Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

24.02.2020, 04:30 CET
Juliánské datum: 2458903.65
Brno - soumrak (9° ↓): 17h 20m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 53m UT
Max.délka pozorování: 11.6 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 06:34) Měsíc (↓ 17:13)

Stáří (dny): 0.7

(↑ 05:49) Slunce (↓ 16:24)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

HMATOVÝ PRŮZKUM MLHOVINY CARINA - VYTVOŘEN DOTYKOVÝ OBRAZ


Hmatový obraz mlhoviny Carina s legendou. Kredit: HSTKosmický teleskop vyfotografoval známou mlhovinu Carina. Je to gigantický oblak prachu a plynu, ve kterém se ještě dnes rodí nové hvězdy. Energetické mladé hvězdy vytváří fantastické obrazce bublin, údolí, hor a pilířů. Nyní tento umělecký obraz zpracovali lidé, kteří jej nehodnotí pouze pohledem.

Max Mutchler vědecká a přístrojová specialistka ze Space Telescope Science Institute v Baltimore a Noreen Grice, prezidentka You Can Do Astronomy LLC a autorka několika hmatových knih o astronomii, vytvořily dotykový obraz mlhoviny Carina, jež každého upoutá nejen svou vizuální stránkou.

Barevný obraz o velikosti 17 x 11 palců zvýrazněný šrafováním, lomítky a dalšími značkami umožňuje zrakově postiženým cítit, co nemohou vidět. Vytváří se tak obraz mlhoviny v jejich myslích. Obraz je také užitečný a zajímavý pro zrakově postižené, kteří mají různé styly učení.

"Snímek HST oblasti mlhoviny Carina je tak krásný v tom, že ilustruje celý životní cyklus hvězd," říká Mutchler, který spolu s Grice, představila hmatový obraz Carina v lednu 2010 na setkání American Astronomical Society ve Washington, D.C. "Myslela jsem, že lidé, kteří jsou zrakově postižení by měli mít také možnost zkoumat a učit se."

Mlhovina se nachází 7500 sv. let od Země a je 3 miliony let stará. Jedná se o gigantický oblak kde probíhá koloběh života a smrti u tisíců hvězd. Mlhovina má na šířku přes 300 sv. let, ale HST zachytil jen centrální oblast o rozměru 50 sv. let.

Mutchler speciální obraz vytvořila v rámci vzdělávacího a popularizačního grantu. Tento grant je součástí Hubble archival research project, v rámci kterého se tvoří z jednotlivých snímků HST mlhoviny Carina kompletní mozaika (http://archive.stsci.edu/prepds/carina/). Mutchler zatím udělala 300 kopií hmatových snímků a distribuuje je do organizací, ve kterých slouží zrakově postiženým. Jedná se o státní školy nebo knihovny pro nevidomé a Národní Federaci nevidomých v Baltimore, Md.

Když se Mutchler v loňském roce rozhodla vytvořit hmatovou podobu obrazu mlhoviny Carina, okamžitě zavolala své známé Grice, která je průkopníkem v oblasti navrhování obrazů pro nevidomé v hmatové astronomii.

Grice říkala, že obraz mlhoviny Carina je tak vizuálně bohatý, že je výzvu pro design s různými texturami, které by vyjádřily jeho krásu a složitost.

"Když jsem poprvé spatřila tento obraz, nevěděla jsem na co se zaměřit," vzpomíná Grice. "Aby bylo možné převést obrázek do hmatové podoby, musela jsem si být jistá, že jsem pochopila jednotlivé prvky, které obraz tvoří. Bylo jich tam vidět tolik."

Nakonec strávila několik hodin s Mutchler na telefonu, která ji seznamovala s jednotlivými detaily v mlhovině. Dále pak hledala v astronomických knihách ještě jiné pohledy na mlhovinu. Určité potíže měla s jedním útvarem - a to mlhovinou Klíčová dírka. Grice si nedovedla představit jaký tvar na obloze odpovídá klíčové dírce. Nakonec objevila obraz mlhoviny Carina z r. 1950 a bylo to jasné. Název odpovídal tvaru, jaký má pozorovatel do "starodávného" zámku. Některé zrakově postižené děti, které se obrazu dotkli říkali, že tvar mlhoviny se podobá nohám, říká Grice.

Výběr, které funkce se na obrazech pro nevidomé zobrazí je výzvou. Grice říká, že jí hodně dala zkušenost z její první knihou hmatové astronomie NASA, jež zobrazuje snímky z HST a má název "Touch the Universe". Zkušenost zní: méně je někdy více.

"Textura musí být uplatněna jen toliko, aby nevidomí získali představu," říká Grice. "Dále je nutné obraz opatřit textem v Brailliho písmu, který scénu popíše a vědecky vysvětlí. Obraz, který je příliš bohatý na hmatové informace, je velmi přetěžující na oko mysli."

Grice použila mlhovinu Klíčová dírka jako místo spojení s jinými charakteristikami. Mutchler pak navrhla další funkce, které vypovídají o hvězdném životě a smrti, jako jsou pilíře z plynu a prachu, které jsou rodištěm nových hvězd, hvězdokupu Trumpler 14 a hmotnou, nestabilní hvězdi Eta Carinae, která je blízko konce svého životního cyklu.

Dvojice autorek pak napsala hmatový kód jako legendu k texturovým vzorům a krátké povídání o mlhovině. Průvodce a audio prohlídku mlhoviny naleznete na speciální webové stránce s názvem "Hmatová mlhovina Carina" (http://amazing-space.stsci.edu/tactile-carina/) v sekci Amazing Space, stránek Space Telescope Science Institute's education.

Testovat snímek také pomáhali hodnotitelé jako Vivian Hoette, koordinátor z University of Chicago's Yerkes Observatory ve Williams Bay, Wis., a Ben Wentworth, učitel v důchodu z Colorado School for the Blind v Colorado Springs, Colo., . Zhodnocení snímku proběhlo i během letního setkání v r. 2009 v College Parku, Md. v rámci akce Youth Slam. Národní federace nevidomých takové akce na podporu a propagace matematiky a inženýrství koordinuje.

Jedním z největších překvapení při jejich testování byla velikost obrazu. Grice a Mutchler původně zamýšlely udělat pro studenty velkou verzi (šířka 6 stop) nebo střední (šířka 3 stopy). Pro děti daly přednost malé verzi 11x17".

"Mnoho studentů by se ve velké verzi ztrácelo, protože některé objekty by byly odděleny velkými mezerami," říká Grice. Nicméně v malé verzi je náročné rukama sledovat jeden objekt těsně u druhého.

Jeden z hodnotitelů řekl: "Menší velikost dává nevidomým dostatek detailů, aby si představili obraz. Další informace si pak mohou přečíst pod obrazem v Brailleho písmu, nebo si mohou poslechnout audio popis na webové stránce "Hmatová mlhovina Carina".

Partnerství Grice-Mutchler funguje tak dobře, že doufají v další spolupráci a možnost výroby dalších hmatových obrazů z HST. "Bylo by skvělé vytvořit celý katalog takových obrazů pro zrakově postižené," říká Mutchler.

(podle STScI-2010-11 z 30. 3. 2010 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 05. 05. 2010, 09:34
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa 2I/Borisov. Fotografovano: 1. 10. 2019 2h 54m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS