Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

24.02.2020, 04:26 CET
Juliánské datum: 2458903.64
Brno - soumrak (9° ↓): 17h 20m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 53m UT
Max.délka pozorování: 11.6 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 06:34) Měsíc (↓ 17:13)

Stáří (dny): 0.7

(↑ 05:49) Slunce (↓ 16:24)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

JURSKÝ VESMÍR: STARÉ GALAXIE ZŮSTÁVAJÍ POSPOLU PO MILIARDY LET


Hickson Compact Group 31. Kredit: HST, NASA.Představte si, že na svém dvorku uvidíte živého dinosaura. Něco takového by se dalo přirovnat k tomu, co objevili astronomové v prehistorickém životě našeho intergalaktického dvorku. Vědci našli malé, starodávné galaxie, které žijí pospolu po desítky miliard let. Tyto staré galaxie jsou ve stadiu tvorby velké eliptické galaxie.

Takové přiblížení mezi trpasličími galaxiemi běžně pozorujeme ve vzdálenostech miliard světelných let a proto víme, že nastalo před miliardami let. Nicméně tyto galaxie, členy Hicksonovy Compact Group 31, která se nachází relativně blízko, pouze 166 milionů sv. let.

Nové snímky této dvojice s pomocí NASA Hubble Space Telescope nám dávají pohled na proces tvorby ve vesmíru v dobách, kdy probíhala tvorba větších galaxií z menších stavebních bloků.

Astronomové již desítky let vědí, že trpasličí galaxie jsou vzájemně gravitačně přitahovány. Jejich klasické spirální tvary byly nataženy jako žvýkačky do dlouhých proudů z plynu a prachu. Nejjasnější objekt na snímku z HST jsou skutečně dvě kolidující galaxie. Celý systém září světlem od rodících se hvězd, jejichž zrod byl spuštěn tím, že vodíkový plyn je stlačen těsným přiblížením galaxií a kolabujícími formami hvězd.

Pozorování z HST nám dávají důležitý pohled na příběh interagující skupiny galaxií, pomocí něhož astronomové mohou určit kdy přiblížení začalo a také předpovědět další slučování.

"Objevili jsme nejstarší hvězdy v několika starodávných kulových hvězdokupách. Jejich stáří se datuje kolem 10 miliard let. Proto víme, že systém byl pospolu po celou dobu," říká astronomka Sarah Gallagher z The University of Western Ontario, Londýn, Ontario, vedoucí Hubble studie. "Většina z jiných trpasličích galaxií, podobně jako tyto interagovala před miliardami let. Poprvé máme případ, kdy ještě dnes jsou tyto galaxie při sobě. Přiblížení pokračovalo po nejméně několik stovek milionů let, což je v rámci historie vesmíru jen mrknutí okem. Jedná se o extrémně vzácný případ o kterém si myslíme, že by mohl být ve vzdáleném vesmíru docela běžný."

Kamkoli se v této skupině galaxií astronomové podívají, nacházejí oblasti mladých hvězdokup a místa bouřlivého zrodu hvězd. Celý systém je bohatý na plynný vodík, základní stavební prvek z něhož jsou hvězdy vytvořeny. Gallagher se svým týmem použila přístroj Hubbles Advanced Camera for Surveys se kterým rozlišila i nejmladší a nejjasnější hvězdy v těchto hvězdokupách, což týmu umožnilo spočítat jejich stáří a vysledovat historii hvězdného zrodu. Astronomové určili, že se galaxie nyní nachází v konečném stadiu tvorby.

Analýza byla podpořena infračervenými daty z NASA Spitzer Space Telescope a ultrafialovými pozorováními ze satelitů Galaxy Evolution Explorer (GALEX) a NASA Swift. Tato data astronomům pomohou změřit celkové množství hvězd rodících se v systému. "Hubble pořídil nejostřejší snímky, na kterých rozlišíme jednotlivé hvězdy. To astronomům umožní určit stáří hvězdokup," dodává Gallagher.

Hubble zjistil, že nejjasnější hvězdokupy, velké skupiny čítající nejméně 100000 hvězd jsou staré méně než 10 milionů let. Tyto hvězdy se krmí ohromným množstvím plynu. Měření obsahu plynu ukazuje, že jen velmi malé množství z něj bylo odvrženo - další důkaz, že "galaktické ohňostroje", které vidíme na snímcích pochází z nedávné doby. Skupina obsahuje asi pětkrát více plynného vodíku než naše Galaxie.

"Toto je jasný důkaz, že skupiny galaxií jsou na cestě směrem ke slučování. Protože je tam tolik plynu, který může vše spojit dohromady," dodává Gallagher. "Galaxie jsou relativně malé, ve srovnání s velikostí Velkého Magellanova mračna, satelitní galaxie naší Galaxie. Také jejich vzájemné rychlosti měřené v rámci předchozích studií vychází velmi malé, pouze 60 km/s. A tak je těžké si představit, jak může tento systém v dalších miliardách letech skončit jako jedna eliptická galaxie."

Další člen týmu Pat Durrell z Youngstown State University říká: "Čtyři malé galaxie jsou velmi blízko sebe, pouze 75000 sv. let. Například bychom je mohli naskládat do naší Galaxie."

Proč tak dlouho s interakcí galaxie otálely? Možná je to tím, že se systém nacházel v málo husté oblasti vesmíru, říká Gallagher. Společná koexistence mohla přetrvat existovat miliardy let až se dostaly do oblastí hustších.

Hickson Compact Group 31 je jedna ze 100 kompaktních kup, které zkatalogizoval Kanadský astronom Paul Hickson. Výsledky práce Gallagherové jsou publikovány v únorovém vydání The Astronomical Journal.

Její tým tvoří astronomové Pat Durrell (Youngstown State University), Debra Elmegreen (Vassar College), Rupali Chandar (University of Toledo), Jayanne English (University of Manitoba), Jane Charlton, Caryl Gronwal a Jason Young (Penn State), Panayiotis Tzanavaris (NASA Goddard Space Flight Center), Kelsey Johnson (University of Virginia), Claudia Mendes de Oliveira (University of São Paulo), Brad Whitmore (STScI), Ann Hornschemeier (NASA's Goddard Space Flight Center), Aparna Maybhate (STScI), and Ann Zabludoff (University of Arizona).

(podle STScI-2010-08 z 18. 2. 2010 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 25. 03. 2010, 10:13
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa 2I/Borisov. Fotografovano: 1. 10. 2019 2h 54m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS