21.09.2017, 03:36 CEST

JAK „ZPOPELNIT“ BÍLÉHO TRPASLÍKA

Alan Calder, University of Chicago

10 miliard stupňů horký mrak nukleárního popele, který vybuchne z bílého trpaslíka v této počítačové simulaci.  Kredit: Alan Calder, University of Chicago.Vědci z Chicagské Univerzity provedli počítačovou 3-D simulaci výbuchu bílého trpaslíka jako supernovy. Tuto simulaci představili 22. 3. 2007 na konferenci "Path to Exploding Stars" v Santa Barbara, Kalifornia.

Bílí trpaslíci jsou hvězdy, v nichž dojde k „vyhoření paliva“ a hvězda se smrští z velikosti 1,5 násobku Slunce do velikosti naší Země. Až úplně vyhoří, následuje exploze, která produkuje typ supernovy, který jak astrofyzikové věří, produkuje většinu železa ve vesmíru. Jsou to supernovy typu Ia, které by nám mohly pomoci osvětlit záhadu temné energie, neznámé síly, která ovládá vesmír.

„To bude možné jen za předpokladu, že dokonale porozumíme způsobu, jakým tyto hvězdy explodují,“ říká Don Lamb, ředitel Center for Astrophysical Thermonuclear Flashes, University of Chicago.

Vědci se pokouší několik let popsat výbuch bílého trpaslíka fyzikálními rovnicemi a na počítači jej simulovat. Zpočátku bylo možné výbuchy simulovat jen v případě, že byly ručně vloženy do programů. Potom „Flash team“ Chicagské univerzity dokázal simulovat přirozený výbuch ve zjednodušené, dvojrozměrné simulaci. Vše však nasvědčovalo tomu, že se to samé nepodaří provést v 3-D.

V lednu tohoto roku však „Flash team“ jako první získal 3-D simulaci přirozeného výbuchu bílého trpaslíka. Tato simulace potvrdila podezření z předchozích testů, že hvězdy vybuchují v nadzvukovém procesu podobném funkci spalování naftového motoru.

Teplota na povrchu Slunce působí ve srovnání s teplotami při výbuchu bílého trpaslíka jako chladný zimní den v Chicagu. „V nukleárních explozích jsou teploty v miliardách stupňů,“ řekl Cal Jordan, výzkumný pracovník Flash Center.

Nová 3-D simulace výbuchu bílého trpaslíka ukazuje, jak se bublina plamenů formuje blízko centra hvězdy. Bublina má zpočátku přibližně 16 km v průměru, jak postupuje k povrchu hvězdy získává v jedné sekundě průměr asi 1900 km. V další sekundě narazí plamen do povrchu hvězdy a spouští výbuch.

Tento proces se odehraje v méně než 3 sekundách, simulace však trvaly mnohem déle. Chicagský „Flash team“ prováděl tuto simulaci na dvou silných superpučítačích v Lawrence Livermore a Lawrence Berkeley národní laboratoře v Kalifornii. Jen jedna ze simulací se tvořila na 768 počítačových procesorech po dobu 58.000 hodin.

„Nemohu dost dobře vyjádřit díky týmům okolo těchto superpočítačů. Bez jejich pomoci bychom nebyli nikdy schopni tyto simulace provést,“ řekl Don Lamb.

Simulace byly sice náročné, ale vědecký přínos je ohromný. Supernovy typu Ia jsou totiž astrofyziky nazývány candles (svíčky), protože vybuchují přibližně stejnou silou a je známa intenzita jejich záření. Je možné proto s nimi srovnávat intenzitu záření ostatních těles ve vesmíru. Vědci kalibrací vzdáleností těchto supernov mimo jiné odhalili, že expanze vesmíru se zrychluje. Neznalost toho jaká síla způsobuje toto zrychlování přivedla vědce k tomu, že ji nazvali „temnou energií“.

„Pro extrémně precizní sdělení o povaze temné energie a kosmologické expanzi, musíme být schopni porozumět povaze výbuchů supernov,“ řekl Robert Fisher, výzkumný pracovník Flash Center.

Obrazy z teleskopů obou supernov, které se nacházejí nejblíže Zemi ukazují sféru s čepicí odfouknutou do okolí.

„V našem modelu máme rostoucí bublinu, která vytryskne na jedné straně. Je to velmi podnětné,“ říká Jordan.

Ukázku zmíněné simulace je možné stáhnout na adrese http://www.astronomy.com/asy/objects/mm/lamb_type_1a_model.avi

(Podle zprávy serveru Astronomy.com ze dne 22. 3. 2007, přeložil Michal Vodička)

Dalibor Hanžl, 26. 03. 2007, 13:54