod. Je to rychlost, jakou byste cestu na Měsíc a zpět zvládli za dvě hodiny. Tento uprchlík je nejextrémnějším případem velmi hmotné hvězdy, která byla vypuzena z domova svými statnějšími sourozenci.

Hvězda - bezdomovec, žije na okraji mlhoviny 30 Doradus, hvězdné oblasti nacházející se v blízkém Velkém Magellanově mračně. Tento objev ukazuje, že většina hmotných hvězd v místním vesmíru sídlí ve 30 Doradus. Tato oblast je unikátní laboratoří pro studium těžkých hvězd. Oblast 30 Doradus se také nazývá mlhovina Tarantula a leží ve vzdálenosti asi 170000 sv. let od Země.

Výsledky studia tohoto systému ze tří observatoří, včetně přístroje na Hubble Space Telescope nazvaného Cosmic Origins Spectrograph (COS) a jisté detektivní práce naznačují, že hvězda mohla již urazit 375 sv. let od svého předpokládaného rodiště, obří hvězdokupy s názvem R136. Tato oblast vnořená hluboko v jádře 30 Doradus obsahuje několik hvězd dosahujících hmotností až 100 hmot Slunce.

Pozorování umožňuje nahlédnout nato, jak se chovají hvězdokupy s masivními hvězdami.

"Tyto výsledky jsou velmi zajímavé, protože takové dynamické procesy ve velmi hustém prostředí hmotných hvězd byly před určitou dobou předpovězeny teoreticky, ale až nyní poprvé přímo pozorovány," říká Nolan Walborn ze Space Telescope Science Institute, Baltimore a také člen COS týmu, který ztracenou hvězdu pozoroval. "Méně hmotní hvězdní uprchlíci byly poprvé před půl stoletím objeveny v mnohem menší Mlhovině v Orionu, ale toto je první potenciální potvrzení nedávných předpovědí aplikovaných na nejhmotnější mladé hvězdokupy."

Hvězdní uprchlíci mohou vznikat mnoha způsoby. Hvězda se může přiblížit k jednomu nebo dvěma těžším sourozencům, nacházejících se v husté hvězdokupě, a může být hvězdným pinballem vymrštěna. Hvězda může být také vymrštěna následkem exploze supernovy, nachází-li se v binárním systému s masivnější explodující složkou.

"Je obecně přijímáno, že stáří R136 je 1 až 2 miliony let a hmotné hvězdy v její hvězdokupě ještě neexplodovaly jako supernovy," říká člen týmu COS Danny Lennon z Space Telescope Science Institute. "Z toho vyplývá, že hvězda musela být odvržena dynamickou interakcí."

Tým vědců hledající hvězdné uprchlíky vede Chris Evans z Royal Observatory Edinburgh. Své výsledky publikoval 5. 5. 2010 v online vydání The Astrophysical Journal Letters.

Astronomové jsou na stopě této zajímavé hvězdy od roku 2006, kdy tým pod vedením Ian Howartha z University College London ji spatřil s pomocí Anglo-Australian Telescope na Siding Spring Observatory. Pozorování odhalilo, že hvězdný ztracenec byla mimořádně žhavá, hmotná, modrá hvězda, nacházející se relativně daleko od jakékoli hvězdokupy, v níž takové hvězdy obvykle nacházíme.

Kosmický teleskop přivedl astronomy nečekaně na další stopu, když použili tuto hvězdu jako cíl při kalibraci přístroje COS instalovaného v květnu 2009 během servisní mise 4. Ultrafialová spektroskopická pozorování prováděná v polovině července 2009 a ukázala, další věc a to, že hvězda je zdrojem toku nabitých částic - jednoho z nejsilnějších tzv. hvězdného větru. To byl důkaz, že hvězda je velmi hmotná , možná až 90 krát hmotnější než Slunce. Hvězda proto musí být také velmi mladá, asi 1 až 2 miliony let, protože extrémně hmotné hvězdy žijí jen několik milionů let.

Při hledání obrázků v archívu HST našli astronomové další důležitý kousek této skládanky. Jednalo se o optický snímek hvězdy, který pořídil přístroj Wide Field Planetary Camera 2 v roce 1995. Snímek na jedné straně zobrazuje dutiny. Dutiny se táhnou za hvězdou a směřují do jejího domova, mlhoviny 30 Doradus.

Další spektroskopické pozorování z European Southern Observatory Very Large Telescope (VLT) na Paranal Observatory, Chile ukázalo, že rychlost hvězdy je konstantní a není výsledkem orbitálního pohybu binárního systému. Její rychlost odpovídá neobvyklému pohybu vůči hvězdnému pozadí, což je další důkaz o tom, že se jedná o hvězdného uprchlíka.

Studie také potvrzuje, že světlo hvězdného uprchlíka pochází od jedné hmotné hvězdy a není to superpozice dvou hmotných hvězd. Mimo to pozorování ukázalo že hvězda je 10 krát žhavější než Slunce a tak i teplota odpovídá vysoce hmotným objektům.

Pozorování VLT byla prováděna v rámci programu nazvaného FLAMES (VLT multi-object spectrograph) Tarantula Survey. Přehlídka byla vedena mezinárodním týmem pod vedením Evans of the Royal Observatory. Jejím cílem bylo porovnání více než 900 hvězd v oblasti 30 Doradus. Podobně jako COS pozorování této hvězdy byly i výsledky projektu FLAMES překvapivé. Hvězda se nachází daleko od centrální oblasti mlhoviny, byla tak zařazena na okraj přehlídky FLAMES.

Hvězdný uprchlík nemusí být jen hvězda uprchlá z této oblasti. Za okrajem mlhoviny 30 Doradus byly objeveny další dvě extrémně žhavé a hmotné hvězdy. Astronomové předpokládají, že tyto hvězdy mohou být také hvězdnými uprchlíky z jejich domova. Jejich plán provést detailní analýzu hvězd může rozhodnout zda mlhovina 30 Doradus je odpovědná za vypuzení hvězd do okolí.

Hvězdný uprchlík bude nadále vytvářet pruh v prostoru, říká člen týmu Paul Crowther z University of Sheffield, England a mohla by skončit okázalým výbuchem jako supernova a pravděpodobně zanechat pozůstatek ve formě černé díry.

(podle STScI-2010-14 z 11. 5. 2010 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 25. 05. 2010, 06:57
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa 2I/Borisov. Fotografovano: 1. 10. 2019 2h 54m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS