20.11.2017, 06:41 CET

PRVNÍ METEORIT PLANETKY 2008 TC3

První meteorit planetky 2008 TC3 - detailNa sklonku minulého roku jsme byli svědky jedinečné údálosti. Poprvé v dějinách lidstva se podařilo předpovědět srážku přirozeného tělesa Sluneční soustavy s naší planetou. Necelý den po objevu, nad ránem 7. října 2008, se malá planetka 2008 TC3 vnořila do atmosféry nad Súdánskou pouští, zazářila jako velmi jasný bolid a zanikla. Zanikla?

Podle Petra Browna z University of Western Ontario byla planetka velmi křehká. Po vstupu do atmosféry se začala nezvykle rychle lámat a explodovala asi 37 km nad povrchem. S největší pravděpodobností se tak celé těleso vypařilo a rozdrobilo na maličké úlomky a prach. Šance, že by na povrch země dopadly větší fragmenty byla velice malá. Přesto se do oblasti předpokládaného dopadu vydala skupina studentů z University of Khartoum, která pod vedením Dr. Muawia Shaddad začala pročesávat pouš?. Sice se neví kolik času věnovali hledání, ale důležitější je, že slavili úspěch! Podařilo se jim totiž nalézt první meteorit, pozůstatek planetky 2008 TC3. Snímky nalezeného fragmentu poskytl Dr. Petrus Jenniskens ze SETI Institute a byly poprvé prezentovány veřejnosti při přednášce o Near Earth Object Program, kterou proslovil Lindley Johnson dne 16. února 2009 na United Nations meeting (UN COPUOS, Science & Technical Subcommittee) ve Vídni. Kromě dvojice snímků zatím nebyly zvěřejněny žádné další informace. Existenci nálezu potvrdil také Donald Yeomans z JPL, ovšem také bez dalších komentářů.

První meteorit planetky 2008 TC3 - pri nalezu
Nezbývá tedy než se těšit na nálezy dalších fragmentů a na výsledky jejich analýzy.

Informační zdroje:

SHIGA, David. First tracked space rock recovered after impact [online]. [cit. 2009-02-23].
<http://www.newscientist.com/article/dn16635-first-tracked-space-rock-recovered-after-impact.html>.

LINDLEY, Johnson. Near Earth Object Observations Program: Presentation to UN COPUOS [online].
16 February 2009. [cit. 2009-02-23].
<http://www.oosa.unvienna.org/pdf/pres/stsc2009/tech-25.pdf>.

LEHKÝ, Martin. Planetka 2008 TC3 se srazila se Zemí. Povětroň, 2008, roč. 16, č. 6, s. 4-7. ISSN 1213-659X.

Konečná verze článku bude publikována v časopise královehradecké astronomické společnosti (ASHK) Povětroň.

Martin Lehký, 24. 02. 2009, 12:20